
Puolustuskiinteistöt kuuluu kokonaisuuteen
Senaatti-kiinteistöt
Kainuun prikaatille valmistui uusi kuljetuskeskuksen koulutushalli
1.10.2026 12:45:03 EEST | Senaatti-kiinteistöt | Puolustuskiinteistöt | Tiedote
Puolustuskiinteistöt on rakennuttanut Kainuun prikaatille uuden monikäyttöisen koulutushallin Kajaanin Hoikankankaalle. Kuljetuskeskuksen uudisrakennus tarjoaa henkilöstölle ja varusmiehille nykyaikaiset koulutus- ja toimistotilat sekä huolto- ja varastotilaa.

Koulutushallin rakennustyöt aloitettiin viime vuonna, ja hanke päättyi syyskuussa tänä vuonna. Lisäksi hankkeessa purettiin 1970-luvulta peräisin ollut, huonokuntoinen ja nykyaikaiseen käyttöön soveltumaton autohallirakennus.
Kainuun prikaatilla on mittava kuljetuskalusto
”Uusi Koulutushalli palvelee paitsi Kuljetuskeskuksen, myös koko Kainuun prikaatin toimintaa tarkoituksenmukaisesti moderneissa tiloissa. Prikaatin kuljetuskalusto on mittavaa ja sen hallinnointi vaatii monipuolisia tiloja muun muassa oman käyttöhuollon osalta. Lisäksi uudet luokka- ja auditoriotilat palvelevat asevelvollisten kuljettajakoulutusta yhtenä Suomen suurimpana autokouluna unohtamatta henkilökunnan työskentelytiloja”, toteaa Kainuun prikaatin Kuljetuskeskuksen päällikkö kapteeni Arto Sandberg.
Rakennushankkeeseen kuului uudisrakentamisen lisäksi merkittävä määrä piha- ja liikennealueiden rakentamista. Uudet liikenne- ja pihajärjestelyt täydentävät varuskunnan olemassa olevaa infraa ja tukevat Kainuun prikaatin toimintaa pitkälle tulevaisuuteen.
Tehokasta tilankäyttöä
Koulutushalli kokoaa saman katon alle toimisto-, koulutus-, huolto-, säilytys- ja varastotiloja. Ratkaisu tehostaa tilojen käyttöä ja tukee varuskunnan päivittäistä toimintaa.
"Tilojen suunnittelussa on painotettu käytettävyyttä, turvallisuutta ja muuntojoustavuutta. Uudet, nykyaikaiset tilat tukevat henkilökunnan ja varusmiesten arkea sekä mahdollistavat toimintojen tehokkaan järjestämisen”, Puolustuskiinteistöjen asiakaspäällikkö Jukka-Pekka Flygare kertoo.
Rakennushankkeen kokonaiskustannukset olivat noin 11 miljoonaa euroa. Pääurakoitsijana toimi RPK Rakennus Kemppainen Oy.
Puolustuskiinteistöt on Senaatti-konserniin kuuluva valtion liikelaitos, joka vastaa puolustushallinnon kiinteistöistä ja niiden ylläpidosta sekä palveluista.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Puolustuskiinteistöt: asiakaspäällikkö Jukka-Pekka Flygare, 0294 83 1048, jukka-pekka.flygare@puolustuskiinteistot.fi
Kainuun prikaati: Kuljetuskeskuksen päällikkö, kapteeni Arto Sandberg, 0299 451 711
Kuvat


Puolustuskiinteistöt
Puolustuskiinteistöt aloitti toimintansa vuonna 2021 Senaatti-kiinteistöjen tytärliikelaitoksena. Vastaamme puolustushallinnon kiinteistöistä, niiden ylläpidosta ja palveluiden järjestämisestä kaikissa turvallisuustilanteissa. Valmius, varautuminen ja vastuullisuus ovat kaiken toimintamme keskiössä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Puolustuskiinteistöt
F-35-hävittäjien infra valmistumassa Rovaniemen tukikohdassa29.9.2026 08:14:00 EEST | Tiedote
Ensimmäiset Ilmavoimien F-35-hävittäjät saapuivat Suomeen 18. syyskuuta, jolloin niiden tarvitsema infra oli Rovaniemen tukikohdassa valmiina aikataulun mukaisesti. Puolustuskiinteistöjen mittavat rakennustyöt F-35-hävittäjiä varten ovat nyt loppusuoralla Rovaniemellä. Hankekokonaisuus valmistuu vuoden 2026 loppuun mennessä.
Sodankylän varuskunnan uusi pääportti avattiin liikenteelle28.8.2026 15:00:00 EEST | Tiedote
Puolustuskiinteistöt on rakennuttanut Jääkäriprikaatille Sodankylän varuskuntaan uuden porttirakennuksen. Rakennustöiden valmistuttua varuskuntaan kuljetaan jälleen Kasarmintien kautta. Uusi porttiympäristö sujuvoittaa liikennettä ja parantaa alueen turvallisuutta. Sen avajaisia vietettiin tänään 28. elokuuta.
Jyväskylän Roninmäestä kaadetaan kirjanpainajan vahingoittamia kuusia14.8.2026 09:39:36 EEST | Tiedote
Puolustuskiinteistöt poistaa Jyväskylän Roninmäen metsäalueelta kirjanpainajan vahingoittamia kuusia loppuvuoden aikana. Hyönteisten heikentämät puut voivat kaatua ja aiheuttaa vaaratilanteita alueella liikkuville. Puunpoistolla ehkäistään kirjanpainajatuhojen leviämistä laajemmalle.
Puolustusvoimien kasarmit ovat paremmassa kunnossa kuin koskaan – kolme neljästä kasarmista on uudistettu3.7.2026 07:30:00 EEST | Tiedote
Varusmiespalveluksensa 6. heinäkuuta aloittavat uudet alokkaat majoittuvat parempikuntoisissa kasarmeissa kuin koskaan aiemmin. Puolustusvoimien käytössä olevista kasarmeista jo 76 prosenttia on kattavasti peruskorjattu tai uudisrakennettu 2000-luvulla.
Santahaminan kasarmi peruskorjataan laajasti17.6.2026 12:30:00 EEST | Tiedote
Puolustuskiinteistöt on käynnistänyt Santahaminassa sijaitsevan kasarmi 5:n laajan peruskorjauksen. Rakennuksen läheisyyteen rakennetaan lisäksi uusi telttakuivaamo sekä erillinen varastorakennus omina uudisrakennuksinaan. Tavoitteena on parantaa tilojen terveellisyyttä, turvallisuutta ja toimivuutta sekä varmistaa nykyaikaiset palvelusolosuhteet.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme