Kokoomuksen Kilpi: Päällystämme asfalttia yli neljänneksen maapallon ympärysmitasta
23.9.2026 17:19:17 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Liikenne- ja viestintävaliokunnan jäsen, kansanedustaja Marko Kilpi iloitsee hallituskauden panostuksista tiestön kunnossapitoon. Hallituskauden aikana maanteitä päällystetään arviolta noin 11 000 kilometriä. Matka vastaa yli neljännestä maapallon ympärysmitasta.

Eduskunta käsittelee tänään liikenne- ja viestintäministeriön ensi vuoden budjettia. Kilven mukaan hallituskauden päällystysmäärä kertoo konkreettisesti panostuksista suomalaisten arkeen.
– Yli neljännes maapallon ympäri uutta asfalttia yhden hallituskauden aikana. Se on saavutus, josta voi olla ylpeä. Näiden päätösten vaikutuksia ei tarvitse etsiä budjettikirjasta. Ne tuntuvat ratin takana, Kilpi sanoo.
Kilpi muistuttaa, että monelle suomalaiselle auto on välttämätön osa arkea. Työmatkat, lasten kuljettaminen ja palveluihin pääseminen ovat eri puolilla Suomea toimivan tieverkon varassa.
– Kuopan kohdalla myötätunto ei riitä. Tarvitaan rahaa tienpitoon. Töihin on päästävä sielläkin, missä kotiovelta ei kulje ratikkaa eikä metroa. Ihmisten arkea pitää helpottaa siellä, missä he asuvat.
Tienpidossa on kyse myös yritysten toimintaedellytyksistä, turvallisuudesta ja huoltovarmuudesta. Samoja teitä käyttävät niin koulukuljetukset, vientiteollisuuden rekat kuin hälytysajoneuvot.
– Tiestö on Suomen verisuonisto. Jos tavara ei liiku, ei kasva taloutemmekaan. Teiden päästä löytyvät ne yritykset ja työpaikat, joiden varassa hyvinvointimme on, Kilpi painottaa.
Kilpi huomauttaa, ettei vuosien aikana kertynyt korjausvelka katoa yhden hallituskauden aikana. Työtä on jatkettava pitkäjänteisesti myös tulevina vuosina.
– Kuoppa tiessä on siitä ikävä velkoja, että se kasvaa odottamalla. Veronmaksajan etu on korjata ajoissa.
Kilven mukaan hallituskauden päällystysurakka antaa hyvän syyn olla tyytyväinen, mutta ei lupaa jättää työtä kesken.
– Kokoomukselle on tärkeää, että ihmisillä on vapaus asua, tehdä työtä ja yrittää kaikkialla Suomessa. Siksi koko Suomen tiestöstä on pidettävä huolta myös jatkossa, Kilpi päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Marko KilpiKansanedustaja
Savo-Karjalan vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Autto: SDP:n Timo Harakka levittää vääriä väitteitä Israelista ja Häkkäsestä24.9.2026 15:17:29 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja, puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Heikki Autto tyrmää SDP:n kansanedustaja Timo Harakan Facebook-päivityksen, jossa tämä arvosteli puolustusministeri Antti Häkkäsen virkamatkaa Israeliin.
Kokoomuksen Jäntti SDP:lle: Millä rahoitatte tämänkin uuden menon?24.9.2026 15:00:56 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Aleksi Jäntti vaatii SDP:tä kertomaan, millä rahalla se taittaisi väyläverkon korjausvelan kasvun. SDP:n liikenne- ja viestintävaliokunnan jäsenet arvostelevat tienpitoa, mutta oma vaihtoehto loistaa poissaolollaan.
Kokoomuksen Heikkinen: SDP ja keskusta löysivät toisensa yrittäjän lompakolta24.9.2026 09:47:52 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamarin veropaneelissa SDP ja keskusta löysivät yhteisymmärryksen monista veronkorotuksista. Keskustalla ja SDP:llä on sama suunta – se on yrittäjän lompakkoa kohti. Tämä osoittaa kokoomuksen kansanedustajan ja verojaoston puheenjohtajan Janne Heikkisen mielestä, miten kauas keskusta on ajautunut yrittäjäjuuriltaan.
Lindberg kysyy vihreiltä ja vasemmistoliitolta: Miten Daavidin lingon huolto ja päivitykset turvataan?23.9.2026 13:40:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja entinen Puolustusvoimain komentaja Jarmo Lindberg nostaa esiin käytännön kysymyksen vihreiden ja vasemmistoliiton arvosteltua puolustusministeri Antti Häkkäsen Israelin-vierailua: miten Suomen kriittisen ilmatorjuntajärjestelmän toimitukset, päivitykset ja huoltovarmuus niiden mielestä pitäisi turvata?
Kokoomuksen Risikko: Poliisin varoitus nuorten äärioikeistoradikalisoitumisesta on otettava vakavasti23.9.2026 10:30:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja eduskunnan ensimmäinen varapuhemies Paula Risikko on huolissaan Sisä-Suomen poliisin havainnoista nuorten radikalisoitumisesta äärioikeistolaiseen väkivaltaiseen ekstremismiin. Risikko toivoo sisäministeri Mari Rantaselta arviota tilanteesta ja toimia, joilla nuorten houkuttelu ja osallistuminen väkivaltaiseen toimintaan voidaan estää.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme