SDP Pia Hiltunen: Syöpä ei odota – hoitoon pääsyn viiveisiin on puututtava
12.10.2026 14:09:34 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Ylen MOT esiin nostamat tapaukset syövän diagnosoinnin ja hoitoon pääsyn viiveistä herättävät vakavaa huolta. Erityisesti nuorten naisten rintasyöpien viivästynyt tunnistaminen osoittaa, kuinka tärkeää on päästä tutkimuksiin ajoissa. SDP kansanedustaja Pia Hiltunen vaatii, että syöpäepäilyihin reagoidaan nykyistä nopeammin ja hoitoon pääsy turvataan riittävillä resursseilla.

– Kun ihminen löytää rinnastaan patin tai huomaa kehossaan jotakin poikkeavaa, hänen pitää voida luottaa siihen, että asia tutkitaan kunnolla. Kenenkään ei pitäisi joutua taistelemaan tutkimuksiin pääsystä tai vakuuttelemaan, että jokin on vialla. Pahimmillaan viive voi tarkoittaa sitä, että sairaus ehtii edetä ja mahdollisuudet parantua heikkenevät, Hiltunen sanoo.
Ylen MOT haastattelemat kolme nuorta äitiä saivat aggressiivisen rintasyövän diagnoosin vasta kuukausia ensimmäisten oireiden jälkeen. Kahdella heistä syöpä on todettu parantumattomaksi.
– Nuori ikä, raskaus tai imetys eivät saa johtaa siihen, että huolestuttavia oireita sivuutetaan. Potilaan oma kokemus on otettava vakavasti, ja terveydenhuollossa on oltava riittävästi osaamista tunnistaa syövän oireet mahdollisimman varhain. Ihmisen ei pitäisi joutua itse kantamaan vastuuta siitä, että vakava sairaus löydetään ajoissa, Hiltunen painottaa.
Hiltunen muistuttaa, että Suomessa syövänhoito on korkeatasoista, mutta ongelmia syntyy erityisesti tutkimuksiin ja hoitoon pääsyssä. Viiveitä voi syntyä jo perusterveydenhuollossa, kuvantamistutkimuksissa sekä erikoissairaanhoitoon siirtymisessä. MOT esittelemän alustavan tutkimuksen mukaan keuhkosyöpäpotilailla kuluu oireiden alkamisesta hoidon aloittamiseen keskimäärin noin viisi kuukautta.
– Meillä on valtavan osaavia terveydenhuollon ammattilaisia, mutta parhaastakaan hoidosta ei ole täyttä hyötyä, jos diagnoosi tai hoidon aloittaminen viivästyy kohtuuttomasti. Nyt tarvitaan sujuvampia tutkimuspolkuja, riittävästi henkilöstöä ja mahdollisuuksia päästä kuvantamistutkimuksiin ilman pitkiä odotusaikoja, Hiltunen toteaa.
Suomen ensimmäinen kansallinen syöpästrategia valmistui viime vuonna, mutta sen toimeenpanon rahoitus on edelleen ratkaisematta. Strategian toimeenpanon tiekartassa arvioidaan tarvittavan 140 miljoonaa euroa. Ylen MOT mukaan myös syövän laaturekisterin kehittämiseen tarkoitettu 400 000 euroa on poistettu ensi vuoden talousarvioesityksestä.
– Suomessa todetaan vuosittain noin 40 000 uutta syöpätapausta. Se tarkoittaa, että keskimäärin joka 13. minuutti joku saa syöpädiagnoosin. Syöpään sairastuminen koskettaa vuosittain valtavaa määrää suomalaisia ja heidän läheisiään. Siksi on erityisen tärkeää, että tutkimuksiin ja hoitoon pääsee ajoissa. Vakavan sairauden keskellä kenenkään ei pitäisi joutua kantamaan ylimääräistä huolta hoitoon pääsystä. Syöpä ei odota, eikä potilastakaan saa jättää odottamaan, Hiltunen päättää.
Yhteyshenkilöt
Pia HiltunenKansanedustaja
Puh:044 522 7447pia.hiltunen@eduskunta.fiKuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Paula Werning: Syöpäpotilaalla ei ole varaa odottaa – Rydmanin selittelyt eivät pelasta ihmishenkiä12.10.2026 14:29:24 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Paula Werning pitää syöpähoitojen pitkiä viiveitä vakavana hälytysmerkkinä suomalaisen terveydenhuollon tilasta. Suomessa ei voida hyväksyä sitä, että potilas joutuu odottamaan kuukausia tutkimuksiin ja hoitoon pääsyä. Werning arvostelee sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin suhtautumista ongelmaan ja vaatii hallitukselta välittömiä toimia hoitoviiveiden korjaamiseksi.
SDP:n Haatainen: Syövän hoidossa viiveet ovat kohtalokkaita12.10.2026 09:55:09 EEST | Tiedote
Ylen MOT on tutkinut hoitoviiveiden roolia syöpähoidoissa ja haastatellut kolmea nuorta äitiä, jotka saivat tiedon aggressiivisesta rintasyövästä vasta kuukausien päästä ensioireiden huomaamisen jälkeen. SDP:n Tuula Haatainen mukaan on keskeistä, että perusterveydenhuoltoon pääsee nopeasti oireiden ilmaannuttua.
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tuppurainen Varsovan turvallisuusfoorumiin – keskustelun aiheena Ukrainan merkitys Euroopalle12.10.2026 08:45:00 EEST | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja ja ulkoasiainvaliokunnan jäsen Tytti Tuppurainen osallistuu neljättä kertaa Varsovan turvallisuusfoorumiin, joka on tänä vuonna 12.-13. lokakuuta.
SDP:n Tuppurainen: Orpon väite siitä, että talous kasvaisi nyt Suomessa ensimmäistä kertaa 20 vuoteen, ei pidä paikkaansa11.10.2026 12:57:36 EEST | Tiedote
Pääministeri Orpo väitti eilen Ylen Ykkösaamussa, että Suomen talous olisi nyt kasvussa ensimmäisen kerran sitten vuoden 2008. Väite ei pidä paikkaansa. Vuosien 2008–2025 välillä Suomen talous kasvoi 12 vuotena, muistuttaa SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja, kansanedustaja Tytti Tuppurainen.
SDP:n Harakka: Pääministerin piipitys ei tainnut säikäyttää Googlea11.10.2026 10:07:00 EEST | Tiedote
Hallituksen tehtävänä on varmistaa, että Suomen lainsäädäntö pysyy isojen datakeskushankkeiden perässä. Googlen hakkuut Muhoksella ja Kajaanissa osoittavat, että näin ei nyt ole. Pääministeri Orpo murehti eilen Ykkösaamussa, että Googlen hakkuut olivat ”kylmä suihku”.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

