Vihreiden Hanna Holopainen oikeuskanslerin STEA-ratkaisusta: Tuntuu siltä, että leikkaukset on haluttu toteuttaa tavalla, joka aiheuttaa mahdollisimman paljon tuhoa
29.9.2026 17:29:40 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Oikeuskansleri Janne Salmisen mukaan sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin linjaamien STEA-avustuskriteerien muotoilu oli omiaan luomaan virheellisen kuvan avustusten myöntämisestä. Vihreiden kansanedustaja Hanna Holopainen vaatii hallitusta turvaamaan luottamuksen avustusjärjestelmän oikeudenmukaisuuteen sekä perumaan kohtuuttomat järjestöleikkaukset.

Oikeuskanslerin mukaan kriteereistä saattoi saada käsityksen, että tietynlaiset järjestöt suljetaan avustusten ulkopuolelle jo ennen hakemusten arviointia. Kriteerien katsottiin sulkevan pois esimerkiksi seksuaalivähemmistöjen, maahanmuuttajataustaisten ja veteraanien puolesta toimivat järjestöt.
– Avustusten valmistelun on oltava syrjimätöntä, ja sen on myös näytettävä ulospäin puolueettomalta. Jos järjestöt joutuvat epäilemään, että ovi on suljettu jo ennen kuin hakemusta on luettu, luottamus koko järjestelmään horjuu, Holopainen sanoo.
Rydman poisti kriteereistä viime hetkellä maininnan identiteettiryhmistä, mutta on arvioinut lopputuloksen pysyvän samana.
– Ministeri saa linjata painopisteitä. Poliittiset linjaukset eivät kuitenkaan saa johtaa tilanteeseen, jossa syntyy vaikutelma tiettyjen järjestöjen suosimisesta tai syrjimisestä. Erityisen pahalta tilanne näyttää, kun myöhemmin hallituspuolueiden kansanedustajat itse kertoivat tavoitteena olleen esimerkiksi sateenkaarijärjestöiltä leikkaamisen. Hallituksella julkisen vallan edustajana on velvoite edistää perus- ja ihmisoikeuksien toteutumista, ei toimia niiden heikentämiseksi, Holopainen painottaa.
Hallitus on sopinut mittavista leikkauksista STEA-avustuksiin, ja leikkauksia on perusteltu säästötarpeella. Halin ja Sosten kyselyn mukaan 40 prosenttia sote-järjestöistä epäilee joutuvansa lakkauttamaan toimintansa kokonaan.
– Säästöpuhe on ollut savuverho. Kriteerit paljastavat ideologisen pohjavireen, jossa kansalaisyhteiskuntaa yritetään vaientaa. Tuntuu jopa siltä, että leikkaukset on haluttu toteuttaa tavalla, joka aiheuttaa järjestösektorille mahdollisimman paljon tuhoa, Holopainen kritisoi.
Holopainen vaatii hallitusta perumaan kohtuuttomat leikkaukset ja pitämään huolta sekä kansalaisyhteiskunnasta että suomalaisten luottamuksesta yhdenvertaiseen päätöksentekoon.
– Vahva kansalaisyhteiskunta kuuluu demokratiaan ja ilman sitä monen heikomman ääni katoaa julkisesta keskustelusta kokonaan. Järjestöjen toimintamahdollisuuksia ei pidä kaventaa kriteereillä, jotka herättävät epäilyksiä puolueettomuudesta tai yhdenvertaisesta kohtelusta, Holopainen päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Hanna HolopainenKansanedustaja
Puh:044-5713463hanna.holopainen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreät esitti epäluottamusta puolustusministeri Häkkäselle – Atte Harjanne: “Ministeri ei voi toimia tavalla, joka on ristiriidassa Suomen ulkopolitiikan linjojen ja arvojen kanssa”29.9.2026 14:40:19 EEST | Tiedote
Epäluottamus Häkkästä kohtaan juontaa juurensa siihen, että puolustusministeri matkusti aiemmin tässä kuussa Israeliin tapaamaan puolustusministeri Israel Katzia. Vihreiden kansanedustaja Atte Harjanteen mukaan ministeriltä ei olla toistaiseksi kuultu riittäviä perusteluja vierailun välttämättömyydelle.
Hyrkkö kritisoi kokoomuksen leikkausmoukaria: “Kokoomuksen Suomessa köyhät köyhtyvät ja rikkaat rikastuvat myös jatkossa”29.9.2026 12:59:38 EEST | Tiedote
Vihreiden eduskuntaryhmän sekä valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö pitää Kokoomuksen julkisuuteen vuotanutta luonnosta puolueen sopeutuspaketista epäoikeudenmukaisena ja epäuskottavana.
Vihreiden Pitko: Suomi ei saa olla datakeskusten villi länsi26.9.2026 11:00:00 EEST | Tiedote
Vihreät vaatii, että datakeskusbuumi on saatava yhteiskunnan kontrolliin ja toteutuvat hankkeet on tehtävä ekologisesti kestävästi. Vihreiden varapuheenjohtaja sekä ympäristövaliokunnan puheenjohtaja Jenni Pitko esittelee lauantaina puoluevaltuustolle eduskuntaryhmän linjaamat reunaehdot, jotka suojaavat lähiluontoa ja metsiä sekä turvaavat ilmastotavoitteet.
Vihreiden Tynkkynen puoluevaltuustossa Oulussa: suoraa puhetta ilman syrjintää ja ratkaisuja ilman rasismia26.9.2026 10:40:00 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen moitti hallituksen kylmää maahanmuuttopolitiikkaa, joka on johtanut kohtuuttomiin ihmiskohtaloihin. Hän myös varoitti Ruotsin ja Tanskan tiestä, jolla vanhat puolueet päätyvät toteuttamaan äärioikeiston tavoitteita.
Vihreiden Tiina Elo: Datakeskustyömaiden työoloihin on puututtava25.9.2026 10:03:43 EEST | Tiedote
Julkisuuteen on tullut tietoja Googlen Haminan datakeskuksen työmaalla olevista epäkohdista. Vihreiden kansanedustaja Tiina Elo vaatii datakeskustyömaille tarkempaa valvontaa ja uutta lainsäädäntöä, jolla saadaan työhön liittyvä hyväksikäyttö loppumaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme