Vaikea RSV-infektio voi lisätä lapsen riskiä sairastua astmaan varhaislapsuudessa
8.9.2026 07:55:55 EEST | HUS | Tiedote
Vauvana sairastettu vakava RSV-infektio näyttää lisäävän hengityksen vinkunan ja astman riskiä varhaislapsuudessa. Vastajulkaistussa tutkimuksessa tunnistettiin myös uusi geenialue, joka liittyy alttiuteen sairastua RSV-infektioon.

RS-virus (respiratory syncytial virus, RSV) on yksi yleisimmistä pienten lasten hengitystieinfektioiden aiheuttajista. Vaikea RSV-infektio vauvaiässä on yhdistetty myöhemmin lapsuudessa ilmenevään hengityksen vinkunaan ja astmaan. On kuitenkin ollut epäselvää, aiheuttaako RSV astmaa vai ovatko samat lapset jo synnynnäisesti alttiita sekä vaikealle RSV-infektiolle että astmalle.
HUSin, Helsingin yliopiston Suomen molekyylilääketieteen instituutin (FIMM), Terveyden ja hyvinvointilaitoksen ja pohjoismaisten yhteistyökumppaneiden tutkimuksessa kysymystä tarkasteltiin yhdistämällä valtakunnallisia suomalaisia rekisteriaineistoja ja geneettisiä analyyseja. Tutkimuksessa oli mukana lähes miljoona Suomessa vuosina 1998–2014 syntynyttä lasta. Geneettinen osuus perustui lähes 100 000 tutkittavan genomitietoon pohjoismaisista kohorttiaineistoista.
RSV:n jälkeiset hengitysoireet ilmenivät useimmiten 1–2 vuoden iässä
Tutkimuksessa tarkasteltiin, kuinka monella toistuvaa hengityksen vinkunaa tai astmaa sairastavalla lapsella oli ollut ensimmäisen elinvuoden aikana sairaalahoitoa vaatinut RSV-infektio ja miten heidän taudinkuvansa erosi muista astmaa sairastavista lapsista.
RSV:n vuoksi sairaalahoitoon joutuneet lapset käyttivät enemmän hengitettäviä astmalääkkeitä 1–2 vuoden iässä, mutta viiden ikävuoden jälkeen vähemmän kuin muut lapset, joilla oli toistuvaa vinkunaa tai astmaa. Myös allergisesta taipumuksesta kertovat eosinofiilit olivat RSV:n sairastaneilla alhaisemmat.
”Tulokset viittaavat siihen, että RSV:hen liittyvä toistuva vinkuna tai astma voidaan erottaa muista vastaavista oireista. Oireilu näyttää painottuvan varhaislapsuuteen ja ainakin osalla lapsista se lievittyy iän myötä”, sanoo tutkijatohtori ja lastentauteihin erikoistuva lääkäri Pekka Vartiainen.
Vaikean RSV-infektion taustalta löytyi uusi geneettinen yhteys
Tutkimuksessa havaittiin, että astma-alttiuteen liittyvät perintötekijät eivät lisänneet vauvojen riskiä sairastua vaikeaan RSV-infektioon. Sen sijaan tutkijat havaitsivat APBB1IP-nimisen geenialueen liittyvän sairastumisriskiin. Kyseinen geeni vaikuttaa elimistön valkosolujen kykyyn liikkua kohti infektionlähdettä, joka voi vaikuttaa siihen, kuinka herkästi lapsi sairastuu RSV-infektioon. Tutkimus on laajin tähän asti tehty selvitys perimän vaikutuksesta RSV-alttiuteen.
RSV:n ehkäisy on muuttunut viime vuosina nopeasti. Uudet vauvoille annettavat pitkäaikaiset vasta-aineet ehkäisevät tehokkaasti vaikeaa RSV-tautia. Vasta-aine lieventää RSV-taudin oireita siinä määrin, että erityisesti pienten vauvojen vaikeimmat tautimuodot lähes katoavat.
”Seuraavaksi on tärkeää selvittää, vähentääkö vasta-aineet myös lasten myöhempää hengitystieoireilua”, toteaa Vartiainen.
Yliopistollisessa sairaalassa tutkimus on osa hoitoa: uudet tutkimuslöydökset muuttavat hoitokäytäntöjä tehokkaammiksi ja auttavat kohdistamaan hoitoja oikein. Teemme tiivistä tutkimusyhteistyötä Helsingin yliopiston ja muiden korkeakoulujen kanssa ja julkaisemme vuosittain noin 3000 vertaisarvioitua tutkimusta.
Tämän päivän tutkimus on huomisen parempaa hoitoa.
HUSin mediapalvelu palvelee mediaa ma–to klo 10–16, pe klo 10–15 numerossa 050 427 2875 tai sähköpostitse viestinta@hus.fi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
tutkijatohtori ja lastentauteihin erikoistuva lääkäri Pekka Vartiainen, p. 050 427 2278, pekka.vartiainen@helsinki.fi
Linkit
Tietoja julkaisijasta
HUS Helsingin yliopistollinen sairaala on Suomen suurin erikoissairaanhoidon toimija. Osaamisemme on kansainvälisesti tunnettua ja tunnustettua. Yliopistollisena sairaalana tutkimme ja kehitämme jatkuvasti hoitomenetelmiämme sekä toimintaamme.
HUSissa saa vuosittain hoitoa lähes 700 000 potilasta. Meillä työskentelee yli 27 000 ammattilaista potilaiden parhaaksi. Vastaamme erikoissairaanhoidon järjestämisestä Uudellamaalla. Lisäksi meille on keskitetty koko Suomen ja Etelä-Suomen yhteistyöalueen monien harvinaisten ja vaikeiden sairauksien hoito.
HUS – Vaikuttavinta hoitoa
HUSin mediapalvelu palvelee mediaa ma–to klo 10–16, pe klo 10–15 numerossa 050 427 2875 tai sähköpostitse viestinta@hus.fi
hus.fi
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HUS
Sammanslutningens styrelse valde HUS nya leverantör av bilddiagnostisk lösning5.10.2026 13:16:05 EEST | Pressmeddelande
På sitt möte valde sammanslutningens styrelse HUS nya leverantör av bilddiagnostisk lösning och behandlade verksamheten och ekonomin för januari–augusti 2026.
Yhtymähallitus valitsi HUSin kuvantamisratkaisun toimittajan5.10.2026 13:16:05 EEST | Tiedote
Yhtymähallitus valitsi kokouksessaan HUSin kuvantamisratkaisun toimittajan sekä käsitteli tammi−elokuun 2026 toimintaa ja taloutta.
Studie gav ny kunskap om immunförsvaret vid leukemi29.9.2026 08:26:54 EEST | Pressmeddelande
Forskare vid HUS Cancercentrum och Helsingfors universitet utredde hur immunsystemet hos patienter med akut myeloisk leukemi reagerade på experimentell immunterapi. Förändringar som hänför sig till terapiresponsen visade sig i andra immunceller än förväntat baserat på tidigare studier.
Tutkimus toi uutta tietoa leukemian immuunipuolustuksesta29.9.2026 08:26:54 EEST | Tiedote
HUSin Syöpäkeskuksen ja Helsingin yliopiston tutkijat selvittivät, miten akuuttia myelooista leukemiaa sairastavien potilaiden immuunijärjestelmä reagoi kokeelliseen immunoterapiaan. Hoitovasteeseen liittyvät muutokset näkyivät eri immuunisoluissa kuin aiempien tutkimusten perusteella olisi voitu odottaa.
Study provides new insights into the immune response in leukemia29.9.2026 08:26:54 EEST | Press release
Researchers at HUS Comprehensive Cancer Center and the University of Helsinki investigated how the immune systems of patients with acute myeloid leukemia (AML) respond to experimental immunotherapy. The study found that changes associated with treatment response were observed in different immune cell types than would have been expected based on previous research.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme