Kasvulle ei ole vaihtoehtoa – Teknologiateollisuus esittää seuraavalle hallitukselle viisi ratkaisua
8.9.2026 12:00:00 EEST | Teknologiateollisuus ry | Tiedote
Seuraavan hallituksen tärkein tehtävä on vahvistaa Suomen kestävää ja vientivetoista kasvua. Teknologian nopea kehitys ja kiristynyt kansainvälinen kilpailu ovat muuttaneet kasvun edellytyksiä perusteellisesti. Teknologiateollisuus esittää seuraavalle hallituskaudelle kasvun vauhdittamiseksi viisi ratkaisua, joilla vahvistetaan Suomen kykyä uudistua, houkutella investointeja sekä synnyttää uutta liiketoimintaa ja vientiä.

Suomi tarvitsee selvästi nykyistä vahvempaa talouskasvua, jotta hyvinvointiyhteiskunnan ja turvallisuuden rahoitus voidaan taata myös tulevaisuudessa. Kilpailu investoinneista, teknologiasta ja osaajista on huomattavasti kovempaa kuin vielä muutama vuosi sitten, eivätkä Suomen perinteiset vahvuudet enää yksin riitä takaamaan kasvua.
Samaan aikaan Suomen julkisen talouden haasteet ovat mittavat, ilmastonmuutoksen vaikutukset voimistuneet ja turvallisuuteen tarvitaan aiempaa enemmän voimavaroja. Yhtälöä ei voida ratkaista kestävällä tavalla ilman vahvempaa kasvua ja sitä tukevia pitkäjänteisiä päätöksiä.
– Kasvulle ei ole vaihtoehtoa. Suomen kyky vahvistaa kasvun edellytyksiä ja iskunkestävyyttä ratkaistaan seuraavalla hallituskaudella. Aivan olennaisessa roolissa on vientiteollisuuden menestys, investoinnit ja uudistuminen, ja meillä on tähän ratkaisun avaimet, sanoo Teknologiateollisuuden toimitusjohtaja Taina Susiluoto.
Kasvu syntyy huippuosaamisesta, innovaatioista sekä siitä, että uudet teknologiat pystytään muuttamaan Suomessa investoinneiksi, liiketoiminnaksi ja vienniksi.
– Uudet työpaikat ja hyvinvointi syntyvät hyvin pitkälle siitä, että yritykset saavat osaavaa työvoimaa, kehittävät uusia tuotteita ja palveluja, investoivat Suomeen ja onnistuvat kansainvälisillä markkinoilla. Yritykset vertailevat kasvu- ja investointipäätöksiä tehdessään eri maiden toimintaympäristöjä, ja Suomen on oltava tässä vertailussa Euroopan parhaiden joukossa.
Kansainvälinen talousjärjestö OECD on nostanut Suomen vahvuuksiksi muun muassa kilpailukykyisen ja puhtaan sähköenergian, erinomaisen innovaatiokyvyn ja edelläkävijyyden vihreässä siirtymässä. Haasteena on muuttaa nämä vahvuudet nykyistä tehokkaammin investoinneiksi ja kasvuksi, eivätkä ne yksin riitä nykyisessä valtiontukikilpailussa.
– Suomella on paljon kyvykkyyksiä, joiden varaan voimme rakentaa uutta kasvua. Se ei kuitenkaan riitä, jos investoinnit, tuotanto ja uudet liiketoiminnot syntyvät lopulta muualla. Massiivinen julkisen talouden sopeutustarve osoittaa, että meillä on entistä suurempi kannustin löytää uusia ja vahvistaa toimiviksi osoittautuneita kasvua edistäviä keinoja. Meidän ei pidä vajota näköalattomuuteen ja leikkaamisen kierteeseen, vaan tarvitsemme kunnianhimoista kasvupolitiikkaa, Susiluoto sanoo.
Teknologiateollisuuden viisi ratkaisua kasvuun:
- Nostetaan teknologiapolitiikka Suomen strategiseksi painopisteeksi
Nykyinen teknologiapolitiikkamme ei vastaa nopeasti muuttuneen toimintaympäristön vaatimuksiin. Teknologiapolitiikan tavoitteet, päätöksenteko ja ohjaus on uudistettava. Tavoitteena on oltava, että Suomi on vuoteen 2035 mennessä Euroopan johtaja teknologiaan perustuvassa liiketoiminnassa. - Käynnistetään kunnianhimoinen koulutustason noston ohjelma
Kyky vastata osaamistarpeisiin vaikuttaa merkittävästi Suomen talouskasvuun, tuottavuuteen ja yritysten kilpailukykyyn. Vuoteen 2040 mennessä 70 prosentilla nuorista aikuisista tulee olla korkeakoulutusta. Samalla on turvattava koulutuksen laatu, vahvistettava työelämän ja teknologisen murroksen tarvitsemaa osaamista sekä lisättävä työhön johtavaa maahanmuuttoa. - Suunnataan TKI-panostukset nykyistä tehokkaammin kasvuksi
Suomen on pidettävä kiinni tavoitteesta nostaa tutkimus- ja kehittämismenot neljään prosenttiin bruttokansantuotteesta siten, että muutetaan T&K-panostus TKI-tavoitteeksi. Panostuksia on suunnattava vahvemmin innovaatioiden kaupallistamiseen, pilotointiin ja uusien ratkaisujen skaalaamiseen. - Luodaan edellytykset kymmenien miljardien teollisille investoinneille
Yritysten toimintaympäristön tulee olla kansainvälisesti kilpailukykyinen. Ilmasto-, ympäristö- ja teollisuuspolitiikan on kannustettava uudistumiseen ja vientiin. Suomi tarvitsee puhdasta ja hinnaltaan kilpailukykyistä energiaa, sujuvat viranomaisprosessit, ennakoitavaa sääntelyä sekä kestävyyttä ja uudistumista tukevia kannusteita. - Uudistetaan työmarkkinoita tukemaan kasvua ja uuden teknologian hyödyntämistä
Teknologian nopea kehitys, kansainvälinen kilpailu ja työn murros edellyttävät työmarkkinoilta aiempaa parempaa uudistumiskykyä. Vahvistetaan mahdollisuuksia sopia työehdoista yritys- ja työpaikkatasolla. Työelämän sääntelyn tulee mahdollistaa uuden teknologian ja tekoälyn tehokas hyödyntäminen, myös yritys- ja työpaikkatasolla.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Taina SusiluotoToimitusjohtaja
Puh:+358 50 331 9832taina.susiluoto@teknologiateollisuus.fiAnna RankiYhteiskuntasuhdejohtaja
Puh:+358 50 383 8797anna.ranki@teknologiateollisuus.fiLiitteet
Tietoja julkaisijasta
Teknologiateollisuus ry on elinkeino- ja työmarkkinapoliittinen vaikuttajaorganisaatio, joka edistää Suomen keskeisimmän vientialan kilpailukykyä ja toimintaedellytyksiä. Suomalaisen teknologiateollisuuden päätoimialoja ovat elektroniikka- ja sähköteollisuus, kone- ja metallituoteteollisuus, metallien jalostus, suunnittelu ja konsultointi sekä tietotekniikka. Teknologiateollisuus vastaa 50 prosentista Suomen viennistä ja 65 prosentista tutkimus- ja kehitysinvestoinneista. Ala työllistää suoraan noin 330 000 ja välillisesti noin 700 000 suomalaista. Jatkuvasti kehittyvä ja ajassa elävä teknologiateollisuus luo perustan suomalaiselle hyvinvoinnille.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Teknologiateollisuus ry
Teknologiateollisuus: Budjettiriihen kasvutoimet jäivät vaisuiksi – Investointien edellytyksiä on vahvistettava1.9.2026 20:59:11 EEST | Tiedote
Hallitus ei tehnyt viimeisessä budjettiriihessään uusia, merkittäviä kasvua tukevia päätöksiä. Suomen talous on viimein kääntymässä hyvään suuntaan. Siten kasvun edellytyksiä on vahvistettava määrätietoisesti myös jatkossa takaamalla investointeihin ja kansainvälistymiseen kannustava, kilpailukykyinen ja ennakoitava toimintaympäristö.
Kutsu: Viisi ratkaisua seuraavalle hallitukselle vientivetoisen kasvun vahvistamiseksi – Teknologiateollisuuden medialounas 8.9.2026 kello 12.001.9.2026 09:51:31 EEST | Kutsu
Teknologiateollisuuden toimitusjohtaja Taina Susiluoto esittelee tiistaina 8.9. kello 12.00 medialle toimialan ehdotukset seuraavalle hallitukselle.
Kone- ja metallituoteteollisuuden henkilöstömäärä palasi korkeimmalle tasolleen finanssikriisin jälkeen – Teknologiateollisuuden tilaukset vahvistuivat5.8.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Kone- ja metallituoteteollisuuden henkilöstömäärä palasi kesäkuun 2026 lopussa korkeimmalle tasolleen finanssikriisin jälkeen. Myös koko teknologiateollisuuden uudet tilaukset, tilauskannat ja kysyntä vahvistuivat vuoden toisella neljänneksellä. Geo- ja kauppapoliittisesta epävarmuudesta huolimatta kasvun jatkumiselle on hyvät edellytykset.
Joko talouden piristyminen näkyy teollisuuden työllisyydessä? – Teknologiateollisuuden talousnäkymät 5.8.2026 klo 1030.7.2026 08:00:00 EEST | Kutsu
Näkyykö Suomen talouskasvun vahvistuminen jo suurimman vientialan tilauksissa, tilauskannassa ja henkilöstömäärissä? Teknologiateollisuus julkaisee tuoreen tilauskanta- ja henkilöstötiedustelunsa mediatilaisuudessa keskiviikkona 5.8.2026 klo 10.
Miapetra Kumpula-Natri Teknologiateollisuuden EU- ja kauppapolitiikasta sekä viennistä vastaavaksi johtajaksi23.6.2026 10:04:17 EEST | Tiedote
Teknologiateollisuuden EU- ja kauppapolitiikasta sekä viennistä vastaavaksi johtajaksi on valittu kansanedustaja Miapetra Kumpula-Natri. Hän aloittaa tehtävässään 1. lokakuuta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme