Ruotsalainen dreampopyhtye Genom Natten saapuu ensimmäistä kertaa Suomeen ja esiintyy Helsingin Korjaamolla 1.4.2027
14.10.2026 11:00:00 EEST | Sunborn Live | Tiedote
Sunborn Live tuo ruotsalaisen indieduo Genom Nattenin ensimmäiselle Suomen keikalleen Helsingin Korjaamolle torstaina 1.4.2027. Alessandra Günthardt ja Joel Sjöö eli Genom Natten ovat nousseet nopeasti yhdeksi skandinaavisen indieskenen kiinnostavimmista nimistä.

Alessandra Günthardt ja Joel Sjöö eli Genom Natten ovat nousseet nopeasti yhdeksi skandinaavisen indieskenen kiinnostavimmista nimistä. Genom Natten tekee ajatonta ja romanttista dream poppia, jossa ruotsalainen melankolia yhdistyy hohtaviin ja unenomaisiin äänimaisemiin. Yhtyeen vaikutteina mainitaan muun muassa amerikkalaiset indieyhtyeet Beach House ja Mazzy Star.
Genom Nattenissa yhdistyvät suuret kertosäkeet särkyneille sydämille ja ruotsinkieliset sanoitukset, jotka jäävät kuulijan mieleen. Duon jäsenet ovat työskennelleet vuosia lauluntekijöinä ja tuottajina muille artisteille ja voittaneet Grammis- ja Denniz Pop -palkinnot. Genom Natten on heidän ensimmäinen oma yhtyeensä ja samalla ensimmäinen projekti, jossa he laulavat ruotsiksi.
Genom Nattenin ura on käynnistynyt nopeasti, sillä debyyttisingle “I ett annat liv” pääsi heti Ruotsin radion P3-soittolistalle ja sitä seurannut “Förloraren” nousi suoraan Spotifyn Indie Highlights -soittolistan kärkeen. Duon nimeä kantava esikoisalbumi sai kolme ehdokkuutta ruotsalaisessa Manifest-gaalassa. Ehdolla olivat vuoden pop, vuoden tulokas ja vuoden sanoittaja. Keikoilla duo kasvaa täydeksi yhtyeeksi, jossa soittavat muusikot ovat esiintyneet myös Amanda Bergmanin ja Thomas Stenströmin kanssa. Genom Nattenin talvikiertueen käynnistävä Tukholman keikka Nalenissa on jo loppuunmyyty.
GENOM NATTEN (SE)TO 1.4.2027
Kulmasali, Korjaamo, Helsinki
Liput alk. 22,50e Lippu.fi
K-18
instagram.com/genomnatten
https://www.youtube.com/watch?v=hukTzUW2yUU
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pietu Sepponen / HaastattelupyynnötFestivaaljohtajaSunborn Live
Puh:0445566113pietu.sepponen@sunbornlive.fiKuvat

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Sunborn Live
Jo kolmatta kertaa järjestettävä festivaaliristeily M/S Kesärauha julkaisi ohjelmistonsa: mukana mm. Ruusut, Ege Zulu, Good Boys ja Keiju8.10.2026 11:58:58 EEST | Tiedote
Viime kerralla loppuunmyyty M/S Kesärauha -festivaaliristeily järjestetään 29.1.2027. Viking Linen luotsaamalla vuorokauden mittaisella risteilyllä fiilistellään tämän hetken kiinnostavimpien indieartistien keikkoja ja nautitaan autenttisista risteilyelämyksistä Kesärauha-festivaalin lempeän yhteisöllisessä hengessä.
Kesärauha kutsuu kaikki nuoret tyypit Linnanpuistoon 18.–20.6.2027 - ensimmäisten julkistettujen esiintyjien joukossa Tehosekoittimen kesän ainoa Turun keikka29.9.2026 08:59:00 EEST | Tiedote
Kiinnostavimpiin kotimaisiin indie- ja vaihtoehtomusiikin festivaaleihin lukeutuva Kesärauha järjestetään Turun Linnanpuistossa 18.–20.6.2027. Kahdeksatta kertaa järjestettävä tapahtuma kutsuu jälleen vieraansa nauttimaan ajankohtaisimmista artisteista, herkullisesta ruokatarjonnasta ja seikkailuun houkuttelevasta festivaalialueesta. Kesärauhan ensimmäisistä artistijulkistuksista löytyy muun muassa kesän ainoan Turun keikkansa Kesärauhassa tekevä Tehosekoitin. 3 päivän Early Bird -lipunmyynti päättyy 4.10.
Apulanta, Ricky-Tick Big Band, KAJ, Maija Vilkkumaa, Vesterinen Yhtyeineen sekä monet muut tähtiartistit esiintyvät Logomon syksyssä ja pikkujouluissa!18.9.2026 13:09:58 EEST | Tiedote
Sunborn Live järjestää loppuvuoden aikana kymmenen monipuolista ja kovatasoista kotimaisen musiikin tapahtumailtaa Logomossa. Luvassa on myös kaikkien aikojen pikkujoulut, joita vietetään kahtena peräkkäisenä iltana 4.-5.12.2026.
Yli 50 muusikkoa lavalla Taiteiden yönä 13.8.2026 Logomon Terassikesässä11.8.2026 16:22:28 EEST | Tiedote
Pepe & Saimaa -klassikkoalbumi esitetään alkuperäisellä jättikokoonpanolla, kun Pepen ja Saimaan kanssa lavalle nousevat Vantaan Viihdeorkesteri ja Vaskivuoren lukion alumnikuoro.
Uudeksi Kentiksi tituleerattu ruotsalainen NEKTAR saapuu debyyttikiertueelle Suomeen lokakuussa - yhtye nähdään Helsingissä, Tampereella ja Turussa!5.8.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
Göteborgilainen Nektar on noussut ryminällä Ruotsin seuratuimpien indierock-nimien joukkoon. Yhtyeen soundissa säröiset kitaravallit ja tarttuvat pop-melodiat yhdistyvät tummanpuhuviin ruotsinkielisiin teksteihin. Musiikkilehdistössä bändiä onkin jo ehditty tituleerata ”uudeksi Kentiksi”. Nektar ei kuitenkaan vain kopioi menneisyyttä, vaan tuo genreen täysin oman, modernin energiansa. Yhtyeen ajankohtainen noste huipentui keväällä kolmeen Grammis-ehdokkuuteen ja parhaan musiikkivideon palkintoon. Ruotsissa klubeja loppuunmyyvä nelikko saapuu lokakuussa ensimmäistä kertaa Suomeen. Kiertue nähdään Helsingin Korjaamolla, Tampereen Telakalla ja Turun Dynamossa. Liput ovat nyt myynnissä keikkapaikkojen omissa lipunmyyntikanavissa. NEKTAR (SE) – Suomen kiertue 2026: Ke 28.10.2026 Telakka, Tampere To 29.10.2026 Korjaamo, Kulma-sali, Helsinki Pe 30.10.2026 Dynamo, Turku Press pics: luger.se/nektar
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme