Korjausrakentaminen vahvimmassa kasvussa vuosiin
11.9.2026 08:02:22 EEST | Tilastokeskus | Tiedote
Talonrakennusyritysten tekemän korjausrakentamisen arvo nousi kuluvan vuoden toisella neljänneksellä 10,6 % verrattuna vuotta aiempaan. Kasvuvauhti kiihtyi suurimmaksi sitten vuoden 2021 alun.
”Korjausrakentamisen arvo on nyt pysynyt kasvussa vuoden, vaikkakin tämän vuoden ensimmäisellä neljänneksellä nousu vuotta aiemmasta oli vain hienoiset 0,2 prosenttia”, sanoo Tilastokeskuksen yliaktuaari Eetu Toivanen.
Tiedot selviävät korjausrakentamisen suhdannekuvaaja -tilastosta.
Korjausrakentamisen arvon vuosimuutos kääntyi miinukselle vuonna 2023, ja se oli vuoden 2024 ensimmäisellä neljänneksellä jopa 15,5 %:n laskussa. Käänne takaisin nousuun nähtiin viime vuoden aikana.
"Kasvu on kuitenkin nyt vielä voimakkaampaa uudisrakentamisessa. Tätä selittää, että myös rakennusalan vuonna 2022 alkanut romahdus näkyi siellä vielä voimakkaampana kuin korjausrakentamisessa", Toivanen kertoo.
Toivanen huomauttaa, että tilastoa tulkitessa on hyvä pitää mielessä, että rakentamisessa kausivaihtelu on voimakasta. Tyypillisesti rakentamisen arvo on suurimmillaan vuoden viimeisellä neljänneksellä ja alimmillaan ensimmäisellä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eetu ToivanenYliaktuaari
Puh:029 551 3331eetu.toivanen@stat.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Tilastokeskus
Opastinsilta 12
00520 HELSINKI
Vaihde 029 551 1000
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tilastokeskus
Teollisuuden tilauksissa iso harppaus heinäkuussa10.9.2026 08:02:01 EEST | Tiedote
Teollisuuden uusien tilausten arvo oli heinäkuussa peräti 67,9 % suurempi kuin vuotta aiemmin. Kasvua vauhditti metalliteollisuuden tilausten jyrkkä nousu.
Tavoite nuorten koulutusasteen nostosta vielä kaukana, mutta viime vuonna nähtiin nopein kiri vuosiin9.9.2026 08:21:48 EEST | Tiedote
Korkeakoulutettujen osuus 25–34-vuotiaista nousi viime vuonna nopeimmin tällä vuosikymmenellä. Suomen asettama tavoite nostaa osuus 50 %:iin vuoteen 2030 mennessä on silti vielä kaukana, sillä lukema oli 38,1 % vuonna 2025.
Palvelualojen liikevaihto hyvässä nousussa heinäkuussa, myös kaupan kasvu jatkui31.8.2026 08:02:20 EEST | Tiedote
Palvelualojen työpäiväkorjattu liikevaihto kasvoi heinäkuussa 5,7 % viime vuoden heinäkuusta. Palvelutuotanto eli volyymi, josta hintojen muutosten vaikutus on poistettu, nousi 2,3 %.
Suomen talous kasvoi edelleen huhti-kesäkuussa – viennin hyvä vire jatkui28.8.2026 08:01:46 EEST | Tiedote
Suomen bruttokansantuotteen volyymi kasvoi toisella vuosineljänneksellä 0,4 % edellisestä neljänneksestä. Kysyntää kasvatti viennin ja yksityisten investointien kasvu.
Myymälävarkauksien aallolle ei näy loppua – myös pahoinpitelyrikoksissa uusi ennätys27.8.2026 08:02:00 EEST | Tiedote
Myymälävarkauksien määrä kasvoi entisestään vuoden toisella neljänneksellä. Huhti–kesäkuussa poliisin tietoon tuli noin 19 900 myymälävarkautta, mikä on 7 % enemmän kuin vuotta aiemmin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme