Naisjärjestöt: On aika valita nainen YK:n pääsihteeriksi
24.9.2026 13:00:00 EEST | Naisjärjestöjen Keskusliitto ry | Tiedote
Yhdistyneet kansakunnat valitsee lähikuukausina uuden pääsihteerin. YK:ta ei ole sen historian aikana johtanut yksikään nainen. Nyt tehtävään on ehdolla neljä naista.
Naisjärjestöjen Keskusliitto, Naisjärjestöt yhteistyössä NYTKIS ry, Suomen Akateemisten Naisten Liitto ja Suomen NNKY-liitto vaativat, että Suomi asettuu virallisesti tukemaan naisen valintaa pääsihteeriksi.

Tasavallan Presidentti Alexander Stubb muistutti puheessaan YK:n yleiskokouksessa 21.9., ettei sääntöihin perustuva maailmanjärjestys säily itsestään. Kiitämme presidenttiä monenkeskisen sääntöpohjaisen järjestyksen puolustamisesta. Sitoutuminen kansainväliseen oikeuteen, ihmisoikeuksiin ja yhteistyöhön on erityisen tärkeää nyt, kun niihin kohdistuu maailmanlaajuisesti voimakasta uhkaa.
Kansainvälisen oikeuden ja YK-järjestelmän puolustaminen on myös tyttöjen ja naisten oikeuksien puolustamista. Sukupuolten tasa-arvo, vähemmistöjen oikeudet sekä seksuaali- ja lisääntymisterveys ja -oikeudet ovat vaakalaudalla kautta maailman sekä arvoina että konkreettisena, ihmisten elämään vaikuttavana politiikkana.
Naisten on päästävä mukaan tekemään päätöksiä, jotka vaikuttavat heidän elämäänsä. Tämä koskee niin rauhanneuvotteluja kuin kansainvälisen päätöksenteon korkeimpia paikkoja. Kun maailman valtiot nyt valitsevat järjestölle uutta johtajaa, niillä on mahdollisuus osoittaa, että puheet naisten yhdenvertaisesta osallistumisesta koskevat myös kaikkein korkeimpia johtotehtäviä.
Suomi on parhaillaan ehdolla YK:n turvallisuusneuvoston jäseneksi. Osana kampanjaansa Suomi nostaa esiin tasa-arvo- ja ihmisoikeusteemoja. Johdonmukaisesti omia arvojaan noudattaen Suomen tulee asettua virallisesti tukemaan naisen valintaa pääsihteeriksi. Tasavallan Presidentti antoi tästä ilahduttavasti viitteen käyttämällä YK:n yleiskokouksen puheessaan tulevasta pääsihteeristä pronominia she.
Ministeri Helvi Sipilä toimi YK:n apulaispääsihteerinä vuodet 1972-80, ja oli tehtävässään YK:n historian ensimmäinen nainen, joka oli apulaispääsihteerinä. Sipilä toimi määrätietoisesti YK:n uudistamiseksi. Hän vaikutti keskeisesti muun muassa naisten oikeuksien toimikunnan (Commission on the Status of Women, CSW) perustamiseen sekä UNIFEMin perustamiseen. Sipilä oli myös ensimmäisen naisten maailmankonferenssin pääsihteeri vuonna 1975. Sipilän muisto elää yhä, ja hänen jälkeensä moni nainen on toiminut YK:ssa korkeissa tehtävissä.
On aika nimittää nainen myös YK:n kaikkein merkittävimpään rooliin.
Lisätiedot:
Naisjärjestöjen Keskusliitto
toiminnanjohtaja Aija Salo, aija.salo@naisjarjestot.fi, p. 050 461 7078
Naisjärjestöt yhteistyössä NYTKIS ry
pääsihteeri Silla Kakkola, silla.kakkola@nytkis.org, p. 050 469 6242
Suomen Akateemisten Naisten Liitto
puheenjohtaja Jutta Hartikainen, jutta.hartikainen@akateemisetnaiset.fi, p. 040 526 3716
Suomen NNKY-liitto
pääsihteeri Annina Laaksonen, annina.laaksonen@ywca.fi, p. 040 726 7450
Allekirjoittajajärjestöt ovat järjestäneet jo kahdenkymmenen vuoden ajan, vuosina 2006-2026, kansainvälisen Helvi Sipilä -seminaarin New Yorkissa YK:n vuosittaisen CSW-kokouksen yhteydessä. Mukana seminaarikokoonpanossa on myös UN Women Suomi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Aija SaloToiminnanjohtaja
Puh:0504617078aija.salo@naisjarjestot.fiSalla KajanmaaViestinnän asiantuntijaNaisjärjestöjen Keskusliitto
Puh:0504754667salla.kajanmaa@naisjarjestot.fiNaisjärjestöjen Keskusliitto
Naisjärjestöjen Keskusliitto – Kvinnoorganisationernas Centralförbund ry (NJKL) on vuonna 1911 perustettu feministinen nais- ja tasa-arvojärjestöjen kattojärjestö, joka edistää ihmisoikeuksia, sukupuolten tasa-arvoa ja yhdenvertaisuutta.
Olemme poliittisesti ja uskonnollisesti sitoutumaton, rohkea kannan ottaja, joka tuo jäsenjärjestöjen äänet yhteen ja jonka toiminta ja päätöksenteko on avointa, osallistavaa ja heijastaa jäsenistön moninaisuutta.
Vaikuttamistyömme pohjautuu aina luotettavaan, tutkittuun tietoon ja ihmisoikeussopimusten velvoitteiden edistämiseen.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Naisjärjestöjen Keskusliitto ry
Järjestöjen yhteinen kannanotto: Väkivallan ehkäisystä ei saa leikata27.8.2026 13:32:48 EEST | Tiedote
Suomi on tilastojen mukaan Euroopan väkivaltaisin maa naisille. Vuonna 2026 on elokuuhun mennessä tapettu ennätysmäärä naisia nykyisen tai entisen kumppanin toimesta: 15 naista. Tämä on lähes kaksi naista kuukaudessa. Väkivallan vähentämiseksi on huolehdittava siitä, että kaikki väkivallan osapuolet saavat tarvitsemansa avun. Järjestöjen työstä ei voi leikata.
Talibanin aseman normalisointi vaarantaa Afganistanin naisten oikeudet15.6.2026 17:03:11 EEST | Tiedote
Naisjärjestöjen Keskusliitto pitää huolestuttavana, että Suomi ja Euroopan unioni harkitsevat yhteyksien syventämistä Talibaniin. Sisäministeri Mari Rantanen on julkisuudessa kannattanut neuvotteluyhteyden avaamista Talibanin kanssa afganistanilaisten palautusten edistämiseksi. Samalla Euroopan komissio on kutsunut Talibanin edustajat Brysseliin. Talibanin aseman normalisointi heikentää kansainvälisiä pyrkimyksiä puolustaa Afganistanin naisten ja tyttöjen oikeuksia.
Kansliapäälliköt unohtivat tasa-arvon28.5.2026 14:09:43 EEST | Tiedote
12 kansliapäällikköä julkaisi 28.5. raportin Valintojen Suomi, joka on tarkoitettu hallitusohjelmavalmistelun tueksi.
Naisjärjestöjen Keskusliitto vastustaa lähisuhdeväkivallan sovittelukiellon purkamista8.5.2026 13:20:46 EEST | Tiedote
Poliisihallitus nosti 6.5.2026 järjestämässään tilaisuudessa esiin mahdollisuuden tarkastella sovittelukieltoa uudelleen. Naisjärjestöjen Keskusliitto pitää avauksen suuntaa huolestuttavana. Naisjärjestöjen Keskusliitto vastustaa lähisuhdeväkivallan sovittelukiellon purkamista tai heikentämistä. Kielto tuli voimaan vuoden 2025 alussa pitkän valmistelun jälkeen, ja sitä olivat vaatineet useat nais- ja ihmisoikeusjärjestöt sekä väkivallan ehkäisy- ja asiakastyötä tekevät toimijat.
Naistenpäivän marssin osallistujamäärä kaksinkertaistui viime vuodesta - jopa 20 000 ihmistä marssi Helsingin halki vaatien konkreettisia toimia tasa-arvon ja naisten ja tyttöjen oikeuksien edistämiseksi8.3.2026 18:31:07 EET | Tiedote
Poliisin arvion mukaan jopa 20 000 ihmistä osallistui sunnuntaina 8.3. Helsingissä järjestettyyn Naistenpäivän marssiin. UN Women Suomi, Naisasialiitto Unioni ja Naisjärjestöjen Keskusliitto järjestivät marssin sukupuolten tasa-arvon sekä kaikkien naisten, tyttöjen ja vähemmistöjen ihmisoikeuksien puolustamiseksi. Mukana marssilla oli yli 80 muuta kansalaisjärjestöä ja ammattiliittoa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme