Alko julistaa glögikauden alkavaksi ja myymälöissä järjestetään yhtäaikainen glögimaistatus
13.10.2026 07:13:00 EEST | Alko Oy | Tiedote
Hyvät suomalaiset. Bästa glöggvänner. Arvoisat glögin ystävät. Alko julistaa perjantaina 16.10. glögikauden avatuksi ja sen kunniaksi Alkoissa ympäri Suomen pääsee tutustumaan kauden uutuusmakuun, alkoholittomaan mustikkaglögiin. Lisäksi Helsingissä Arkadian myymälän edustalla julistetaan glögikausi alkavaksi Jorma Uotisen ja Alkon tuoteviestintäpäällikkö Anri Lindströmin johdattelemana.

Milloin glögikausi alkaa? Riippuu siitä, keneltä kysyy. Alkon Neuvonantajat-asiakasraadin* mukaan ei asiasta löydy yhteistä näkemystä. Joka viides juo vuoden ensimmäisen glöginsä jo lokakuussa tai aiemmin, noin 40 prosenttia aloittaa marraskuussa ja noin 30 prosenttia vasta joulukuussa. Noin viisi prosenttia odottaa jouluun asti, ja suunnilleen yhtä monen mielestä glögiä voi juoda ympäri vuoden.
Perjantaina 16. lokakuuta klo 16 koko kansan tuntema Jorma Uotinen julistaa glögikauden alkavaksi Alkon Arkadian myymälän edustalla Helsingissä: ”Hyvät suomalaiset. Bästa glöggvänner. Arvoisat glögin ystävät.”
”Ensimmäinen glögi on monelle yksi syksyn odotetuista hetkistä, mutta sille ei ole koskaan ollut yhteistä aloitusta, kuten vaikkapa rapukaudelle. Toivomme, että glögikauden avauksesta syntyy uusi suomalainen perinne, jota osataan jatkossa ihan odottaa. Glögikausi tuo alkavaan syksyyn ja pimeneviin iltoihin lämpöä ja tuoksua”, tunnelmoi tuoteviestintäpäällikkö Anri Lindström.
Rusinoita ei lisätä glögiin kysymättä, rohkeiden lisukkeena jalapeno
Glögikauden avausta juhlitaan samanaikaisesti kaikissa Alkon myymälöissä eri puolilla Suomea perjantaina 16. lokakuuta. Maistettavana on kauden uutuus, Alkon oma mustikanmakuinen alkoholiton glögi. Alkoholiton vaihtoehto kuuluu jo monen glögihetkeen: kyselyn mukaan lähes joka viides valitsee useimmiten juuri alkoholittoman glögin, ja yli kolmannes valitsee sen alkoholillisen rinnalle.
Lindströmin mukaan nyt otetaan kantaa myös glögin ikuiseen kiistakysymykseen: rusinoilla vai ilman?
”Rusinoita ei ainakaan lisätä kysymättä. Kyselyn mukaan rusinat kuuluvat täydelliseen glögihetkeen vain hieman yli puolella vastaajista, ja joka kolmas ei kaipaa glögiinsä lainkaan lisukkeita. Uusille makuyhdistelmille ollaan silti avoimia: yli puolet vastaajista voisi kokeilla kuivattua appelsiinia ja 45 prosenttia karpaloita. Rohkeimpia kiinnostaisi jopa jalapeno – useampaa kuin vaahtokarkki.”
Kyselyn mukaan glögi maistuu parhaiten rauhallisena koti-iltana ja läheisten seurassa.
”Juuri tästä on glögissä pohjimmiltaan kyse: pienestä pysähtymisestä pimenevän syksyn keskellä. Kyllähän glögiin kulminoituu koko syystalven tunnetila. Se on villasukkia, kynttilöitä, pehmeitä iltoja, ensimmäiset pakkaset, kausivalot, ystävät ja hetki, jolloin ei tarvitse suorittaa.”
Glögejä jokaiseen makuun – alkoholittomia enemmän kuin koskaan
Alkon glögivalikoimasta löytyy vaihtoehtoja niin perinteisten glögien ystäville kuin uusia makuelämyksiä etsiville asiakkaille. Tarjolla on laaja kattaus klassisia suosikkeja, suomalaisten suosimia marjaisia ja hedelmäisiä makuja sekä uusia, yllättäviä ja trendikkäitä yllättäjiä, kuten lakritsia, suklaata ja kirsikkaa.
”Meidän kattavasta glögikimarasta löytyy vaihtoehtoja jokaiseen makuun. Tänä talvena meillä on alkoholittomia glögejä tarjolla enemmän kuin koskaan, myös matala-alkoholillisia löytyy. Miedon viinin vahvuiset glögit ja alppimaiden glühweinit ovat monelle se tutuin ja turvallisin glögityyppi, ja niihinkin mahtuu myös moderneja vaihtoehtoja. Lisäksi valikoimassa on vahvempia glögejä tuhdimman ja runsaamman maun ystäville”, Lindström summaa Alkon glögivalikoimaa.
”Haluamme yhdessä asiakkaidemme kanssa tunnelmoida glögisesonkia ja olla maailman paras glögikauppa. Paikka, josta koko Suomen Glögikausi alkaa ja josta juoman saa palvelun ja vinkkien kera.”
Glögikauden julistus Helsingissä
Aika: 16.10. klo 16.00. Tapahtuma-alueella on ohjelmaa klo 13–17
Paikka: Helsingin Arkadian Alkon edusta, Salomonkatu 1
Ohjelma: Jorma Uotinen lukee glögikauden julistuksen klo 16, Alkon tuoteviestintäpäällikkö Anri Lindström on median haastateltavissa glögien trendeistä.
Glögimaistatus koko Suomessa
Aika: 16.10. klo 13–17, yhtäaikainen maistatus
Paikka: kaikki 359 Alkon myymälää eri puolilla Suomea
Maistettavana: kauden uutuus, mustikanmakuinen alkoholiton glögi
Glögijulistus
”Hyvät suomalaiset. Bästa glöggvänner. Arvoisat glögin ystävät.
On jälleen tullut se aika vuodesta, kun illan pimeys hiipii paikalle jo ennen aikojaan. Kun pihoille ja ikkunoihin syttyvät ensimmäiset kausivalot.
Ja jossain raikaa jo joululaulut.
Kun ilma muuttuu yhä kylmemmäksi, ja me suomalaiset alamme etsiä lämpöä muualta kuin sääennusteesta.
Me kuitenkin tiedämme, ettei lämpö synny pelkästään auringonpaisteesta.
Se syntyy pienistä hetkistä: kynttilästä pöydällä, ystävistä saman pöydän ääressä ja höyryävästä mukista kylmien käsien välissä.
Siksi julistamme tänään, 16. lokakuuta, glögikauden virallisesti alkaneeksi koko maassa.
Olkoon tästä hetkestä lähtien täysin sallittua vetää villasukat visusti jalkaan, kääriytyä vilttiin, kutsua ystävät koolle ja lausua ääneen nuo maagiset sanat: ”Nyt voisi kyllä glögitellä.”
Olkoon glögikausi meille kaikille täynnä lämpöä, ystävyyttä ja höyryäviä hetkiä. Sekä yhteistä ymmärrystä siitä, ettei rusinoita lisätä glögiin kysymättä.
Hyvät ystävät, kohottakaa lasinne ja mukinne.
Glögikausi on nyt virallisesti avattu."
Yhteyshenkilöt
Alkon mediapuhelin 020 711 5123 (arkisin klo 8–16), viestinta@alko.fi
Linkit
Alko haluaa tarjota asiakkailleen maailmanluokan palvelua. Monipuolinen ja uudistuva yli 11 000 tuotteen valikoima mahdollistaa nojatuolimatkat ympäri maailmaa asiakkaan omassa olohuoneessa. Asiakkaitamme palvelee monikanavainen palveluverkosto: 360 myymälää, yli 100 noutopistettä, verkkokauppa ja mobiilisovellus. Vuonna 2025 Alkon liikevaihto oli 1,0 miljardia euroa ja asiakaskäyntejä oli yli 43 miljoonaa.
Vastuullisuus on meille sydämen asia. Arjessamme se tarkoittaa muun muassa tinkimätöntä myynninvalvontaa, hankinnan läpinäkyvyyden kehittämistä, pakkausmateriaalien kierrätystä, tuoteturvallisuutta sekä hyvinvointia edistäviä hankkeita.
Alkon Neuvonantajat
*Alkon Neuvonantajat on asiakasraati, jonka kautta täysi-ikäiset Suomessa asuvat voivat vaikuttaa Alkon palveluihin, myymälöihin ja verkkokauppaan. Glögikyselyyn vastasi 951 neuvonantajaa 29.9.–6.10.2026 välisenä aikana.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Alko Oy
Rukalle monipuolisesti palveleva Alkon myymälä – muutto uusiin tiloihin marraskuussa28.9.2026 07:55:58 EEST | Tiedote
Alkon Kuusamon Rukan myymälä muuttaa uusiin tiloihin marraskuussa. Myymälä sijaitsee jatkossa samalle tontille rakennetussa uudessa liikekeskuksessa. Uuden myymälän valikoimaa rakennetaan paikallisten ja Rukalla matkailevien tarpeisiin.
Tuusulan Hyrylän Alko muuttaa Prisman liikekeskukseen 1. lokakuuta. Myymälässä panostetaan viinivalikoimaan.7.9.2026 07:25:00 EEST | Tiedote
Hyrylän Alkon myymälä muuttaa 1.10. vastavalmistuneeseen Prisman liikekeskukseen. Uudessa myymälässä asiakkaan saatavilla on yhä monipuolisempi ja kattavampi viinivalikoima. Avajaispäivää vietetään alkoholittoman kuohuviiniin maistatuksen parissa.
Alkoholista kannattaa luopua jo raskautta suunnitellessa. FASD-päivänä 9.9. alkoholinmyynti aloitetaan 9 minuuttia myöhemmin.7.9.2026 07:10:00 EEST | Tiedote
Alkoholista luopuminen jo raskautta suunniteltaessa on tärkeä tapa suojata kehittyvää lasta. Tärkeästä asiasta muistutetaan FASD-päivänä 9.9., jolloin alkoholinmyynti aloitetaan yhdeksän minuuttia tavallista myöhemmin.
Suomalaiset kohtuullistavat juomistaan aiempaa tietoisemmin – perjantai noussut alkoholittomien vilkkaimmaksi myyntipäiväksi2.9.2026 07:21:00 EEST | Tiedote
Alkon vuoden 2026 myyntidata paljastaa, että perjantai on alkoholittomien vilkkain myyntipäivä, ja suhteellisesti eniten niitä myydään Pohjanmaalla ja Kainuussa. Taustalla näkyy laajempi kohtuullistamisen trendi: alkoholista ei välttämättä luovuta kokonaan, vaan sitä käytetään aiempaa valikoivammin ja tietoisemmin.
Oktoberfest-oluiden perässä ei tarvitse matkustaa Müncheniin – aidot festarioluet saapuvat Alkoihin25.8.2026 07:07:27 EEST | Tiedote
Maailman tunnetuimmalla olutfestivaalilla, Oktoberfestillä, tarjoillaan tarkkojen perinteiden mukaisesti vain kuuden müncheniläisen panimon oluita. Nyt Alkon asiakkaat voivat tuoda Oktoberfestin tunnelman omaan syksyn ruokapöytäänsä virallisilla Oktoberfest-juhlaoluilla ja modernimmilla festbiereillä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme