AKT:n hallitus: AKT vaatii teiden kunnossapitoon 400 miljoonan euron tasokorotusta
11.9.2026 13:48:51 EEST | Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT ry | Tiedote
Teiden huono kunto hidastaa kuljetuksia. - Jokainen minuutti, tunti ja vuorokausi tarkoittaa menetettyjä euroja Suomen kilpailukyvylle. Erityisesti poikittaisliikenne länsirannikon satamiin kulkee heikkokuntoisia teitä pitkin, AKT:n puheenjohtaja Ismo Kokko muistuttaa. AKT vaatii vuositasolla 400 miljoonaa euroa lisärahaa tieverkon kunnossapitoon.

AKT:n hallitus otti 11. syyskuuta kokouksessaan kantaa tieverkon heikkoon kuntoon.
Syksy ja sateet tarkoittavat haastavaa vuodenaikaa huonokuntoisilla maanteillä, kun kuljettajien on varottava esimerkiksi pettäviä pientareita. Maanteiden korjausvelka oli vuoden 2026 alussa noin 2,6 miljardia euroa. Ennuste on, että vuoden lopussa luku on 2,8 miljardia euroa.
Suurin haaste on maanteiden kunnossapito, erityisesti vähäliikenteisen tieverkon kunto ja sillat. Huonokuntoisia asfalttiteitä oli vuoden vaihteessa yli 10 000 kilometriä.
Vuosina 2024-2025 saatiin lisärahoitusta päällystettyjen teiden kunnostuksiin. Tänä vuonna korjausvelka kasvaa, eikä hallituksen budjettiesitys vuodelle 2027 lupaa parempaa. Infra ry:n laskelmien mukana tienpidon määräraha putoaa hallituksen budjetissa peräti 26 prosenttia. Kun korjausrakentamisen kustannustaso nousee, rahalla saa entistä vähemmän.
Teiden kunnon heikkeneminen näkyy kuljetusalan työntekijöiden ja suomalaisten arjessa. Huonokuntoiset tiet ovat turvallisuusriski. Teiden huono kunto vaikuttaa päivittäin kuljettajien työhön, yritysten toimintakykyyn ja matkustajien palvelutasoon.
Kun teillä kasvaa korjausvelka, tiet kestävät vielä heikommin yhä suurempaa kalustoa ja isompia kuormia.
- Huonokuntoiset tiet hidastavat kuljetuksia joka päivä. Erityisesti poikkiliikenne Suomen halki satamiin kulkee heikkokuntoisilla maanteillä. Myös keskinopeuksien alenemiselle ja matka-aikojen pitenemiselle voi laskea rahallisen arvon, AKT:n puheenjohtaja Ismo Kokko toteaa.
- Väyläverkon kuntoon satsaaminen vaikuttaa myös huoltovarmuuteen. Perusväylänpitoon tarvitaan minimissään rahoitustaso, joka pysäyttää korjausvelan kasvun. AKT:n hallitus vaatii vuositasolla 400 miljoonan euron lisäpanostusta maanteiden kunnossapitoon, jotta korjausvelan kasvua saadaan pysäytettyä.
AKT:lle maanteiden kunnossapito ja korjausvelan kasvun taittaminen on myös tärkeä eduskuntavaalitavoite.
Suomen hallituksen talousarvioesitys annetaan eduskunnalle 21. syyskuuta. Eduskunta hyväksyy valtion talousarvion joulukuussa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ismo KokkopuheenjohtajaAuto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT ry
Puh:+358 40 732 5375ismo.kokko@akt.fiSini SilvànviestintäpäällikköAuto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT ry
Puh:+358 44 412 3009sini.silvan@akt.fiKuvat

Linkit
Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT ry on n. 38 000 jäsenen ammattiliitto ja vahva edunvalvoja. Liiton jäsenet työskentelevät autoliikenne-, ahtaus-, säiliöauto- ja öljytuote-, matkailu-, huolinta- ja liikenneopetusaloilla sekä huoltokorjaamoissa, terminaaleissa ja lentokoneiden matkustamoissa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT ry
PEth-testejä ei ilman työntekijän lupaa – oikeusasiamieheltä oikea ratkaisu31.8.2026 09:51:52 EEST | Tiedote
Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto nosti reilu vuosi sitten ensimmäisenä julkisuuteen työntekijöille tehdyt PEth-testit. Uusi testi kertoo pomolle, ryyppäsitkö lomalla | AKT-lehti Oikeusasiamiehen tuore ratkaisu kertoo, että AKT oli työntekijöiden yksityisyyttä puolustaessaan oikealla linjalla.
Yli 90 prosenttia HCT-kuljettajista kertoo - taukopaikkoja liian vähän21.7.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
AKT:n tuore kysely kertoo, että raskaan liikenteen taukopaikkoja on liian vähän erityisesti pitkille HCT-yhdistelmille. Huoltoasemien määrä ja palvelut ovat heikentyneet. Tauko- ja lepopaikoista on pulaa etenkin öisin, mikä rassaa ammattikuljettajia. - Kyse on viime kädessä Suomen huoltovarmuudesta, AKT:n toinen varapuheenjohtaja Niko Blom sanoo.
Jatkokaudelle valittu Ismo Kokko: ”Tärkeimmät työmarkkinaneuvottelut käydään kevään lopuksi säätytalolla”12.6.2026 15:07:02 EEST | Tiedote
AKT:n edustajakokous valitsi Ismo Kokon yksimielisesti jatkokaudelle liiton puheenjohtajaksi. – AKT:n en oltava liitto, joka elää ajassa. Nyt täytyy katsoa eteenpäin, Kokko totesi linjapuheessaan.
”Painopiste on siirtynyt raiteilta maanteille”11.6.2026 13:32:30 EEST | Tiedote
AKT kokoontuu 11.-13.6. XIX edustajakokoukseensa Tampereella. Avajaisissa esiin nousi vakava huoli työntekijöiden yhä ahtaammasta asemasta. Vastapainona nähtiin ay-liikkeen ja AKT:n perustehtävän suuri merkitys. – Ay-aktivismi on normaalia, törkyviestintä ei, AKT:n puheenjohtaja Ismo Kokko sanoi avajaispuheessaan.
Suomi pääsee kasvuun, kun työmarkkinoille saadaan luottamusta20.5.2026 11:35:18 EEST | Tiedote
AKT:n puheenjohtaja Ismo Kokko näkee AKT:n tärkeimpänä tehtävänä juuri nyt rakentaa luottamusta työmarkkinoille. - Luottamus syntyy teoista, yhteisistä tavoitteista ja siitä, että ihmiset kokevat tulevansa kuulluksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme