SDP:n Marttila kiittää: Lapsirauharikos etenee lausuntokierrokselle
26.9.2026 12:01:00 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Kansanedustaja Helena Marttila (sd.) antaa hallitukselle kiitokset siitä, että se tarttui kansanedustajien enemmistön esittämään huoleen ja vie eteenpäin lapsirauharikosta koskevaa lainsäädäntöä. Lakiehdotus lähetettiin eilen (25.9.) lausuntokierrokselle. Ehdotuksen mukaan rikoslakiin lisättäisiin rangaistuksen koventamisperusteeksi lapsen läsnäolo henkeen, terveyteen tai vapauteen kohdistuvissa rikoksissa.

– Tämä on selkeä viesti siitä, että yhteiskunta ei hyväksy lasten altistamista väkivallalle missään muodossa. Lakimuutos on tärkeä askel kohti oikeusjärjestelmää, jossa lapsen kokemus väkivallasta tunnistetaan ja otetaan vakavasti, Marttila kiittelee.
Lakiehdotuksen taustalla on naisiin kohdistuvan väkivallan direktiivin kansallinen toimeenpano sekä Sofia Virran (vihr.) kaikista eduskuntapuolueista kannatusta saanut lakialoite lapsirauharikoksen erilliskriminalisoinnista. Näitä pohtinut oikeusministeriön asettama työryhmä päätti työnsä huhtikuussa. Työryhmä ei pitänyt lapsirauhaa koskevan erilliskriminalisoinnin tai koventamisperusteen säätämistä tarkoituksenmukaisena.
Työryhmän kannasta huolimatta Marttila jätti koventamisperustetta koskevan lakialoitteen eduskunnalle kesäkuussa. Myös Demarinaiset lausui kesällä direktiivin täytäntöönpanoa koskevasta ehdotuksesta ja sen yhteydessä esitti koventamisperusteen säätämistä.
– Olen äärimmäisen iloinen, että oikeusministeriö on arvioinut koventamisperusteen tarpeellisuutta uudelleen ja ehdottaa nyt sen säätämistä. Ero erilliskriminalisointiin on, että koventamisperuste ei edellytä lapsen osallistumista asianosaisena pitkään ja kuormittavaan rikosprosessiin. Se kuitenkin viestii selkeästi, kuinka vakavaa ja tuomittavaa lapsen altistaminen väkivallalle on, Marttila toteaa.
– Haluan julkisesti kiittää myös niitä hallituspuolueiden kansanedustajia, jotka ovat edistäneet tätä lakimuutosta. Lasten turvallisuus on todella asia, joka yhdistää eduskunnassa yli puoluerajojen, Marttila sanoo.
Aiemmin lastensuojelussa työskennellyt Marttila muistuttaa, että lähisuhde- ja perheväkivallan surullinen ominaispiirre on, että tilanteessa on usein läsnä lapsi. Väkivalta ei ole vain kahden aikuisen välinen asia, vaan lapsi kantaa seurauksia pitkälle tulevaisuuteen.
– Väkivallan näkeminen tai kuuleminen voi aiheuttaa lapselle pitkäkestoisia psyykkisiä seurauksia ja horjuttaa peruuttamattomasti turvallisuuden tunnetta. Lapsen kokemus on pystyttävä ottamaan paremmin huomioon rikosoikeudessa ja siksi olen äärettömän iloinen, että nyt näin myös tapahtuu, Marttila päättää.
SDP on sitoutunut siihen, että perhe- ja lähisuhdeväkivallan ehkäisystä tehdään yksi Suomen kärkihankkeista ensi vaalikaudella.
Yhteyshenkilöt
Helena MarttilaKansanedustaja, Demarinaisten puheenjohtaja
Puh:050 479 0935helena.marttila@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Lauri Lyly: Orpon hallituksen toimet pitkäaikaistyöttömyyden kasvun katkaisemiseksi puuttuvat26.9.2026 10:15:00 EEST | Tiedote
Pitkäaikaistyöttömyys on kasvanut Orpon hallituksen aikana 1990-luvun alun laman aikaisiin lukemiin. Silti toimia sen kasvun pysäyttämiseksi ei ole hallitukselta näkynyt. Viimeisenä toimenaan juuri ennen vaaleja hallitus tuo nyt pitkäaikaistyöttömille velvollisuuden osallistua hankkeisiin, joita voivat järjestää esimerkiksi järjestöt. Voimaan se on tulossa vastaan ensi vuonna. Tähän on luvattu noin 13 miljoonaa euroa. Osaamisseteliin on tälle vuodelle varattu 20 miljoonaa euroa. Pitkäaikaistyöttömiä on tällä hetkellä yli 143 000.
SDP:n Matias Mäkynen: Nuorten naisten mielenterveyden kuormitus on yhteiskunnan hälytysmerkki26.9.2026 08:51:15 EEST | Tiedote
Yhteiskunta on sairas. Kelan tekemä tarkastelu paljastaa, että joka kolmas vuonna 1997 syntynyt nainen on saanut mielenterveyteen liittyvää etuutta, kun miehistä vastaava luku on joka seitsemäs.
SDP:n Lauri Lyly: Orpon hallitus lisää jälleen työnantajien yksipuolista sanavaltaan säästövapaaesityksellään25.9.2026 17:05:11 EEST | Tiedote
Työelämä- ja tasa-arvovaliokunnassa käsiteltiin tänään mietintöä, jossa säästöön siirretyn vuosiloman ajankohdasta päättäminen siirretään työnantajalle. Nykyisin säästövapaan pitäminen on pääsääntöisesti sovittu työpaikoilla ja jos sopiminen ei ole onnistunut, pitämisen ajankohdan on työntekijä voinut ilmoittaa työnantajalle viimeistään neljä kuukautta ennen pitoaikaa. Nyt hallitus haluaa poistaa tämän oikeuden ja antaa viimesijaisen päätöksen työantajalle.
SDP:n Juha Viitala: Mitään ei pidä rakentaa työntekijöiden oikeuksia polkemalla25.9.2026 14:26:21 EEST | Tiedote
Helsingin Sanomien juttu 25.9.2026 Haminan datakeskustyömaalta nostaa esiin pitkät työviikot, maksamatta jääneet ylityökorvaukset ja työntekijöiden puutteellisen tiedon omista oikeuksistaan. Kansanedustaja Juha Viitalan (sd.) mukaan tapaus osoittaa, että suurten rakennushankkeiden valvontaa ja tilaajavastuuta on vahvistettava.
SDP:n Harakka ja Mäkynen: Energiatuet suoraan ihmisten tileille25.9.2026 14:19:49 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustajat Timo Harakka ja Matias Mäkynen kannustavat Orpon hallitusta jatkamaan kohdennettujen energiatukien valmistelua pikaisesti. Marinin hallitus käynnisti jo 2021 tulo- ja alueperusteisen suoran tuen valmistelun, jolla nousevia liikenteen kustannuksia voitaisiin kompensoida kohdennetusti haja-asutusalueiden ihmisille tulojen perusteella. Venäjän hyökkäyssodan aiheuttaman energiakriisin myötä Marinin hallitus käynnisti myös paremmin kohdistuvan sähkötuen valmistelun. Se voisi huomioida esimerkiksi sähkön kulutuksen, tulot ja lämmitysmuodon. Molempien mallien valmistelu oli Orpon hallituksen käytettävissä hallitusneuvotteluissa 2023, mutta niistä päätettiin luopua.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme