Tampereen taidemuseo ja Muumimuseo

Muumimuseo varautuu mukiruuhkaan – Mörkö huipentaa avajaispäivän 26.9.26

18.9.2026 07:00:00 EEST | Tampereen taidemuseo ja Muumimuseo | Tiedote

Jaa

Muumimuseon uusi Muumimukimania-näyttely avautuu lauantaina 26.9. ja samana päivänä alkaa myös Talviyön hehku -mukin myynti. Avajaispäivää vauhdittavat Moomin Arabian kuvittajan Parvati Pillain mukisigneeraus ja kuraattorikierros Muumimukimania-näyttelyyn. Uudessa muumimukissakin nähtävä hahmo, yksinäinen ja salaperäinen Mörkö tulee tervehtimään museovieraita. Mukin ostoon on laadittu tarkemmat ohjeet museon verkkosivuille.

Tummahiuksinen nainen pinkissä mekossa pitelee värikästä mukia kädessään.
Moomin Arabian kuvittaja Parvati Pillai kädessään uusi Talviyön hehku -muki. Moomin Arabia

Muumimuseoon ja Tampere-taloon odotetaan lauantaina 26.9. aamusta lähtien runsaasti muumimukien keräilijöitä sekä muita muumifaneja. Talviyön hehku -muki tulee myyntiin 26.9. klo 9 Muumimuseon sisällä olevaan uuteen museokauppaan sekä Tampere-talon aulassa sijaitsevaan pop up -myymälään. Muki on ensimmäisen kuukauden myynnissä yksinoikeudella Muumimuseossa, ja sitä on saatavilla rajoitettu erä.

”Uusi Talviyön hehku -muki on herättänyt paljon kiinnostusta, ja olemme saaneet runsaasti kyselyjä etukäteen. Siksi olemme halunneet suunnitella ostamisen etukäteen mahdollisimman sujuvaksi yhteistyössä Tampere-talon ja Moomin Arabian kanssa. Tarjoamme kahden myyntipisteen myötä mahdollisuuden elämykselliseen tapahtumaan museossa, mutta myös reitin nopeaan mukiostokseen. Tarkat ohjeemme auttavat asiakkaita valmistautumaan päivään. Odotamme innolla myös iloisia kohtaamisia ja keskusteluja muumimukien keräilijöiden ja muumifanien kanssa”, kertoo kuraattori, museoamanuenssi Anu Muurinen Muumimuseosta.

Avajaispäivän ohjelma museossa on rakennettu muumifaneja ajatellen. Aamupäivällä Moomin Arabian kuvittaja Parvati Pillai signeeraa museokaupasta ostettuja mukeja museossa klo 9–11. Uuteen Muumimukimania-näyttelyyn voi tutustua omaan tahtiin tai kuraattorikierroksella klo 14. Uudessa mukissakin nähtävä, hieman pelottava, mutta vaaraton, valtava Mörkö vierailee ensi kertaa Tampereella klo 13 ja 15. Museossa on myös mahdollisuus nähdä Talviyön hehku -mukiin toisinnettu Tove Janssonin alkuperäinen guassimaalaus 26.9.–25.10. 

Tarkat ohjeet mukin ostamiseen eri pisteistä löytyvät Muumimuseon verkkosivuilta. Maanantaista 26.10. alkaen Talviyön hehku -muki tulee myyntiin myös Moomin Arabian omiin kanaviin, Moomin.comiin sekä Stockmannille ja Keskiselle.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Tummahiuksinen nainen pinkissä mekossa pitelee värikästä mukia kädessään.
Moomin Arabian kuvittaja Parvati Pillai kädessään uusi Talviyön hehku -muki.
Moomin Arabia
Lataa
Suuri harmaa hahmo on ihmisten halattavana.
Mörkö Meet & Greet Muumimuseossa lauantaina 26.9.26.
© Moomin CharactersTM
Lataa
Sinisävyinen muki tummalla taustalla.
Talviyön hehku -muki.
Moomin Arabia
Lataa

Linkit

MAAILMAN AINOA MUUMIMUSEO Muumimuseo on elämyksellinen taidemuseo, joka viehättää kaikenikäisiä muumien ja kuvataiteen ystäviä. Tutustu muumien rakastettuihin tarinoihin Tove Janssonin alkuperäisten kuvitusten myötä, astu taikurin hattuun ja koe Muumilaakson taikuutta, tutki yksityiskohtaisia muumikuvaelmia ja näe kimaltelevan pyrstötähden kiitävän avaruudessa! Uutta katsottavaa löytyy museon Observatoriosta eli vaihtuvien näyttelyiden tilasta.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Tampereen taidemuseo ja Muumimuseo

Muumimuseolle uusi Muumi-taidemuki yhteistyössä Moomin Arabian kanssa: Muumipeikko ja Mörkö kohtaavat Talviyön hehkussa3.9.2026 09:00:00 EEST | Tiedote

Muumimuseo ja Moomin Arabia tuottavat yhteistyössä uuden Talviyön hehku -taidemukin. Mukin aihe on lainattu Tove Janssonin alkuperäisestä värillisestä kirjankuvituksesta vuodelta 1972. Muki kuvaa Janssonin Taikatalvi-romaanin tarinaa, jossa Muumipeikko ja Mörkö kohtaavat. Taidemuki tulee myyntiin 26.9., ja samana päivänä Muumimuseossa avautuu uusi Muumimukimania-näyttely.

Tampereen kaupungin kokoelmateos Veneen tervaaja mukana Pekka Halosen kansainvälisellä näyttelykiertueella7.8.2026 14:19:24 EEST | Tiedote

Tampereen kaupungin kokoelmaan kuuluva Pekka Halosen (1865–1933) maalaus Veneen tervaaja (1908) on ollut loppuvuodesta 2025 lähtien mukana taidemaalarin retrospektiivisissä näyttelyissä Ranskassa ja Alankomaissa. Alankomaissa Rijksmuseum Twenthe -taidemuseossa näyttely on auki vielä sunnuntaihin 16.8. asti. Sen jälkeen noin 100 Halosen luontosuhdetta ja maaseutuelämää kuvaavaa teosta nähdään Tanskassa, jossa Ateneumin tuottama näyttely on esillä 4.9.2026–10.1.2027 Ordrupgaard-taidemuseossa Charlottenlundissa.

Yleisö kutsutaan osallistumaan Taidevaltakunta ’26 -biennaalin teoksiin Tampereella24.6.2026 07:00:00 EEST | Tiedote

Vasta avautuneessa Taidevaltakunta ’26 -biennaalissa kävijät voivat osallistua monin tavoin useiden taiteilijoiden teoksiin ja heittäytyä mukaan erilaisiin performansseihin. Finlaysonin alueella esimerkiksi ratkotaan kuvitteellisia arjen ongelmia päivystävän taiteilijan yksityisvastaanotolla ja Haiharan kartanon pihalla keskitytään kuuntelemaan yli satavuotiaan kuusen ääntä. Performansseissa yhdistyvät kuvataiteen, musiikin, tanssin ja teatterin ilmaisukeinot.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye