Nuoret aikuiset jakavat väärää tietoa sosiaalisista syistä, eivät tietämättömyydestä
22.9.2026 12:03:58 EEST | Jyväskylän yliopisto | Tiedote
Nuoret aikuiset jakavat sosiaalisen median väärää tietoa ennen kaikkea siksi, että se palvelee heidän sosiaalisia tarpeitaan – eivät sen takia, että he eivät osaisi käyttää mediaa. Tämä selviää Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun professori Vilma Luoma-ahon ja Oklahoman yliopiston apulaisprofessori Xiaochen Zhangin tuoreesta kansainvälisestä tutkimuksesta, joka julkaistiin arvostetussa Information, Communication & Society -tiedelehdessä.

Tutkimuksessa selvitettiin, miksi 18–30-vuotiaat jakavat varmentamatonta tietoa sosiaalisen median alustoilla. Mukana oli yhteensä lähes 1 900 nuorta Suomesta, Singaporesta, Australiasta ja Yhdysvalloista. Maiden välinen vertailu paljasti sekä yllättäviä yhtäläisyyksiä että merkittäviä eroja.
Kaikissa neljässä maassa selkein syy väärän tiedon jakamiseen oli sosiaalinen: nuoret haluavat pitää yhteyttä ystäviinsä, herättää keskustelua ja ilmaista itseään. Väärää tietoa ei siis pääsääntöisesti jaeta tahallaan tai pahalla mielellä, vaan sen jakaminen tuntuu luontevalta, kun sisältö tuntuu itselle hyödylliseltä ja sopivalta jaettavaksi omalle verkostolle.
Toinen merkittävä löydös koski nuorten tunnetta omasta hallinnasta. Mitä vahvemmin nuori koki pystyvänsä vaikuttamaan siihen, millaista tietoa hän kuluttaa ja jakaa, sitä todennäköisemmin hän jakoi myös varmentamatonta sisältöä kenties siksi, että oma arviokyky koettiin niin luotettavaksi, ettei lähteitä nähty tarpeelliseksi tarkistaa.
Suomi erottuu edukseen kansainvälisessä vertailussa
– Maiden välillä löytyi silmiinpistäviä eroja. Suomalaiset nuoret jakoivat väärää tietoa kaikista neljästä maasta vähiten, kun taas singaporelaiset olivat aktiivisimpia jakajia erityisesti tiedon hankkimisen ja sosiaalisten suhteiden ylläpidon näkökulmasta. Australia ja Yhdysvallat sijoittuivat näiden välille, sanoo Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun viestinnän johtamisen professori Vilma Luoma-aho.
Tutkijoiden mukaan erot selittyvät osin mediakasvatuksella: Suomessa kriittistä medialukutaitoa on opetettu järjestelmällisesti jo alakouluikäisille, kun taas monissa muissa maissa tämä on vasta alkuvaiheissa.
Medialukutaidon rinnalle tarvitaan eettistä kasvatusta
Tutkimus haastaa yleisen oletuksen, jonka mukaan väärää tietoa jakavat ennen muuta medialukutaidottomat ihmiset. Suuri someaktiivisuus eli se, kuinka monta tuntia nuori viettää somepalveluissa ei itsessään selittänyt väärän tiedon jakamista, vaan ratkaisevampaa oli, millä tavalla nuori somea käyttää ja miten hän on kasvanut suhteessa digitaaliseen mediaan.
– Väärän tiedon vastaisessa työssä on opetettava paitsi faktojen arviointia, myös sosiaalista vastuuta. Nuorten on pohdittava, miten heidän jakamiskäyttäytymisensä vaikuttaa muihin ihmisiin – ei vain sitä, onko yksittäinen sisältö totta vai ei, muistuttaa Luoma-aho.
Tutkimus on toteutettu Suomen Akatemian rahoittamassa Agents – Young People's Ambivalent Agency in Social Media -hankkeessa ja Suomen Akatemian yhteydessä toimivan Strategisen tutkimuksen neuvoston (STN) rahoittamassa AIdemoc - AI demokratian tukemisessa -hankkeessa.
Julkaisun tiedot:
Zhang, X. & Luoma-aho, V. (2026). Understanding behavioral and psychological predictors of social media misinformation sharing gratifications among emerging adults across four countries. Information, Communication & Society, 29(11), 3222–3252. https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/1369118X.2025.2595669
Lisätietoja:
Vilma Luoma-aho, professori, Jyväskylän yliopisto, +358 40 805 3098, vilma.luoma-aho@jyu.fi
Xiaochen Zhang, apulaisprofessori, Oklahoman yliopisto, angelazhang@ou.edu
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Toni LaajalahtiViestinnän asiantuntijaJyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulu
Puh:+358 50 336 4368toni.m.t.laajalahti@jyu.fiKuvat


Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Viisi vinkkiä Tutkijoiden yön ohjelmasta – näitä ei kannata ohittaa!22.9.2026 10:49:34 EEST | Tiedote
Tutkijoiden yö palaa Jyväskylään jälleen perjantaina 25.9.2026 ja mukana on yliopiston lisäksi myös Jyväskylän ammattikorkeakoulu Jamk. Luvassa on monipuolista ja opettavaista tekemistä kaikenikäisille tiedonjanoisille.
Herätä uteliaisuutesi Tutkijoiden yössä – Ohjelmatarjontaa yhdeksällä paikkakunnalla ympäri Suomen!21.9.2026 14:05:00 EEST | Tiedote
Tutkijoiden yö on vuosittain järjestettävä tiedetapahtuma, jossa tutkijat ympäri Eurooppaa avaavat ovensa kaikenikäisille tiedonjanoisille. Tänä vuonna tutkijat avaavat ovensa laboratorioiden uumeniin Jyväskylässä, Oulussa, Helsingissä, Hämeenlinnassa, Kuopiossa, Joensuussa, Porissa, Sodankylässä ja Tampereella perjantaina 25.9.
Kirjailija Sofi Oksanen Martti J. Kari -muistoluennon puhujaksi21.9.2026 12:00:21 EEST | Tiedote
Martti J. Kari -muistoluento 10.12.2026 klo 15.00-16.30 Jyväskylän yliopiston juhlasali
Pohjois-Euroopan vanhojen metsien tunnistamiseen tarvitaan yhteinen tieteellinen perusta17.9.2026 08:10:00 EEST | Tiedote
Kansainvälinen tutkijaryhmä on julkaissut kokoavan katsauksen, joka tarjoaa tieteeseen perustuvat kriteerit Pohjois-Euroopan vanhojen metsien tunnistamiseksi. Julkaisu on tarkoitettu valtakuntien rajat ylittäväksi tueksi päättäjille ja viranomaisille, jotka toteuttavat EU:n komission vaatimusta tunnistaa ja suojella jäljellä olevat vanhat ja luonnontilaiset metsät.
Korkea painoindeksi nuoruudessa voi kiihdyttää biologista vanhenemista17.9.2026 06:30:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston tutkimus osoitti, että korkea painoindeksi nuoruudessa voi olla yhteydessä kiihtyneeseen biologiseen vanhenemiseen aikuisuudessa. Tulokset viittaavat siihen, että erityisesti nuoret, joilla on korkea painoindeksi vanhenevat biologisesti muita nopeammin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme