EHYT

Hallitus avaa rahapelimarkkinat, mutta vaarantaa haittojen ehkäisyn

16.9.2026 08:15:00 EEST | EHYT | Tiedote

Jaa

Suomi avaa osan rahapelimarkkinoistaan kilpailulle 1.7.2027. Samaan aikaan STEA-avustusta saavien järjestöjen rahapelihaittatyön rahoitus on vaarassa, vaikka uudistus lisää rahapelien tarjontaa, näkyvyyttä ja markkinointia sekä kasvattaa ehkäisevän työn tarvetta.

Jukka Rapo / EHYT ry

Sosiaali- ja terveysjärjestöjen työhön myönnettyjen STEA-avustusten ehtoja ollaan muuttamassa siten, ettei avustusta enää myönnettäisi sote-järjestöjen tekemään rahapelihaittojen ehkäisyyn. Avustus myönnettäisiin mahdollisesti ainoastaan kohtaavaan asiakastyöhön, mutta tästäkään rahoituksesta ei ole varmuutta. Uudesta rahapelilaista ei ole myöskään tulossa ratkaisua rahapelihaittojen ehkäisytyön rahoittamiseen, sillä rahapelilain 94 §:n mukaisella rahoituksella ei voida rahoittaa nykyistä järjestölähtöistä rahapelihaittatyötä. Rahapelilain valmistelussa on lisäksi todettu, ettei uuden lain mukaisilla avustuksilla ole tarkoitus korvata STEAn myöntämiä järjestöavustuksia.

Hallitusohjelmassa luvataan varmistaa riittävät resurssit rahapelihaittojen ehkäisemiseen sekä julkisella että järjestösektorilla. Myös eduskunta edellytti uuden rahapelilain hyväksymisen yhteydessä lausumassaan, että valtioneuvosto huolehtii pelihaittojen vastaisen työn toimintaedellytyksistä ja resursseista. Rahoituksen poistaminen olisi suorassa ristiriidassa sekä pääministeri Petteri Orpon hallitusohjelman että eduskunnan lausuman kanssa.

Nuorten miesten tilanne vaatii välittömiä toimia

Rahapeliongelmat ovat lisääntyneet ja kasautuvat erityisesti miehille ja nuorille aikuisille. EHYTin vuoden 2026 selvityksessä nuorten suhtautuminen rahapelaamiseen oli muuttunut aiempaa myönteisemmäksi: 18–24-vuotiaista miehistä 50 prosenttia piti rahapelaamista trendikkäänä.

Vuoden 2025 Kouluterveyskyselyn mukaan rahapelejä pelasi viikoittain noin joka kymmenes perusopetuksen 8. ja 9. luokkien, lukioiden ja ammatillisten oppilaitosten pojista. Lukiolaispojilla viikoittainen rahapelaaminen oli yleistynyt vuoteen 2023 verrattuna. Nämä kehityssuunnat ovat erityisen huolestuttavia ennen rahapelimarkkinoiden avaamista.

”Uudessa järjestelmässä Suomeen tulee kymmeniä uusia rahapeliyhtiöitä sekä aiempaa näkyvämpää markkinointia ja sponsorointia. Jo nyt markkinoinnin valvonta vuotaa ja markkinointia kohdennetaan riskiryhmille”, sanoo EHYTin rahapelihaittayksikön päällikkö Riitta Matilainen.

Pelaaminen painottuu yhä enemmän verkkoon ja korkean riskin peleihin. Samalla kasvaa tarve kouluttaa ammattilaisia, jotka kohtaavat rahapelihaittoja kokevia ihmisiä, tunnistavat ongelmat ajoissa ja tarjoavat tukea pelaajille ja heidän läheisilleen.

”Erityisen vastuutonta olisi heikentää ehkäisevää työtä juuri nyt, kun rahapeliongelmat ovat lisääntyneet ja nuorten miesten asenteissa näkyy huolestuttavaa kehitystä. Jos rahoitus romutetaan, Suomi käynnistää historiallisen rahapelimarkkinoiden muutoksen ilman riittävää turvaverkkoa. Se ei ole vahinko. Se on poliittinen valinta”, painottaa Matilainen.

EHYTin rahapelihaittatyö vaakalaudalla

Rahoitusuhka näkyy jo käytännössä. EHYTin muutosneuvotteluissa koko rahapelihaittojen ehkäisyä ja vähentämistä tekevä tiimi on uhattuna. Tiimi kohtaa rahapelihaittoja kokevia ihmisiä, kouluttaa eri alojen ammattilaisia, tuottaa riippumatonta tietoa ja vahvistaa valmiuksia ehkäistä rahapelihaittoja eri puolilla Suomea esimerkiksi hyvinvointialueilla.

”Tilanne on absurdi. Hallitus avaa markkinoita uusille rahapeliyhtiöille ja valmistautuu järjestelmään, jonka on arvioitu voivan lisätä haittoja. Meidän pitäisi nyt vahvistaa suojarakenteita, ei ajaa niitä alas. Koko rahapelijärjestelmäuudistuksen legitimiteetti on uhattuna”, Matilainen toteaa.

Rahoitus ratkaistava ennen uudistusta

EHYT vaatii, että STEA-avustusta saavien järjestöjen rahapelihaittoja ehkäisevän ja vähentävän työn pysyvä ja riittävä rahoitus turvataan mahdollisimman pian, jotta toiminta voi jatkua myös ensi vuonna. Viranomaistyö ei korvaa järjestöjen matalan kynnyksen tukea, vertaistoimintaa, koulutusta ja riippumatonta asiantuntemusta.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Jukka Rapo / EHYT ry
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry on valtakunnallinen ehkäisevän päihde- ja pelihaittatyön asiantuntija- ja kansalaisjärjestö. EHYT edistää yksilöiden ja yhteisöjen hyvinvointia koko elämänkaaren ajan lapsista ja nuorista työ- ja eläkeikäisiin. www.ehyt.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta EHYT

EHYT: Huumekuolemat ovat ehkäistävissä – Suomi tarvitsee kansallisen tavoitteen ja vaikuttavat toimet31.8.2026 08:37:00 EEST | Tiedote

Lähes kaikki Suomen huumekuolemat voitaisiin ehkäistä, Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry muistuttaa kansainvälisenä yliannostuskuolemien ehkäisypäivänä 31. elokuuta. Huumausainekuolemat ovat kokonaisuudessaan olleet kasvussa vuodesta 2006 alkaen, eikä tilanne parane ilman määrätietoista toimintaa. Tämän vuoksi EHYT vaatii, että Suomelle asetetaan selkeä kansallinen tavoite huumekuolemien puolittamisesta ja että tavoitteen tueksi tehdään vaikuttavia, koko maan kattavia toimia.

Suomen suurimman ehkäisevän päihdetyön järjestön koko toiminta vaarassa: EHYT käynnistää koko henkilöstöä koskevat muutosneuvottelut28.8.2026 12:00:00 EEST | Tiedote

Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry käynnistää muutosneuvottelut, jotka koskevat järjestön koko henkilöstöä. Jos ennakkotietojen mukaiset STEA-leikkaukset järjestöjen yleisavustuksiin toteutuvat, samalla myös EHYTin kohtaava työ uhkaa loppua kokonaan, ja vaarassa on koko järjestön olemassaolo. Sosiaali- ja terveysjärjestöjen valtionavustukset laskevat tällä hallituskaudella 194 miljoonaa euroa. Useat järjestöt ovat jo saaneet ennakkotietoja yleisavustustensa lakkauttamisesta tai merkittävästä supistamisesta.

Ehkäisevä päihdetyö EHYT: Alkoholin toimitusmyynti hyväksyttiin – Seuraukset osuvat etenkin haavoittuvassa asemassa oleviin23.6.2026 13:23:09 EEST | Tiedote

Eduskunta hyväksyi 23.6.2026 alkoholin kotiinkuljetuksen ja ulkomaisen etämyynnin sallivan lakimuutoksen 98–77. Ehkäisevä päihdetyö EHYT pitää päätöstä kansanterveyden ja -talouden kannalta vahingollisena. Laki lisää alkoholin saatavuutta ja markkinointia useammasta suunnasta yhtä aikaa tilanteessa, jossa ehkäisevän työn resursseja leikataan. Lisäksi lain myötä Suomelle uhkaa tulla merkittäviä veromenetyksiä. Haitat tulevat kohdistumaan erityisesti niihin, jotka ovat jo ennestään haavoittuvassa asemassa: päihderiippuvaisiin sekä heidän läheisiinsä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye