Kokoomuksen puoluevaltuusto valitsi varapuheenjohtajiston kaksivuotiskaudelle 2026–2028

3.10.2026 16:59:26 EEST | Kansallinen kokoomus | Tiedote

Jaa

Kokoomuksen puoluevaltuusto on koolla Helsingissä eduskunnan Pikkuparlamentissa. Asialistalla on muun muassa puoluevaltuuston varapuheenjohtajien valinta ja kesän puoluekokouksessa käsittelemättä jääneiden aloitteiden käsittely.

Kokoomuksen puoluevaltuuston varapuheenjohtajiksi on valittu Venla Kalmi sekä Arvi Tolvanen.  Puheenjohtajiston toimikausi on kaksivuotinen. 

"Olen erittäin tyytyväinen tehtyihin valintoihin. Puheenjohtajistossa yhdistyy vankka kokemus puolueen jalkatyöstä, pitkäaikaisesta vaikuttamistyöstä sekä vahva halu uudistua ja katsoa rohkeasti eteenpäin. Puoluevaltuustolla on edessään tärkeä vuosi. Kevään eduskuntavaalit häämöttävät jo aivan nurkan takana. Edessä on paljon työtä, sillä tavoittelemme tietenkin vaalien ykköspaikkaa. Minulla on täysi luotto siihen, että puoluevaltuusto on valmis tekemään osansa vaalivoiton saavuttamiseksi", sanoo puoluevaltuuston puheenjohtaja Arto Satonen. 

Satonen valittiin tehtävään kesän puoluekokouksessa Jyväskylässä. Puoluevaltuuston toimikausi kestää seuraavan puoluekokoukseen asti, 

Samalla kokoomuksen puoluevaltuusto valitsi puoluesihteeri Maggie Keskisen jatkokaudelle yksimielisesti ilman vastaehdokkaita.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kansallinen kokoomus

Petteri Orpo Kansallisen Kokoomuksen puoluevaltuustossa: Pessimismi on parhaan tulevaisuuden pahin vihollinen3.10.2026 13:01:47 EEST | Tiedote

Kokoomuksen puheenjohtaja, pääministeri Petteri Orpo kannusti puoluevaltuuston syyskokouksessa suomalaisia kääntämään katseen ongelmista ratkaisuihin ja uskomaan jälleen Suomen mahdollisuuksiin. Orpon mukaan yhteiskunnallinen kyynisyys ja jatkuva epäusko tulevaan ovat esteitä menestykselle aikana, jolloin taloudesta ja työllisyydestä saadaan yhä enemmän rohkaisevia viestejä.

Kokoomuksen kansanedustaja Pauli Aalto-Setälä: SDP näkee yrittäjässä veronmaksajan, kokoomus työpaikkojen tekijän5.9.2026 10:00:00 EEST | Tiedote

Kokoomuksen kansanedustaja Pauli Aalto-Setälä näkee puolueiden talouspolitiikassa selvän linjaeron: siinä missä kokoomus vahvistaa kasvun edellytyksiä keventämällä työn ja yrittämisen verotusta, alentamalla yhteisöveroa ja kannustamalla investointeihin, SDP tarjoaa Aalto-Setälän mukaan kerta toisensa jälkeen samaa lääkettä: lisää veroja yrittäjille, sijoittajille ja omistajille.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye