Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Perustuslakivaliokunnan puheenjohtaja Vestman: Vieraan vallan agentit ja sabotöörit eivät ansaitse kotirauhaa tiedustelulta

2.10.2026 13:05:38 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote

Jaa

Perustuslakivaliokunnan puheenjohtaja, kokoomuksen kansanedustaja Heikki Vestman katsoo, että perustuslakia on muutettava, jotta sotilaalliseen toimintaa ja vakaviin kansallisen turvallisuuden uhkiin voitaisiin kohdistaa tiedustelua myös pysyväisluonteiseen asumiseen käytettävissä tiloissa. Vestman viittaa tasavallan presidentin ja sotilastiedustelun arvioihin, joiden mukaan Suomen on varauduttava jopa sabotaasi-iskuihin. Hänen mukaansa on täysin kestämätöntä, että nykyinen perustuslain rajoite antaa vieraan vallan agenteille ja sabotoijille sekä terroristeille kotirauhan suojaa.

Heikki Vestman
Heikki Vestman Henri Korpi

Julkisuudessa käydään parhaillaan keskustelua tiedusteluviranomaisten kyvykkyydestä ja myös Suomeen kohdistuvasta kasvaneesta sabotaasi-iskujen uhasta. Vestmanin mukaan tiedusteluviranomaisten toiminnan tehokkuutta vähentää se, että vihamielisen valtion sabotööri tai agentti voi käyttää kotia turvapaikkanaan ja suojautua siellä tiedustelulta.

– Pidän itsestään selvänä, että me emme voi enää tässä muuttuneessa turvallisuusympäristössä antaa maassamme suojaa vieraalle vallalle ja muille tahoille, jotka vakavasti vaarantavat Suomen ja suomalaisten turvallisuuden. Perustuslain nykyiset rajoitteet mahdollistavat kansallista turvallisuutta vakavasti uhkaavan toiminnan suunnittelun ja valmistelun sekä välineiden säilyttämisen yksityisissä tiloissa. Ne antavat myös mahdollisuuksia vieraan vallan tiedustelulle. Perustuslain muutos siis tarvitaan, Vestman sanoo.

Vestmanin mukaan perustuslaki on tarkistettava parlamentaarisen työn mukaisesti siten, että tiedustelutoimet voidaan ulottaa tuomioistuimen luvalla vieraan valtion agentin ja sabotöörin sekä terroristin pysyväisluonteiseen asumiseen käytettyyn tilaan.

Parlamentaarisella ohjauksella valmisteltu perustuslain muutosta koskeva hallituksen esitys on parhaillaan perustuslakivaliokunnan käsittelyssä. Tavallisen lain muutoksia koskevat, perustuslain muutoksesta riippuvat lakiesitykset hallitus on antamassa syksyn aikana.

– Kotirauhan suoja on suomalaisille kallis perusoikeus. Suomalaisten oikeus kotirauhaan on turvattava jatkossakin. Mutta ei vieraan valtion vaikuttamista tule suojata. Ei varsinkaan enää, kun tiedossa on, että Venäjä on tehnyt lukuisia sabotaasi-iskuja ympäri Eurooppaa ja uhka-arviot myös Suomessa ovat vakavat, Vestman toteaa.

Vestman johti perustuslain 10 pykälän tarkistamisen parlamentaarista ohjausryhmää. Perustuslain muutos on perustuslakivaliokunnan ja viime kädessä eduskunnan suuren salin poliittisen harkinnan piirissä. Perustuslakivaliokunta antaa mietinnön asiasta lähiviikkoina.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Kiuru Tuppuraiselle: Kenen pitäisi huolehtia Suomen puolustuksesta, ellei puolustusministerin?1.10.2026 12:14:02 EEST | Tiedote

Kokoomuksen kansanedustaja, puolustusvaliokunnan jäsen sekä tiedusteluvalvontavaliokunnan varapuheenjohtaja Pauli Kiuru pitää SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppuraisen tiistaina A-studiossa esittämää linjausta absurdina. Tuppuraisen mukaan puolustusministeri Häkkäsen sijaan Israeliin olisi voitu lähettää joku toinen ministeri. Kiurun mukaan Suomen ilmapuolustuksen kannalta kriittisen järjestelmän päivitysten ja ylläpidon varmistaminen kuuluu puolustusministerille, eikä tehtävää voi siirtää kenellekään muulle.

Kokoomuksen Marttinen: Menoautomaatit on purettava30.9.2026 15:59:15 EEST | Tiedote

Kokoomus julkisti velkajarruohjelmansa ensi vaalikaudelle. Ohjelmassa linjataan, että lainsäädännöstä tulee poistaa automaattiset indeksikorotukset mahdollisimman laajasti. Työministeri Matias Marttisen mukaan menoautomaatit on purettava. Marttisen mukaan menojen tasosta ja tarvittavista korotuksista pitää tehdä aktiivisia päätöksiä sen sijaan, että kymmenien miljardien menot kasvavat vuosittain automaattisesti.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye