Kokoomuksen Päivärinta: Vihaako SDP sote-järjestöjä 90-prosenttisesti?
14.9.2026 17:34:37 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Susanne Päivärinta muistuttaa SDP:tä siitä, että SDP itse olisi omassa vaihtoehtobudjetissaan toteuttanut noin 90 prosenttia hallituksen sote-järjestörahoitukseen tekemästä leikkauksesta.

– SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar väittää hallituksen vihaavan järjestöjä, koska niiden rahoituksesta leikataan. Mutta SDP olisi itse toteuttanut noin 90 prosenttia samasta leikkauksesta. Vihaako SDP siis järjestöjä 90-prosenttisesti? Onko se jotenkin reilumpaa vihaamista? SDP:n logiikalla: vihaako SDP palkansaajia ja yrittäjiä, kun on ilmoittanut peruvansa hallituksen tekemät ylimmät marginaaliveron ja yhteisöveron alennukset, Päivärinta kysyy.
Päivärinnan mukaan kyse ei ole sanavalinnoilla saivartelusta vaan siitä, millaisia motiiveja poliittisille kilpailijoille annetaan.
– Tietenkään SDP ei vihaa järjestöjä, aivan niin kuin ei mikään muukaan puolue. Juuri siinä on koko asian ydin. Vaikeat säästöpäätökset eivät ole osoitus vihasta, teki ne kokoomus tai SDP. Jos SDP itse hyväksyy valtaosan samoista säästöistä, on aika vaikea uskottavasti väittää hallituksen motiivina sopeutuksille olisi viha. Törkeää politikointia, Päivärinta sanoo.
Päivärinta muistuttaa, että vaarallisesti velkaantuneessa Suomessa myös järjestörahoitusta on voitava tarkastella kriittisesti. Julkisella rahalla rahoitetulta toiminnalta on voitava edellyttää vaikuttavuutta, päällekkäisyyksien karsimista ja veronmaksajien rahojen tehokasta käyttöä.
– Järjestöt tekevät paljon tärkeää työtä. Se ei kuitenkaan voi tarkoittaa sitä, että niiden julkinen rahoitus olisi kaiken sopeuttamisen ulkopuolella. Politiikan tehtävä on tehdä valintoja myös silloin, kun ne tuntuvat vaikeita, Päivärinta sanoo.
Päivärinnan mukaan keskustelussa on nyt syytä palata olennaiseen.
– SDP saa arvostella hallituksen säästöjä niin kovaa kuin haluaa ja esittää niille omat vaihtoehtonsa. Mutta jos omassa vaihtoehdossa kuitataan lähes 90 prosenttia hallituksen leikkauksesta, olisi vähintäänkin kohtuullista katsoa peiliin ja kysyä: onko muiden motiivien leimaaminen vihaksi millään tavalla asiallista tai edes totta, Päivärinta tylyttää.
– Me kokoomuksessa keskustelisimme mieluummin siitä, kuinka paljon järjestöjä rahoitetaan veronmaksajien rahalla ja miten sillä rahalla saadaan mahdollisimman paljon hyvää aikaan, Päivärinta sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Susanne PäivärintaKansanedustaja
Uudenmaan vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Wallinheimo: Komission esittämästä kasvusta leikkaaminen ei ole leikkaus maataloudesta9.10.2026 09:43:36 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja suuren valiokunnan puheenjohtaja Sinuhe Wallinheimo ihmettelee opposition tahallista väärinymmärrystä maatalouden rahoituksesta EU:n budjettineuvotteluissa. Hallitus ei aja leikkauksia maatalouden rahoitukseen. Komission esittämä maatalousrahoituksen taso on hallituksen mielestä liian pieni, ja siihen haetaan muutosta käynnissä olevissa neuvotteluissa.
Kokoomuksen sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsenet: Kotihoidontuki jatkossa vain Suomessa asuneille8.10.2026 14:33:19 EEST | Tiedote
Kansanedustajat Mia Laiho, Maaret Castrén, Oskari Valtola ja Ville Väyrynen ovat tyytyväisiä kotihoidon tuen Norjan mallin etenemisestä eduskunnan suuren salin käsittelyyn. Asiaa koskeva mietintö valmistui tänään sosiaali- ja terveysvaliokunnassa.
Kokoomuksen Limnell: Suomesta Euroopan johtava droonimaa7.10.2026 17:50:01 EEST | Tiedote
Pääministeri Petteri Orpon hallitus on nimennyt selvityshenkilön laatimaan toimenpidesuositukset Suomen droonialan kehittämiseksi. Selvityshenkilön työn tueksi nimettiin ohjausryhmä, jonka puheenjohtajana toimii kokoomuksen kansanedustaja ja sotatieteiden dosentti Jarno Limnell.
Kokoomuksen Heinonen: Räsänen yrittää selitellä takinkäännöstään - milloin SDP myöntää olleensa väärässä viimeiset kolme vuotta?7.10.2026 15:35:48 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan vastaava Timo Heinonen vaatii SDP:tä selittämään, mitä puolueen koko vaalikauden jatkuneelle talouskritiikille tapahtuu nyt, kun puolueen talousvastaava Joona Räsänen itse toteaa mittavien sopeutusten ja talouskasvun voivan toteutua samanaikaisesti.
Kokoomuksen Paasi: Julkisen sektorin tekoälylukot on purettava heti vaalikauden alussa7.10.2026 12:33:38 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi pitää valtiovarainministeriön tänään julkaisemaa virkapuheenvuoroa ja Elinkeinoelämän keskusliiton eilistä perustuslakiavausta selvänä viestinä seuraavalle hallitukselle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme