MTK vaatii vahvempaa CAP-rahoitusta yhdessä eurooppalaisten viljelijöiden kanssa
15.10.2026 16:01:57 EEST | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote
Eurooppalaiset viljelijäjärjestöt hyväksyivät Tukholmassa torstaina julistuksen, jonka mukaan maatalous ja ruoantuotanto ovat Euroopalle strategisia aloja sekä olennainen osa turvallisuutta, huoltovarmuutta ja kilpailukykyä. Julistus vaatii EU:n johtajia turvaamaan yhteiselle maatalouspolitiikalle riittävän ja ennakoitavan rahoituksen.

Tukholman julistus hyväksyttiin eurooppalaisten viljelijä- ja osuuskuntajärjestöjen Copa-Cogecan kongressissa. Julistuksen mukaan maataloudelle on turvattava EU:n tulevassa rahoituskehyksessä erillinen rahoitus, mutta pelkkä erillinen budjettikohta ei riitä. Rahoituksen on oltava niin suuri, että se mahdollistaa viljelijöiden investoinnit, tuotannon kehittämisen ja sukupolvenvaihdokset.
– Tulevassa rahoituskehyksessä ratkaistaan, pystyykö Eurooppa jatkossakin tuottamaan kansalaisilleen kohtuuhintaista ruokaa, säilyttämään elinvoimaiset maaseutualueet ja vahvistamaan strategista autonomiaansa. Ilman riittävää CAP-rahoitusta suomalaista ruoantuotantoa ei voida turvata, sanoo MTK:n puheenjohtaja Tero Hemmilä.
Yhdenmukaiset ratkaisut eivät sovi kaikille
Julistuksen mukaan CAP:n on turvattava tasapuoliset toimintaedellytykset kaikille eurooppalaisille viljelijöille, ja erilaiset tuotanto-olosuhteet on otettava nykyistä paremmin huomioon. Pakollisia tukikattoja tai tukien asteittaista alentamista ei pidä toteuttaa tavalla, joka haittaa aktiivisten maatilojen kehittämistä. Hallinnollista taakkaa on vähennettävä, ja jäykät vaatimukset on korvattava käytännöllisillä, oikeasuhtaisilla ja kannustavilla toimilla.
– Suomessa maataloustuet eivät ole pelkkä tulonsiirto, vaan ne kompensoivat pohjoisten luonnonolosuhteiden aiheuttamia pysyviä haittoja. Sama euromääräinen leikkaus heikentää suomalaisen tilan kannattavuutta merkittävästi enemmän kuin keskieurooppalaisen, Hemmilä sanoo.
Julistuksessa korostetaan myös toimivia markkinoita, vahvoja maatalousosuuskuntia, reilua kilpailua sekä tehokkaita kriisin- ja riskienhallintavälineitä. Kauppa- ja maatalouspolitiikan on yhdessä varmistettava, etteivät eurooppalaiset tuottajat kohtaa epäreilua tuontikilpailua.
– Toimivat markkinat ovat ehdoton edellytys kannattavalle ruoantuotannolle. Kun markkinat toimivat, jatkuville kriisitukipaketeille ei ole tarvetta, Hemmilä korostaa.
MTK:n mukaan vahva eurooppalainen maatalous edellyttää päätöksiä, jotka turvaavat tilojen kannattavuuden, investointikyvyn ja mahdollisuuden jatkaa ruoantuotantoa kaikilla EU:n alueilla.
Tiedote ja Tukholman julistus kokonaisuudessaan julkaistaan hetken päästä verkkosivuillamme: https://www.mtk.fi/-/mtk-vaatii-vahvempaa-cap-rahoitusta
Lisätietoja:
Tero Hemmilä, puheenjohtaja, MTK, 0400 522 012
Hanna Leiponen-Syyrakki, johtaja, MTK:n Brysselin toimisto, 040 094 7633
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kaija Stormbomviestinnän asiantuntija
- maatalous, elinkeinopolitiikka, maaseutuyrittäjyys,
elintarvikkeet ja suomalainen ruoka
Kuvat

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Mediakutsu: Peltokasviseminaari 6.11. – millaista viljelyä Suomessa tehdään vuoden 2030 jälkeen?15.10.2026 14:09:28 EEST | Kutsu
MTK:n keskusliitto ja MTK-Uusimaa kutsuvat toimittajat seuraamaan Peltokasviseminaaria ja haastattelemaan EU-päättäjiä, viljelijöitä ja viljamarkkinoiden asiantuntijoita. Seminaarissa kuulet samana päivänä, mitä EU:n maatalouspolitiikassa tapahtuu, miltä viljamarkkinat näyttävät ja millaisia päätöksiä viljelijät joutuvat niiden pohjalta tekemään pelloilla.
Suuri poliittinen metsäkeskustelu virittää puolueet tulevaan vaalikauteen15.10.2026 11:00:49 EEST | Tiedote
Mihin suuntaan Suomen metsäpolitiikkaa viedään seuraavalla vaalikaudella? MTK ja Suomen Metsäyhdistys kokoavat kahdeksan puolueen edustajat Suureen poliittiseen metsäkeskusteluun Metsäpäivillä perjantaina 23. lokakuuta. Keskustelussa haetaan puolueilta vastauksia metsien käyttöä ja tulevaisuutta koskeviin suuriin kysymyksiin.
MTK:n Wallin: Ruokaturvan tärkein resurssi on ihminen – viljelijän hyvinvointi mukaan politiikan mittareihin15.10.2026 09:51:56 EEST | Tiedote
Maatalouspolitiikan rahoitus ei ole vain sektoripolitiikkaa, vaan turvallisuuspolitiikkaa. MTK:n toiminnanjohtaja Jyrki Wallin esittää, että politiikan ja ruokaketjun onnistumista arvioidaan jatkossa taloudellisten mittareiden rinnalla myös maatalousyrittäjän hyvinvointi-indeksillä.
Syysmuutto käynnissä – pidä lintuinfluenssa poissa kanalasta14.10.2026 12:15:19 EEST | Uutinen
Kun muuttolinnut lähtevät liikkeelle, lintuinfluenssan riski kasvaa. Euroopan elintarviketurvallisuusviranomainen EFSA ja Euroopan komissio ovat käynnistäneet uudelleen #NoBirdFlu-kampanjan, joka muistuttaa, että tärkein suoja tautia vastaan ovat arkiset bioturvallisuustoimet.
MTK: Suomen Yrittäjien leikkauslista osuu ahtaimmalla olevaan elinkeinoon – "pelisilmä on hukassa"8.10.2026 11:06:21 EEST | Tiedote
MTK:n toiminnanjohtaja Jyrki Wallin arvostelee Suomen Yrittäjien julkisen talouden sopeutusohjelmaa, joka kohdistaa leikkauksia maatalouteen. Suomen Yrittäjät esittää muun muassa maatalouden energiaveron palautusten karsimista, kansallisten maataloustukien asteittaista vähentämistä sekä YEL- ja MYEL-eläkejärjestelmien yhdistämistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme