Kokoomuksen poliisikansanedustaja Kilpi: Rolexit ja Porschet eivät kuulu rikollisille
10.9.2026 14:00:00 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Kansanedustaja Marko Kilpi pitää hallituksen esitystä rikoshyödyn poisottamisen tehostamiseksi tarpeellisena. Kilven mukaan rikos ei saa kannattaa eikä mahdollistaa hohdokasta elämäntyyliä.

Petteri Orpon hallitus antoi eilen eduskunnalle lakiesityksen, joka mahdollistaa selittämättömän omaisuuden menettämisseuraamuksen tuomitsemisen.
Kokoomuksen poliisitaustaisen kansanedustajan Marko Kilven mukaan esitys on omiaan torjumaan rikollisen elämäntavan idolisointia.
– Taloudellinen hyöty on järjestäytyneen rikollisuuden keskeisimpiä houkuttimia. Siksi tämä hyöty on voitava ottaa pois. Rikos ei saa kannattaa eikä sen tule mahdollistaa hohdokasta elämäntyyliä. Rolexit ja Porschet eivät rikollisille kuulu, Kilpi linjaa.
Europol on arvioinut, että vain noin kaksi prosenttia rikoshyödystä EU:ssa jäädytetään ja yksi prosentti tuomitaan menetetyksi. Tämä antaa Kilven mukaan järjestäytyneille rikollisryhmille mahdollisuuden investoida rikollisen toimintansa laajentamiseen ja lailliseen talouteen soluttautumiseen.
– Ammattimaisen rikollisuuden piirissä liikkuu valtavia rahasummia. Harhaluulo taloudellisen menestyksen mahdollisuudesta romantisoi rikollista elämäntapaa. Nyt eduskuntaan tuotu esitys kannustaa ihmisiä pysymään pois rikoksen tieltä, Kilpi päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Marko KilpiKansanedustaja
Savo-Karjalan vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Kaunisto Koskelalle: Veronmaksajista ei voi tehdä ammattiliittojen jäsenhankinnan maksumiehiä17.10.2026 12:00:42 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja Ville Kaunisto pitää absurdina vasemmistoliiton puheenjohtajan Minja Koskelan esitystä ammattiliittojen jäsenmaksujen verovähennysoikeuden palauttamisesta kaksinkertaisena. Kauniston mukaan ehdotus kertoo vasemmistoliiton talouspolitiikan vastuuttomuudesta.
Kokoomuksen Limnell ja Paasi: Kokoomuksen tavoitteena tekoälyvastuulaki seuraavaan hallitusohjelmaan – Suomesta tekoälyn edelläkävijä17.10.2026 10:48:19 EEST | Tiedote
Kokoomuksen tavoitteena on nostaa Suomi Euroopan tekoälyn kärkimaiden joukkoon tavalla, jossa ihminen, hänen oikeutensa ja hyvinvointinsa ovat kaiken kehityksen lähtökohta. Kokoomuksen kansanedustajat Jarno Limnell ja Martin Paasi korostavat, että tekoälyn mahdollisuuksien hyödyntäminen ja ihmisten oikeuksien turvaaminen tukevat toisiaan. Kokoomuksen kesäkuussa hyväksytyssä tavoiteohjelmassa esitetään myös tekoälyvastuulain säätämistä.
Kokoomuksen Vikman: Töihin lähtemisestä ei pidä lähettää uutta laskua17.10.2026 09:31:08 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Sofia Vikman torjuu liikenne- ja viestintäministeriön virkakunnan ehdottamat ruuhkamaksut. Autoilijoiden kustannuksia on hillittävä. Samalla julkinen talous on saatava kuntoon, jotta Suomella on paremmat mahdollisuudet auttaa kansalaisia akuuteissa hintakriiseissä.
Kokoomuksen Fagerström: Sosiaaliturva ei saa olla yritysten piilotettua palkkatukea16.10.2026 11:39:12 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmä haluaa lisätä ulkomailta työntekijöitä rekrytoivien yritysten vastuuta työntekijöiden toimeentulosta, kieliopinnoista ja kotoutumisesta. Kokoomuksen kansanedustaja ja yrittäjä Noora Fagerström korostaa, ettei työperäinen maahanmuutto saa perustua siihen, että veronmaksajat täydentävät liian pieniksi jääviä palkkoja. Ulkomailta palkatun työntekijän palkalla on tultava toimeen.
Kokoomuksen Vikman: Maahanmuuttajien sosiaaliturva sidottava Suomessa tehtyyn työhön16.10.2026 11:17:37 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Sofia Vikmanin mukaan työnteon ja Suomessa asumisen on näyttävä nykyistä selvemmin siinä, millaiseen sosiaaliturvaan maahanmuuttaja on oikeutettu. Kokoomuksen eduskuntaryhmä esittää maahanmuuttajien työttömyysturvan porrastamista Suomessa tehdyn työn keston mukaan sekä kansan- ja takuueläkkeen ehtojen kiristämistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme