SDP EDUSKUNTA

SDP:n Lauri Lyly: Kokoomuksen epäinhimillinen leikkauslinja jatkuu

3.10.2026 13:30:00 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

Kokoomus julkaisi tällä viikolla tulevan hallituskauden leikkauslistansa. Se aikoo jatkaa nykyisen hallituksen leikkauskaavalla kautta linjan. Kokoomuksen uudistettu leikkausmoukari rapauttaisi jälleen laajasti hyvinvointivaltion palveluita ja leikkaisi eläkkeistä sekä turvasta, sanoo SDP:n kansanedustaja Lauri Lyly. 

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

Työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan varapuheenjohtaja puhui lauantaina 3.10. Härmässä. Poliittisessa tilannekatsauksessa hän nosti esiin kokoomuksen leikkauslistan epäinhimillisyyden.

– Kokoomus on valmis jatkamaan samaa leikkauslinja kuin tälläkin kaudella. Tavallisten ihmisten ja heikompiosaisten osalta leikkauspolitiikka jatkuisi, mutta vielä pahempana kuin mitä jo tällä kaudella on tehty. Hyvin toimeentulevien verohelpotukset maksatettaisiin jälleen kerran tavallisten suomalaisten ja etenkin kaikkien köyhimpien ihmisten palveluja ja turvaa heikentämällä, painottaa Lyly.

Lyly nosti lauantaisessa puheessaan esille myös järkyttäviin lukemiin kasvaneen työttömyyden ja hallituksen toimettomuuden sen taltuttamisessa. Hän korosti erityisesti pitkäaikaistyöttömyyden kasvun pysäyttämiseen toimia.

– Todellinen työttömyys on tällä hetkellä todella korkea, työttömiä työnhakijoita on noin 329 000. Työttömyys on kasvanut koko hallituskauden ajan. Elokuussa 2026 työttömiä oli yli 18 000 enemmän vuoden takaiseen verrattuna. Hallitus on unohtanut erityisesti pitkäaikaistyöttömät. Heidän työllistämisensä eteen ei ole tehty käytännössä mitään aktivointitoimia, totesi Lyly.

– Hallituksella on ollut 3,5 vuotta aikaa puuttua työttömyyden juurisyihin, mutta tämä ei istu oikeiston agendaan. Työttömyyden ja varsinkin pitkittyneen työttömyyden takana on osaamisen puutetta tulevaisuuden tarpeisiin nähden, työnhakijan ja työpaikan kohtaanto-ongelmaa sekä työttömien työnhakijoiden työkyvyn tarpeet, sanoi Lyly.

Tulevaisuuden työllistämiseen Lyly esitti jälleen tärkeän keinon, jolla työllisyyspalvelut pystyisivät jälleen keskittymään perustyöhönsä eli työllisyyden edistämiseen ja työttömyyden ehkäisemiseen.  

– Nykyisistä työllisyyspalveluista on tullut monin paikoin sosiaalitoimistoja ja tämä ei ole oikein. Työttömille työnhakijoille tulee jatkossa järjestää paremmin työkyvyn ja terveydentilan tarkastuksia. Työkykyiset tulisi nykyisen kaltaisesti olla kuntien vastuulla ja työkyvyttömät hyvinvointialueiden, Kelan ja valtion vastuulla. Jos kuntoutuksen jälkeenkään paluu työmarkkinoille ei ole mahdollista, niin viime kädessä työttömiä työnhakijoita tulee ohjata työkyvyttömyyseläkkeelle. Ei ole millään lailla inhimillistä roikuttaa ihmisiä työttöminä työnhakijoina, kun heillä ei ole työllistymisen mahdollisuutta, sanoo Lyly.

– Tällä työnjaon muutoksella vastattaisiin kuntien isoon haasteeseen työttömyysturvan ns. sakkomaksuista. Sakkomaksuista yli 80 prosenttia kohdistuu yli 400 päivää työttöminä olleisiin. Kuntien työllisyyden hoitoon saataisiin rahoitusta lisää, kun se nyt menee hukkaan sakkomaksuissa, ilman että kunnat pystyvät täysimääräisesti auttamaan työttömiä työnhakijoita työllistymään, päättää Lyly.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Anna-Kristiina Mikkoselta yhdeksän talousarvioaloitetta – Itä-Suomen saavutettavuus ja huoltovarmuus keskiössä2.10.2026 15:27:53 EEST | Tiedote

Kansanedustaja Anna-Kristiina Mikkonen on jättänyt yhdeksän talousarvioaloitetta, joissa painottuvat itäisen Suomen saavutettavuus, liikenneinfrastruktuurin korjausvelka, huoltovarmuus sekä alueiden elinvoima. Aloitteet koskevat muun muassa Laitaatsalmen siltaa ja Kellarpellon junaseisaketta, Savonlinnan lentoja, Juvan ja Enonkosken tiehankkeita sekä Haarikon kehittämistä kansallispuistoksi.

Suuren valiokunnan sd-edustajat: EU:n omat varat vähentämään Suomen jäsenmaksua2.10.2026 14:50:36 EEST | Tiedote

Eduskunnan suuri valiokunta on tänään hyväksynyt lausunnon jatkoneuvotteluista unionin seuraavasta monivuotisesta rahoituskehyskaudesta. SDP:n suuren valiokunnan jäsenet ovat tyytyväisiä, että myös hallitus tukee useita Euroopan komission esittämiä uusia omia varoja. Suomen on oltava mukana kaikissa keskusteluissa, joita Brysselissä käydään koskien vaihtoehtoisia rahoitusjärjestelmiä suorille maksuosuuksille.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye