Vihreiden Harjanne kritisoi puolustusministeri Häkkäsen Israel-vierailua: "Kuka tämän maan Israel-politiikkaa johtaa?"
19.9.2026 11:03:25 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Valtioneuvosto tiedotti puolustusministeri Häkkäsen vierailleen Lähi-Idässä 13.-18.9. Osana matkaa ministeri tapasi Israelin puolustusministeri Israel Katzin.

"Israelin puolustusministeri Katz on viimeksi pari viikkoa sitten vaatinut Gazan kaistan täyttä etnistä puhdistusta. Katz tunnetaan myös kansainvälisen oikeuden vastaisten siirtokuntien laajentamisen kannattajana ja halustaan romuttaa kahden valtion malli lopullisesti. Aiemmin ulkoministerinä hän julisti YK:n pääsihteerin ei-toivotuksi henkilöksi", Harjanne listaa.
"Pitäisi olla päivänselvää, ettei tällaisen päättäjän luo mennä ministeritapaamiselle. Se on moraalitonta ja käytännössähän puolustusministeri Häkkänen vetää mattoa alta Suomen ja EU:n ulkopolitiikalta", Harjanne ihmettelee.
Puolustusministerin vierailulla tutustuttiin puolustusteollisuuteen.
"Ymmärrän, että aiempien asehankintojen takia Suomen Israel-suhde on aidosti monimutkainen kysymys, mutta tällaiselle Israelin rikoksia erikseen näkyvästi legitimoivalle korkean tason poliittiselle toiminnalle ei ole mitään tarvetta, vaan päinvastoin", Harjanne toteaa.
Harjanne penää selvitystä hallituksen linjasta.
"Miksi puolustusministeri teki nyt tällaisen korkean profiilin vierailun? Miten tämä sopii Suomen ulko- ja turvallisuuspoliittiseen linjaan? Kuka Israel-politiikkaa johtaa? Onko puolustusministerin vierailulla ja tapaamisella ulkoministerin, hallituksen ja tasavallan presidentin tuki?", Harjanne kysyy.
Harjanne katsoo, että joko hallituksen tai Häkkäsen luottamus pitäisi punnita eduskunnassa.
"Jos kyse on Häkkäsen sooloilusta, pitää siihen puuttua. Jos kyse on hallituksen harkitsemasta linjasta, pitää hallitus kaataa. Israelin rikosten peesaaminen sotii rajusti omaa ja suomalaisten enemmistön oikeudentajua vastaan", Harjanne päättää.
Yhteyshenkilöt
Atte HarjanneKansanedustaja
Puh:040 591 5565atte.harjanne@eduskunta.fiIida TaniPoliittinen avustaja, viestinnän suunnittelija (Vihreä eduskuntaryhmä)
Puh:+358 50 520 1210iida.tani@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Nuorten huumekuolemat kasvoivat rajusti – Hopsu vaatii hallitukselta aikataulua Otkesin suositusten toteuttamiselle3.11.2026 14:46:04 EET | Tiedote
Alle 25-vuotiaiden huumekuolemat lisääntyivät vuonna 2025 jälleen. Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu vaatii hallitukselta kansallisesti yhtenäistä hoitoonohjausta ja vahvempia päihdekierrettä ennaltaehkäiseviä palveluita nuorille.
Vihreiden Tynkkynen välikysymyskeskustelun ryhmäpuheessa: suomalaisesta unelmasta kannattaa pitää kaksin käsin kiinni3.11.2026 12:49:23 EET | Tiedote
Embargo, kunnes puhe on pidetty. Puhuttu versio pitää. Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen haastoi välikysymyskeskustelussa hallitusta suomalaisesta unelmasta. Hän arvosteli suomalaisia kurjistavia leikkauksia ja esitti vaihtoehtoja bensapopulismille.
Vihreiden Krista Mikkonen tukee pääministerin vetoomusta: Palokin kosket on vapautettava3.11.2026 12:38:33 EET | Tiedote
Pohjoiskarjalainen kansanedustaja, entinen ympäristöministeri Krista Mikkonen kiittää pääministeri Petteri Orpoa (kok.) työstä Palokin koskien ennallistamiseksi ja yhtyy pääministerin vetoomukseen alueen kuntapäättäjille.
Vihreiden Mari Holopainen: Venäjän paluu jääkiekon MM-kisoihin on vaarallinen viesti – Suomen ja Ukrainan tukijamaiden on vastattava omalla osallistumisellaan30.10.2026 13:23:16 EET | Tiedote
Kansanedustaja Mari Holopainen (vihr.) pitää urheilun vetoomustuomioistuin CASin ratkaisua päästää Venäjä takaisin jääkiekon MM-kisoihin erittäin vaarallisena kehityksenä. Päätös koskee kaikkia IIHF:n MM-turnauksia vuodesta 2027 alkaen, ja ensimmäinen niistä on jo vuodenvaihteessa Kanadassa pelattava alle 20-vuotiaiden MM-turnaus.
Vihreiden Inka Hopsu: Valtiovarainministeriön valtaa on hajautettava29.10.2026 15:03:14 EET | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu kyseenalaistaa valtiovarainministeriön osaamista kasvatuksen ja koulutuksen vaikuttavuuden arvioinnissa. Hopsu esittää mahdollisena ratkaisuna varhaiskasvatuksen ja perusopetuksen valtionosuusrahoituksen siirtämistä valtiovarainministeriöstä OKM:n hallinnonalalle ja asiantuntijaministeriöiden vallan vahvistamista suhteessa valtiovarainministeriöön.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme