Varsinais-Suomen hyvinvointialue, Varha

Varha hakee yhdessä järjestöjen kanssa miljoonarahoitusta asukkaiden hyvinvoinnin tueksi

1.10.2026 11:29:40 EEST | Varsinais-Suomen hyvinvointialue, Varha | Tiedote

Jaa

Varsinais-Suomen järjestöille on avautunut kaksi avustushakua hyvinvoinnin ja osallisuuden vahvistamiseen. Toinen on hyvinvointialueen oma vuosittain avattava järjestöavustusten haku. Toinen haku on uusi ja se liittyy sosiaali- ja terveysministeriön (STM) valtionavustuksiin. Varha toteuttaa valtionavustushaun yhteistyössä alueen järjestöjen kanssa.

Kaksi violettia graafista elementtiä, jotka näyttävät sydämiltä tai V-kirjaimilta tummaa taustaa vasten. Oikeassa ylänurkassa on Varhan logo.

Varha voi myöntää avustuksia Varsinais-Suomen alueella toimintaa järjestäville rekisteröidyille yhdistyksille ja yhteisöille, jotka tukevat ja täydentävät hyvinvointialueen omia palveluja. Varhan järjestöavustusten haku vuodelle 2027 avautui torstaina 1.10.

– Avustuksilla vahvistetaan järjestöjen mahdollisuuksia tukea varsinaissuomalaisten hyvinvointia, terveyttä, osallisuutta ja arjen toimintakykyä. Tuettava toiminta siis vastaa alueen asukkaiden hyvinvoinnin tarpeita, erityisasiantuntija Anri Niskala Varhan hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen palveluista sanoo.

Uusi haku valtionavustuksiin

Uutta aikaisempiin vuosiin verrattuna on se, että samaan aikaan on auki toinenkin järjestöille suunnattu avustushaku, joka liittyy valtionavustuksiin. STM on myöntänyt vuosille 2027–2030 yhteensä 25 miljoonan euron määrärahan, joka on tarkoitettu hyvinvointialueiden ja järjestöjen yhteistyön vahvistamiseen.

Varha tavoittelee kokonaispotista Varsinais-Suomeen noin 3 miljoonaa. Varha toteuttaa valtionavustushaun yhteistyössä alueen järjestöjen kanssa.

Haun painopisteet perustuvat alueelliseen hyvinvointisuunnitelmaan, jossa on tunnistettu alueemme tarpeet.

– Painopisteet liittyvät muun muassa sairaalapalveluissa toteutettavaan vertaistukeen ja vapaaehtoistoimintaan, lapsiperheiden hyvinvoinnin tukemiseen, nuorten päihteiden käytön ehkäisyyn, yksinäisyyden vähentämiseen, ikääntyneiden hyvinvointiin sekä lähisuhdeväkivallan ehkäisyyn, Niskala tarkentaa.

Järjestöt voivat siis esittää toimintoja, joita toteutettaisiin STM:n valtionavustuksella, Varhan määrittelemien painopisteiden mukaisesti.

– Tavoitteena on hyödyntää järjestöjen osaamista ja löytää toimintamalleja, joilla voidaan tukea julkisten palvelujen rinnalla erityisesti niitä ryhmiä, jotka hyötyvät vertaistuesta, yhteisöllisyydestä ja matalan kynnyksen tuesta. Kannustan alueemme järjestöjä miettimään, mitkä jo olemassa olevat toiminnot voisivat istua tuohon kokonaisuuteen tai onko niiden mahdollisuus kehittää jopa kokonaan uusia toimintamalleja, Niskala sanoo.

Tieto valtionavustusten jakautumisesta hyvinvointialueittain vahvistuu vuoden 2027 alussa.

Lisätietoa hakemisesta ja aikatauluista Varhan verkkopalvelussa.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Varsinais-Suomen hyvinvointialue

"Turvaamme, parannamme, pelastamme – hyvinvointia yhdessä, joka päivä."
Varsinais-Suomen hyvinvointialue järjestää varsinaissuomalaisten sote- ja pelastuspalvelut. Verkkopalvelumme: varha.fi

Muut kielet

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Varsinais-Suomen hyvinvointialue, Varha

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye