Päijät-Hämeen hyvinvointialue: Nastolaan suunnitteilla oleva uusi sotepe-keskus kokoaa palveluja saman katon alle
21.9.2026 14:42:45 EEST | Päijät-Hämeen hyvinvointialue | Tiedote
Päijät-Hämeen hyvinvointialue valmistelee Nastolaan uutta sotepe-keskusta, johon kootaan sosiaali- ja terveyspalveluja, kuntoutuspalveluja sekä pelastustoimen toimintoja. Lahden kaupungin Nastolan kaupunginosaan rakennettavan uudiskohteen tavoitteena on tarjota alueen asukkaille sujuvat ja helposti saavutettavat palvelut yhdessä toimipisteessä.
Tulevaisuuden tarpeisiin vastaavat tilat
Hankkeen tavoitteena on rakentaa turvalliset, toimivat ja saavutettavat tilat, jotka vastaavat alueen palvelutarpeisiin pitkälle tulevaisuuteen. Sosiaali- ja terveyspalvelujen sekä pelastustoimen sijoittaminen samaan rakennukseen mahdollistaa tilojen ja teknisten järjestelmien yhteiskäytön sekä tukee palvelujen tehokasta järjestämistä.
– Tämä toteutussuunnitelma on Suomessa ensimmäinen. Sisäministeriö ja sosiaali- ja terveysministeriö yhdessä valtiovarainministeriön kanssa hyväksyivät ensimmäisen kerran tällaisen toiminallisen toteutustavan. Se, että tilojen kautta saadaan yhteiskäytöllisyyttä, syntyy hyvinvointialueelle myös muita kiinteistöön liittyviä kustannusetuja, esimerkiksi logistiikan ja vartioinnin kautta, toteaa toimitilajohtaja Johanna Aitamurto.
Suunnittelussa painotetaan myös energiatehokkuutta, tilaturvallisuutta ja häiriötilanteiden kestävyyttä. Rakennuksen suunniteltu kokonaislaajuus on noin 6 200 neliömetriä.
Suunnittelu etenee vaiheittain
Hankkeen suunnittelu on parhaillaan käynnissä, ja sen arvioidaan valmistuvan syksyllä 2026. Samalla etenee alueen asemakaavan valmistelu, jonka arvioidaan saavan lainvoiman vuoden 2027 alkupuolella. Hankkeen toteuttamiseksi tarvittavat kilpailutukset käynnistyvät vaiheittain suunnittelun edetessä. Uuden rakennuksen arvioitu käyttöönotto on vuoden 2030 kevättalvella. Hankinnan ennakoitu kokonaisarvo on noin 25 miljoonaa euroa.
– Suunnittelua on tehty aktiivisesti kaikkien palvelutuotannon käyttäjätahojen kanssa. Lisäksi yhteistyö Lahden kaupungin kanssa on edennyt kaavoituksen sekä esim. vammais- ja vanhusneuvostojen kuulemisten suhteen hyvin, Aitamurto kertoo.
Aluehallitus päätti käynnistää hankkeen toteuttamiseksi tarvittavien kilpailutusten valmistelun. Hankintapäätöksiä tehdään hankkeen edetessä kilpailutusten valmistuttua.
Yhteyshenkilöt
Johanna Aitamurtotoimitilajohtaja
Puh:0444406637Päijät-Hämeen hyvinvointialue
Päijät-Hämeen hyvinvointialue järjestää päijäthämäläisten sosiaali- ja terveyspalvelut sekä pelastustoimen palvelut alueen asukkaille.
Päijät-Hämeen hyvinvointialueeseen kuuluvat Asikkala, Hartola, Heinola, Hollola, Iitti, Kärkölä, Lahti, Orimattila, Padasjoki ja Sysmä. Huolehdimme yli 200 000 asukkaan terveydestä ja turvallisuudesta.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Päijät-Hämeen hyvinvointialue
Päijät-Hämeen hyvinvointialue: Ennakollisen talouden ohjausmenettely täsmensi hakemusta alijäämien kattamiseksi21.9.2026 13:24:31 EEST | Tiedote
Aluehallitus käsitteli 21.9. kokouksessaan ennakollisessa talouden ohjausmenettelyssä täsmentynyttä alijäämän kattamisajan pidennyshakemusta.
Päijät-Hämeen hyvinvointialue: Työ osallisuuden ja terveellisten elintapojen vahvistamiseksi jatkuu18.9.2026 12:23:06 EEST | Tiedote
Päijät-Hämeen hyvinvointialue, kunnat ja muut alueelliset toimijat vahvistavat lasten, nuorten, työikäisten ja ikääntyneiden hyvinvointia pitkäjänteisellä yhteistyöllä.
Päijät-Hämeen hyvinvointialue: Seure Henkilöstöpalvelut Oy:n omistusrakenteen uudistaminen etenee päätöksentekoon17.9.2026 14:06:45 EEST | Tiedote
Helsingin kaupunginhallitus käsittelee 21. syyskuuta esitystä Seure Henkilöstöpalvelut Oy:n (Seure) omistusrakenteen uudistamisesta vastaamaan kesällä 2026 voimaan tullutta hankintalain muutosta. Järjestelyn myötä Helsingin, Espoon ja Vantaan kaupungit myisivät Seuren osakkeitaan muille nykyisille osakkaille sekä Päijät-Hämeen hyvinvointialueelle siten, että kaikkien edellä mainittujen tahojen omistus Seuresta olisi jatkossa vähintään 10 prosenttia.
Päijät-Hämeen hyvinvointialue: Aluehallitukselle esitetään yhteistoimintamenettelyjen käynnistämistä osana ensi vuoden talousarviovalmistelua14.9.2026 14:44:06 EEST | Tiedote
Päijät-Hämeen hyvinvointialue esittää yhteistoimintamenettelyjen käynnistämistä osana vuoden 2027 talousarvion valmistelua.
Päijät-Hämeen hyvinvointialue: Kausirokotukset yli 65-vuotiaille ja riskiryhmiin kuuluville alkavat marraskuun alussa4.9.2026 14:10:13 EEST | Tiedote
Maksuttomat influenssa- ja koronarokotukset käynnistyvät Päijät-Hämeen hyvinvointialueella marraskuun ensimmäisellä viikolla. Viime vuoden tapaan kummankin rokotuksen saa samalla kertaa omasta sote-keskuksesta. Neuvolaikäiset saavat rokotukset neuvolakäynneillä, koululaiset kouluterveydenhuollossa ja kotihoidon asiakkaat kotihoidon kautta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme