Työeläkealan ensimmäinen asiantuntijatiedon ja tekoälyn yhdistävä työkykyavustaja tukee esihenkilöitä työkykyjohtamisessa
14.9.2026 08:12:11 EEST | Varma | Tiedote
Varma kehittää yhteistyökumppaniensa kanssa työeläkealan ensimmäistä tekoälypohjaista työkykyavustajaa esihenkilöiden tueksi. Maia-nimen saaneen työkykyavustajan kanssa voi keskustella puhuen tai chattaillen. Avustajan osaaminen pohjautuu Varman asiantuntijatietoon ja tutkimuksiin.

Maia-työkykyapuri on tekoälyä hyödyntävä avustaja, joka tukee esihenkilöä työkykyjohtamisen käytännön tilanteissa. Esihenkilö voi kysyä avustajalta neuvoja esimerkiksi silloin, kun työntekijän jaksaminen herättää huolta.
– Esihenkilöllä on merkittävä rooli työntekijän työkyvyn tukemisessa. Tavoitteemme on, että työkykyapuri tuo työkykyyn liittyvän tiedon paremmin saataville, madaltaa avun hakemisen kynnystä ja tekee näin työkykyjohtamisesta vaikuttavampaa, kehityspäällikkö Anne Koutu sanoo.
Maian avulla esihenkilöt voivat kasvattaa työkykyjohtamisen osaamistaan.
– Samalla apurimme tuo myös yritysten HR:lle uuden välineen esihenkilöiden arjen neuvontaan.
Työkykyavustajan kanssa voi keskustella
Työkykyavustajalle voi esittää kysymyksiä puhuen tai chat-keskustelussa. Avustajan vastaukset pohjautuvat Varman asiantuntijatietoon ja tutkimuksiin. Asiakaskohtaiseen tietoon, kuten henkilötietoihin, avustajalla ei ole pääsyä.
Olemme alkuvuoden aikana perehdyttäneet työkykyavustajaa työkykyjohtamiseen, ja se on ollut testikäytössä muutamalla Varman asiakasyrityksellä.
– Keräämme syksyn ajan jatkuvassa pilotissa jatkokehitystyötä varten lisää tietoa siitä, millaisiin työkykyasioihin esihenkilöt kaipaavat eniten tukea, johtava asiantuntija Riku Louhimo kertoo.
– Uusi teknologia mahdollistaa aiempaa helpommin vaihtoehtoiset käyttötavat, kuten puheen. Pilotin aikana selviää, onko esimerkiksi puheominaisuus käyttökelpoinen vai suosivatko käyttäjät perinteisempää chat-keskustelua, Louhimo jatkaa.
Laajempaan käyttöön työkykyavustaja tulee näillä näkymin vuoden 2027 aikana.
– Tekoäly voi tehdä työkykyjohtamisesta merkittävästi vaikuttavampaa. Sen avulla voidaan kehittää osaamista, tarjota tukea tehokkaasti ja siirtää työkykyjohtamisen painopistettä yhä vahvemmin ennakointiin. Samalla on tärkeää, että tekoälyä kehitetään ja hyödynnetään työkykyjohtamisessa vastuullisesti, korostaa työkykyjohtaja Pauli Forma.
Kehitämme työkykyavustajaa yhteistyössä Katja Noponen Oy:n ja AICA – AI Consulting Agency Oy:n kanssa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anne KoutuKehityspäällikkö, Työkykypalvelut
Puh:050 564 2629anne.koutu@varma.fiRiku LouhimoJohtava asiantuntija, Työkykypalvelut
Puh:050 311 4127riku.louhimo@varma.fiPauli FormaJohtaja, Työkykypalvelut
Puh:040 525 4530pauli.forma@varma.fiHanna LeskeläViestintäpäällikkö
Varman hallinto, eläkepalvelut, työkyvyttömyysriskin hallinta, vastuullisuus
Linkit
Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma on vastuullinen ja vakavarainen eläkevarojen sijoittaja. Yhtiö vastaa yksityisellä sektorilla 1 003 000 henkilön työeläketurvasta. Vuonna 2025 Varman maksutulo oli 6,9 miljardia euroa, ja yhtiö maksoi eläkkeitä 7,7 miljardia euroa. Varman sijoitusten arvo oli kesäkuun 2026 lopussa 71,4 miljardia euroa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Varma
Energiayhtiö St1 vuokraa kolme kerrosta Varman tornitalo Nodesta29.10.2026 11:12:32 EET | Tiedote
Varma ja energiayhtiö St1 ovat allekirjoittaneet pitkäaikaisen vuokrasopimuksen Pasilaan parhaillaan nousevan Noden toimitilojen vuokraamisesta.
Varma signs a long-term lease with St1 for three floors in The Node tower29.10.2026 11:12:32 EET | Press release
Varma and energy company St1 have signed a long-term lease for office space in The Node, the office tower currently under construction in Pasila, Helsinki.
Heikki Ilkka Varman talousjohtajaksi 1.4.202726.10.2026 09:01:21 EET | Tiedote
KTM Heikki Ilkka on nimitetty Varman talousjohtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi 1.4.2027 alkaen. Hän aloittaa Varmassa 1.3.2027 ja raportoi toimitusjohtaja Risto Murrolle.
Aktiernas starka utveckling ökade Varmas avkastning till 6,9 procent23.10.2026 09:01:44 EEST | Pressmeddelande
Avkastningen på Varmas placeringar uppgick till 6,9 procent, det vill säga 4,7 miljarder euro under perioden januari–september. Särskilt aktieplaceringarna har gett stark avkastning till följd av företagens resultatförbättringar och investeringar relaterade till artificiell intelligens. Varma har varit med och finansierat flera lovande inhemska tillväxtföretag.
Osakkeiden vahva kehitys nosti Varman sijoitustuoton 6,9 prosenttiin23.10.2026 09:01:44 EEST | Tiedote
Varman sijoitukset tuottivat 6,9 prosenttia eli 4,7 miljardia euroa tammi–syyskuussa. Erityisesti osakesijoitukset ovat tuottaneet vahvasti yritysten tuloskasvun ja tekoälyyn liittyvien investointien tukemina. Varma on ollut rahoittamassa useita lupaavia kotimaisia kasvuyhtiöitä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme