SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar: Talouden kasvu valuu vain harvojen taskuun
1.10.2026 17:00:42 EEST | SDP | Tiedote
Laboren ostovoimatutkimuksen mukaan pienituloisimpien ostovoima on Orpon–Purran hallituskauden aikana heikentynyt, vaikka suurituloisten on kasvanut.
– Pienituloisten ostovoiman heikentyminen on poikkeuksellinen tilanne. On tämän hallituksen aikaansaannos, että talouden kasvu valuu vain harvojen taskuun, SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar sanoo.

Arjen kustannusten nousu kurittaa pienituloisen taloutta aivan toisella tavalla kuin suurituloisen.
– Kun ruoan, asumisen ja muiden välttämättömien menojen hinnat nousevat, sama sadan euron lisälasku tarkoittaa eri ihmisille aivan eri asiaa. Hyvätuloisella jää ehkä säästöön hieman vähemmän, mutta pienituloinen joutuu luopumaan lääkkeistä, lasten harrastuksista tai muista tärkeistä arjen asioista, Razmyar muistuttaa.
– Samaan aikaan Suomen velkaantumisaste on ensi kertaa historiassa noussut yli 90 prosentin ja työttömyys on Euroopan kärkeä. Kansalaiset eivät luota hallituksen kykyyn ratkaista tämän maan haasteita. SDP on koko ajan sanonut, että taloudessa tapahtuu käänne, kun luottamus palautuu. Talouden suurin jarru on luottamusjarru.
– Pääministeripuolue heittää vielä bensaa liekkeihin uhoamalla aikovansa leikata seuraavalla kaudella yhdeksän miljardia. Täältä kaksi miljardia sotesta, tuolta kaksi miljardia eläkkeistä, kunhan vain ei kosketa suurituloisten tuloihin. Tämä on pääministeripuolueen arvovalinta, Razmyar toteaa.
Razmyar toivoo, että kovakorvainen hallitus tarttuisi haastavina aikoina myös opposition esityksiin.
– SDP on esittänyt korotuksia matkakuluvähennykseen ja kotitalousvähennykseen, työttömyysturvan ja asumistuen suojaosien palauttamista sekä terveydenhuollon asiakasmaksujen jättikorotusten kohtuullistamista. Keinot olisi helppo ottaa käyttöön ja ne tukisivat tavallisten ihmisten pärjäämistä.
Yhteyshenkilöt
Nasima RazmyarSDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja
Eduskunta-avustaja Merja Pulliainen p. +358 50 306 1120
Kuvat
SDP
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP
SDP:n puoluesihteeri Näkkäläjärvi: Vapaan median heikkeneminen on uhka Suomen turvallisuudelle ja kriisinkestävyydelle1.10.2026 13:21:45 EEST | Tiedote
Eiliset uutiset STT:n uutistoiminnan mahdollisesta päättymisestä ja kokoomuksen esittämät leikkaukset Ylen rahoituksesta ovat huolestuttavaa luettavaa suomalaisten turvallisuuden näkökulmasta.
SDP:n Razmyar: Kokoomuksen leikkauslista tarkoittaa hyvinvointivaltion alasajoa30.9.2026 15:25:59 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eläkkeisiin ja sosiaali- ja terveydenhuoltoon ajamat leikkaukset ovat niin rajuja, että lopputuloksena olisi hyvinvointivaltion romuttaminen, arvostelee SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar.
SDP:n Perholehto: Kokoomus ajaa yhä kurjistamispolitiikkansa jatkoa heikompien kustannuksella29.9.2026 15:01:19 EEST | Tiedote
– Kokoomuksessa puhutaan paljon veronmaksajan tilipussin suojaamisesta, mutta tämä huoli haihtuu savuna ilmaan, kun samasta pussista maksetaan yhä suurempia laskuja sairastuessa, sanoo SDP:n varapuheenjohtaja ja kansansanedustaja Pinja Perholehto.
SDP:n varapuheenjohtaja Pinja Perholehto: Edustaja Kopralla taitaa olla ongelmia lyhytmuistin kanssa27.9.2026 18:59:34 EEST | Tiedote
SDP:n varapuheenjohtaja Pinja Perholehto pitää huolestuttavana, että kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra ei näe, miten ongelmallisena hallituksen kaksilla rattailla kulkeva ja poukkoileva Lähi-idän politiikka näyttäytyy.
SDP:n varapuheenjohtaja Malm: Tasapuolisessa aborttioikeudessa on kyse juurikin naistenoikeuksista27.9.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Kokoomus on lukuisissa ulostuloissaan korostanut, että epätasa-arvoiseen asemaan on joutumassa ainoastaan alle prosentti abortin tekevistä naisista. SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm pitää outona, ettei kokoomus tai pääministeri Orpo ymmärrä, että naisten oikeuksissa puhuttaessa on puhuttava kaikista naisista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

