Uskallatko kohdata Marraskuun? Thomas Olde Heuveltin mestarillinen kauhuromaani kysyy, mitä olisit valmis uhraamaan onnesi vuoksi
5.10.2026 12:50:00 EEST | Like Kustannus | Tiedote
Kauhistuttavan vaihtokaupan ympärille rakentuva Marraskuu todistaa, että Thomas Olde Heuvelt on astunut kauhukirjallisuuden mestaruusluokkaan jäädäkseen.

Lock Havenin hiljainen pikkukylä on erityinen paikka. Metsän rajaan päättyvän kadun kaikki asukkaat ovat menestyneitä, terveitä ja onnellisia. Heidän lapsensa ovat hyvätapaisia ja huippulahjakkaita.
Kunnes koittaa marraskuu. Se on aina onnettomuuksien, riitojen, sairauden ja synkkyyden aikaa. Marraskuussa muukalainen saapuu keräämään vanhoja velkoja. On annettava uhri, jotta onni voi jatkua. Näin on toimittu yli sata vuotta.
Lievittääkseen syyllisyyttään kylän asukkaat valitsevat tarkkaan sen, joka viedään metsään. Yleensä vanhuksen tai kuolemansairaan. Tänä vuonna tapahtumiin tulee kuitenkin kauhistuttava käänne...
Marraskuu on hollantilaisen Thomas Olde Heuveltin ensimmäinen suomennettu romaani. Se on paitsi kylmäävä kauhutarina, myös kertomus perheen voimasta ja uhrauksista, joita rakkauden takia täytyy tehdä.
Olde Heuvelt kertoo haluavansa ensisijaisesti herättää tunteita – mutta sellaisia, että hänen kirjojaan luettuaan lukijan on nukuttava valot päällä.
"Haluan, että lukija saa nauraa ja itkeä, mutta ennen kaikkea toivon, että hän on helvetin peloissaan. Kun saan herätettyä nuo tunteet, tiedän, että kirja jää pitkäksi aikaa lukijan mieleen, niin kuin vain parhaat tarinat pystyvät."
Olde Heuvelt (s. 1983) nousi maailmanmaineeseen, kun hänen kauhuromaaninsa Hex ilmestyi englanniksi vuonna 2016. Hex kirvoitti kehuja jopa kauhukirjallisuuden jättiläiseltä Stephen Kingiltä, joka kehui sitä täydellisen omaperäiseksi ja briljantiksi. Romaanista on tekeillä myös filmatisointi.
Marraskuu on arvosteluvapaa 22.10.2026. Se ilmestyy painettuna, e- ja äänikirjana. Suomennos Sanna van Leeuwen, äänikirjan lukee Johanna Kokko.
Tiedustelut, arvostelukappaleet ja pdf.t medialle: emma.koivula@otava.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Emma KoivulaMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Puh:0503103038emma.koivula@otava.fiKuvat
Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Like Kustannus
Kauhurockin isä Alice Cooper oli vähällä tuhoutua luomansa hirviön mukana29.9.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Shokeeraava kauhurockin kuningas vai syvästi uskonnollinen perheenisä, bisnesmies ja golffari? Muistelmateoksessaan Paholaisen riivaama rocklegenda Alice Cooper käy keskustelua itsensä ja luomansa hirviön kanssa. Kirja julkaistaan Suomessa ja kansainvälisesti 8.10.2026.
Navessa Allen koukutti suomalaiset dark romanceen21.9.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Navessa Allenin Into Darkness -sarja on kansainvälinen BookTok-ilmiö: sarjan kirjoja on myyty nyt jo yli viisi miljoonaa kappaletta ja sarjan käännösoikeudet on myyty jo 26 maahan. Suomessakin menestynyt Valot pois saa nyt jatkoa, kun sarjan toinen osa Koukussa ilmestyy.
Palkittu tietokirjailija Bea Uusma vierailee Suomessa lokakuussa – uusin teos Valkosaari on huikean jännittävää jatkoa rakastetulle Naparetki-kirjalle1.9.2026 13:00:00 EEST | Tiedote
Bea Uusma, tuplasti August-palkittu tietokirjailija, tekee sen taas – Valkosaari on huikea tarina intohimosta, pakkomielteestä ja pohjoisen tutkimusmatkailun vaarallisesta historiasta. Bea Uusma vierailee Suomessa lokakuussa ja esiintyy Helsingin Kirjamessuilla sunnuntaina 25.10.
Kuusamosta maailmalle – Zero Nine raivasi tietä suomalaiselle metallille ja soitti jo 1980–90-luvulla Ozzy Osbournen, AC/DC:n ja Scorpionsin kanssa12.8.2026 13:44:41 EEST | Tiedote
Suomea pidetään raskaan musiikin suurvaltana, mutta jo ennen kansainvälistä metallibuumia oli yksi yhtye, joka raivasi tietä muille. Tero Karjalaisen kirjoittama Zero Nine kertoo Kuusamosta ponnistaneen rockyhtyeen koko tarinan ensimmäisistä keikoista kansainvälisille areenoille.
Tommi Liimatta päätti kirjoittaa "asemadekkarin" – Verta valkokankaalla on ilkikurinen romaani kunnollisesta perheenisästä, pienistä teoista ja odottamattomista seurauksista7.7.2026 09:30:00 EEST | Tiedote
Verta valkokankaalla on Tommi Liimatan yhdestoista romaani ja kertoo Hyytjärven suljetulla rautatieasemalla vuosittain järjestettävästä kauhuelokuvafestivaalista sekä eräästä lapsiperheestä, joka muuttaa maalle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

