SDP EDUSKUNTA

SDP:n Hanna Laine-Nousimaa: Syöpäpotilaiden hätä ei ole oppositiopropagandaa

18.10.2026 14:45:27 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

Kansanedustaja Hanna Laine-Nousimaa (sd.) arvostelee sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin (ps.) suhtautumista hoitoon pääsyn ongelmiin ja sairastamisen kasvaviin kustannuksiin. Eduskunnan kyselytunnilla Rydman kuittasi asiakasmaksujen vaikutuksista ja hoitojen viiveistä esitetyn huolen oppositiopropagandaksi. Laine-Nousimaan mukaan ministerin vastauksista jää huolestuttava kuva siitä, kuinka etäällä sairastuneiden ihmisten arjesta hallituksessa ollaan.

Kuva: JP Flander / SDP

– Tämä ei ole mitään oppositiopropagandaa. Tämä on sairastuneiden ihmisten ja heidän läheistensä todellista elämää. Syöpä ei odota hoitojonossa. Jokainen viikko voi olla ratkaiseva, ja pahimmillaan viivästynyt diagnoosi voi viedä ihmiseltä mahdollisuuden parantua, Laine-Nousimaa sanoo.

THL syyskuun 2026 tilastojen mukaan vain 60 prosenttia lääkärin vastaanottokäynneistä toteutui 14 vuorokaudessa. Lääkärin kasvokkaisista vastaanottokäynneistä kahdessa viikossa toteutui vain 46 prosenttia.

– Ministeri puhuu hoitoon pääsystä, mutta jättää kertomatta, kuinka vaikeaa juuri lääkärille pääsy on. Hoitajan vastaanotto tai puhelinyhteys ei aina korvaa lääkärin tekemää tutkimusta. Syöpäepäily vaatii potilaan tutkimista kasvotusten, jatkotutkimuksia ja lähetettä erikoissairaanhoitoon. Jos sairaus jää tunnistamatta, viive voi kertautua koko hoitoketjussa. Potilaalla ei ole varaa odottaa, Laine-Nousimaa korostaa.

Suomen Syöpäpotilaat ry:n kysely kertoo sairastuneiden taloudellisesta taakasta. Kyselyn vastaajista 45 prosenttia koki asiakasmaksujen rasittavan taloutta paljon, ja 25 prosenttia oli joutunut tinkimään ruoasta tai muista välttämättömistä menoista. Lisäksi 43 prosenttia oli turvautunut säästöihinsä sairastamisen kustannusten vuoksi.

– Ovatko näiden ihmisten huolet sitä ministerin kutsumaa oppositiopropagandaa? Ovatko syöpäpotilaat väärässä kertoessaan, ettei raha riitä ruokaan, lääkkeisiin ja sairastamisen kuluihin. Vai onko ongelma sittenkin siinä, ettei ministeri halua nähdä oman hallituksensa päätösten vaikutuksia ihmisten arkeen. Kuinka kaukana ihmisten arjesta ministeri voi olla, jos hän ei tunnista tätä hätää, Laine-Nousimaa ihmettelee.

Laine-Nousimaan mukaan hallituksen on kannettava vastuunsa sekä hoitoon pääsyn viiveistä että sairastamisen kasvavista kustannuksista. Erityisesti syöpäpotilaiden kohdalla viivästykset voivat johtaa peruuttamattomiin seurauksiin.

– Suomessa osataan hoitaa syöpää, mutta maailmanluokan osaamisestakaan ei ole apua, jos ihminen ei pääse ajoissa lääkäriin, tutkimuksiin ja hoitoon. Ministerin tehtävä ei ole kaunistella tilastoja tai syytellä oppositiota, vaan huolehtia siitä, että ihmiset saavat tarvitsemansa hoidon. Yhdenkään ihmisen mahdollisuus parantua ei saa tuhraantua hoitojonossa odottamiseen, Laine-Nousimaa päättää.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Suhonen: Kuluttajien luottamusindikaattori kertoo Orpon ja Purran pelottelun menneen perille27.10.2026 14:53:47 EET | Tiedote

Tilastokeskuksen tiistaina julkaisema kuluttajien luottamusindikaattori osoittaa, että suomalaisten odotukset tulevaisuudesta ovat synkistyneet entisestään. 60 prosenttia suomalaisista katsoo, että talouden tila on huonompi kuin vuotta aiemmin. Talouden heikkenemistä ennakoivia on 40 % vastaajista, eli kaksi kertaa enemmän kuin myönteiseen käänteeseen uskovia. Lähes puolet kuluttajista uskoo työttömyyden lisääntyvän seuraavan vuoden aikana. “Tarvitaan melkoisia optimismikampanjoita peittämään alleen valtiovarainministeri Purran (ps.) tuomiopäivän pasuunan jatkuvat törähdykset ja eläkkeitä lähestyvien suurten saksien kilinä”, SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen sanoo. “Orpon-Purran hallitus ei pääse pakoon sitä, että heidän oma synkistelynsä ja omat päätöksensä ovat saaneet ihmiset epävarmoiksi tulevaisuudestaan. Seuraavan hallituksen keskeisimpiä tehtäviä on palauttaa ihmisten toivo paremmasta ja palauttaa horjunut luottamus tulevaan. Siihen tarvitaan reiluja tekoja arjen kustannusten al

SDP:n itäisen Suomen kansanedustajat: EU:lta uusia mahdollisuuksia Itä-Suomen tukemiseen – hallituksen tartuttava niihin26.10.2026 08:03:00 EET | Tiedote

Euroopan parlamentti esittää itäisille raja-alueille lisää EU-rahoitusta vuosien 2028–2034 rahoituskaudella. SDP:n itäisen Suomen kansanedustajien Niina Malmin, Seppo Eskelisen ja Anna-Kristiina Mikkosen mukaan Suomen on varmistettava, että uudet rahoitusmahdollisuudet näkyvät itäisessä Suomessa investointeina, työpaikkoina ja alueen elinvoimana. He vaativat hallitukselta aktiivista vaikuttamista ja suoran tukirahoituksen ajamista lainarahoituksen rinnalle.

SDP:n Piritta Rantanen: Rydman, tämä ei ole pelottelua – riskiraskauden seurannasta ei saa tulla varakkaiden etuoikeutta24.10.2026 13:47:32 EEST | Tiedote

Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin on otettava vakavasti huoli riskiraskauksien seurannasta. Hallituskaudella sairaalan poliklinikkamaksu on lähes kaksinkertaistunut, ja maksut voivat muodostua esteeksi tarpeelliselle hoidolle. Kyse ei ole opposition pelottelusta, vaan ministerin sokeasta pisteestä - tavallisten ihmisten arjesta”, sanoo kansanedustaja Piritta Rantanen (sd.).

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye