Fingrid Oyj

Asiakastyytyväisyys Fingridiä kohtaan vahvistunut

19.10.2026 10:22:40 EEST | Fingrid Oyj | Tiedote

Jaa

Fingridin vuoden 2026 asiakastyytyväisyyskyselyn tulokset osoittavat asiakkaiden luottamuksen ja tyytyväisyyden säilyneen vahvana. Asiakkaiden halukkuus suositella Fingridin toimintaa jopa nousi edellisvuodesta, ja erityisesti sähkömarkkinapalveluiden tulokset paranivat. Asiakkaat antoivat kiitosta Fingridin asiantuntevalle, avoimelle ja ratkaisuhakuiselle toimintatavalle.

Asiakastyytyväisyys 2026

Vuoden 2026 kyselyyn vastasi 202 asiakkaiden edustajaa eri asiakasryhmistä. Luottamus Fingridiin säilyi edellisvuoden tasolla, samoin asiakkaiden kokemus työskentelystä Fingridin asiantuntijoiden kanssa. Asiakkaiden halukkuus suositella Fingridin toimintaa nousi edellisvuodesta ja suositteluindeksi NPS oli +53 (2025: +48).

Avoimissa palautteissa asiakkaat nostivat esiin erityisesti henkilöstön korkean asiantuntemuksen, hyvän yhteistyön ja helpon tavoitettavuuden. Fingridin asiantuntijoita kuvattiin osaaviksi ja helposti lähestyttäviksi, ja yhteistyön koettiin olevan avointa ja ratkaisuhakuista.

Palautteissa tunnistettiin myös kehityskohteita. Asiakkaat toivovat erityisesti nopeampia vastauksia liityntäkyselyihin ja risteämälausuntopyyntöihin, parempaa näkyvyyttä asioiden etenemiseen sekä sujuvampaa tiedonkulkua.

Palaute näkyy kehitystyössä

Asiakaskyselyn tuloksia hyödynnetään Fingridin toiminnan kehittämisessä. Palautteissa esiin nousseisiin käsittelyaikoihin ja tiedonkulkuun liittyviin kehitystarpeisiin on jo käynnistetty toimenpiteitä.

Fingridissä on parhaillaan käynnissä kehityshanke risteämälausuntojen käsittelyn nopeuttamiseksi. Lisäksi koko liityntäprosessi rakennetaan Oma Fingrid -palveluun vuoden 2027 aikana. Uudistus parantaa tiedonkulkua asiakkaiden ja Fingridin välillä sekä lisää asioiden etenemisen läpinäkyvyyttä. Tavoitteena on tehdä liityntäprosessista entistä sujuvampi, ennakoitavampi ja asiakaslähtöisempi.

Kiitos kaikille asiakastyytyväisyyskyselyyn vastanneille. Jokainen palaute auttaa meitä tunnistamaan, missä olemme onnistuneet ja missä voimme vielä parantaa. Palautteenne auttaa meitä kehittämään palveluitamme ja toimintaamme entistä paremmiksi.

Lisätiedot: 

Jussi Jyrinsalo, johtaja, asiakkaat ja kantaverkkosuunittelu, Fingrid Oyj, puh. 030 395 5118
Sähköpostiosoitteet muotoa etunimi.sukunimi@fingrid.fi

NPS (Net Promoter Score) -suositteluindeksi lasketaan kysymyksen ”Kuinka todennäköisesti suosittelisit Fingridin tapaa toimia asiakkaidensa kanssa?” tuloksista siten, että arvosanat 9 tai 10 antaneiden osuudesta vähennetään arvosanat 0…6 antaneiden osuus. NPS-tulos voi vaihdella välillä -100 -+100.

Tietoja julkaisijasta

Fingrid on suomalaisten kantaverkkoyhtiö. Turvaamme asiakkaille ja yhteiskunnalle varman sähkön ja rakennamme tulevaisuuden sähköjärjestelmää. Visiomme on puhdas, varma ja Euroopan kilpailukykyisin sähköjärjestelmä.

Fingrid välittää. Varmasti. 
www.fingrid.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Fingrid Oyj

Sähköverkkoon liittämisen etusijamenettely tarvitaan nopeasti käyttöön9.10.2026 15:55:03 EEST | Tiedote

Sähkömarkkinalakiin ehdotettu muutos liittämisen etusijamenettelystä on tarpeellinen ja tervetullut uudistus, joka tehostaa rajallisen verkkokapasiteetin käyttämistä. Lakiesitystä on kuitenkin vielä joiltain osin täsmennettävä, että se palvelee mahdollisimman hyvin tarkoitustaan. Lisäksi on tarpeen harkita etusijamenettelyn kaltaista mallia myös sähköverkkohankkeiden lunastuslupien käsittelyyn.

Enhälligt beslut av Fingrid Oyj’s aktieägare 5.10.20266.10.2026 14:31:34 EEST | Pressmeddelande

Fingrid Oyj:s aktieägarna har 5.10.2026 enhälligt beslutat att välja Hannu Hautala till styrelseledamot. Hannu Hautala, diplomingenjör, finsk medborgare. Hautala har arbetat som verkställande direktör för Luxmet Oy sedan september 2026. Tidigare arbetade han som verkställande direktör på Keliber Oy, som verkställande direktör på Nordkalk Oy, i olika ledande befattningar inom Outokumpu Oyj och i flera olika ledande befattningar inom Elcoteq SE och Flextronics Holding Finland Oy och i olika ledande positioner inom Rautaruukki Oyj. Hannu Hautala är oberoende i förhållande till bolaget och i förhållande till betydande aktieägare. Hautala har gett sitt samtycke till nomineringen. Efter valet, består styrelsen av fem (5) medlemmar: Eeva-Liisa Virkkunen (ordförande), Leena Mörttinen (viceförande), Jero Ahola, Hannu Hautala och Mika Lehtimäki. Mer information: Fingrid Oyj, direktör för juridiska ärenden och hållbarhet, Marina Louhija tel. 030 395 5289

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye