Kokoomuksen Limnell: Droonivahinkojen korvauslinjaus vahvistaa suomalaisten turvallisuutta
8.9.2026 17:00:00 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Kansanedustaja, sotatieteiden tohtori ja puolustusvaliokunnan jäsen Jarno Limnell pitää talouspoliittisen ministerivaliokunnan tänään tekemää linjausta droonivahinkojen korvaamisesta tärkeänä päätöksenä suomalaisten turvallisuuden ja yhteiskunnan kriisinkestävyyden kannalta.

Talouspoliittinen ministerivaliokunta linjasi tiistaina, että vieraan valtion sotilaskäyttöön tarkoitetun droonin aiheuttamia kohtuullisia henkilö- ja esinevahinkoja voidaan normaalioloissa korvata valtion varoista yksityishenkilöille ja yrityksille tapauskohtaisesti. Samalla käynnistetään asiaa koskeva lainvalmistelu.
Limnell nosti droonivahinkojen korvausaukon julkiseen keskusteluun kesäkuussa. Tuolloin voimassa oleva lainsäädäntö ei tarjonnut selvää korvauskanavaa vieraan valtion taisteluvälineen aiheuttamille omaisuusvahingoille, eivätkä vakuutukset välttämättä kattaneet niitä. Limnell korosti jo tuolloin, ettei kansalainen tai yritys saa jäädä tällaisessa tilanteessa yksin.
– Tämä on erittäin tervetullut ja tarpeellinen linjaus. Kesällä nostin esille korvausjärjestelmässä olevan aukon ja peräänkuulutin siihen ratkaisua ennen kuin ensimmäinen vakava vahinko tapahtuu. Nyt ratkaisu on löytymässä. Näin yhteiskunnan pitää turvallisuuskysymyksissä toimia: tunnistaa muuttuvan toimintaympäristön ongelmat ennakolta ja korjata ne, Limnell sanoo.
Tähän asti lähtökohtana on ollut, ettei valtio korvaa drooneista johtuvia omaisuusvahinkoja, koska niitä koskevaa lainsäädäntöä ei ole. Uuden linjauksen perusteella korvaustoiminnasta vastaisi valtiovarainministeriö ja vahinkojen sekä korvaussummien selvittämisestä Valtiokonttori. Tavoitteena on mahdollisimman ripeä käsittely.
Limnell pitää erityisen tärkeänä sitä, että hallitus päätti samalla käynnistää varsinaisen lainvalmistelun. Valmistelussa selvitetään myös mahdollisuutta korvata muiden sotilaskäyttöön tarkoitettujen laitteiden aiheuttamia vahinkoja.
– Turvallisuus syntyy myös luottamuksesta siihen, että yhteiskunta toimii silloin, kun jotakin odottamatonta tapahtuu. Jos vieraan valtion sotilaallinen laite aiheuttaa Suomessa vahinkoa kodille, autolle tai yritykselle, ihmistä ei pidä jättää yksin seurauksien kanssa. Nyt tähän syntyy selkeämpi toimintamalli, Limnell toteaa.
Limnellin mukaan päätös kertoo myös laajemmasta muutoksesta, johon Suomen on varauduttava.
– Sotien ja kriisien vaikutukset eivät enää pysähdy valtioiden rajoille. Droonit, kybervaikuttaminen, häirintä ja muut uuden turvallisuusympäristön ilmiöt voivat koskettaa suomalaisten arkea hyvin konkreettisesti. Suomen turvallisin suunta on varautua niihin etukäteen – rauhallisesti, käytännöllisesti ja ihmisten turvallisuus edellä.
Limnell kiittää hallitusta ja valmisteluun osallistuneita ministeriöitä asian ripeästä etenemisestä.
– Kesäkuussa meillä oli tunnistettu aukko. Tänään meillä on linjaus sen ratkaisemiseksi ja päätös lainvalmistelun käynnistämisestä. Tämä on juuri sellaista ennakoivaa varautumista, jota muuttunut turvallisuusympäristö Suomelta edellyttää, Limnell sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jarno LimnellKansanedustaja
Uudenmaan vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Partanen: Lasten someikärajat on toteutettava – ”Nyt tarvitaan iso muutos”8.9.2026 16:17:42 EEST | Tiedote
Tuoreet Pisa-tulokset ovat sosiaaliturvaministeri ja kokoomuksen varapuheenjohtaja Karoliina Partasen mukaan hälytysmerkki. Suomalaisten koululaisten sinnikkyys oli vertailumaiden heikointa. Partasen mukaan lasten keskittymiskyvystä käydään nyt epäreilua kilpailua sosiaalisen median algoritmeja vastaan. Kokoomus haluaa alle 15-vuotiaille toimivat someikärajat.
Kokoomuksen Vuornos vaatii loppua villiintyneelle pistoshoitobisnekselle8.9.2026 16:07:54 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Henrik Vuornos vaatii esteettisten kirurgisten hoitojen sekä täyteainepistosten ja muiden ei-lääkkeellisten pistoshoitojen sääntelyä kiristettäväksi pikimmiten. Niin sanottujen pistoshoitojen suosio on kasvanut merkittävästi viime vuosina. Vuornoksen mukaan sääntelyn puute mahdollistaa sen, että kouluttamattomat henkilöt antavat Suomessa hoitoja, joihin liittyy vakavia terveysriskejä.
Kokoomuksen Autto: Asepalveluksen suorittamisaste on saatava selvään nousuun8.9.2026 15:00:36 EEST | Tiedote
Helsingin Sanomien eilen julkaisema artikkeli kertoi, että armeija ja asepalvelus näyttäytyvät etäisenä ja vieraana monelle ulkomaalaistaustaiselle nuorelle. Kokoomuksen kansanedustaja ja puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Heikki Autto pitää tietoa huolestuttavana.
Kokoomuksen Vikman: Repeytyykö SDP:n rajaturvallisuuslinja jo kolmannen kerran?8.9.2026 14:13:51 EEST | Tiedote
Rajaturvallisuuslain jatkamista koskeva hallituksen esitys on tullut tänään eduskunnan käsittelyyn. Kokoomuksen kansanedustaja ja ulkoasianvaliokunnan varapuheenjohtaja Sofia Vikman vaatii SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanilta selvää vastausta puolueen linjaan rajaturvallisuuslain jatkamisesta. Vikmanin mukaan hallitusvastuuseen pyrkivä SDP ei voi olla keskeisessä turvallisuuskysymyksessä samanaikaisesti sekä lain puolesta että sitä vastaan.
Kokoomuksen Sarkomaa: Eläinten kaltoinkohtelusta kovemmat seuraukset – eläintenpitokiellot pitenevät8.9.2026 14:00:04 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Sari Sarkomaa pitää Orpon hallituksen esitystä eläintenpitokieltojen kiristämisestä tärkeänä uudistuksena. Sarkomaan mukaan sivistyneessä oikeusvaltiossa eläinten kaltoinkohteluun on puututtava määrätietoisesti ja sääntöjen rikkomisella on oltava tuntuvat seuraukset.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme