Pizzaketju Sotto kasvaa vauhdilla: yhdeksäs ravintola avautuu Turkuun
19.10.2026 11:41:54 EEST | Sotto Pizzeria | Uutinen
Pizzaketju Sotto avaa yhdeksännen ravintolansa Turun Länsi 1:een torstaina 22.10. Länsi 1 on ketjun kolmas avaus tänä vuonna, ja sen myötä ketju työllistää jo yli 50 ihmistä. Kasvua haetaan myös ensi vuonna.

Ensimmäinen nykyisen konseptin mukainen Sotto avattiin Turun Kupittaalle vuonna 2023. Sen jälkeen ravintoloita on avattu Vantaalle, Helsinkiin, Tampereelle, Porvooseen ja Lahteen. Länsi 1 on vuoden kolmas avaus Porvoon ja Lahden jälkeen ja Soton toinen pizzeria Turussa.
Ketjussa työskentelee tällä hetkellä 47 ihmistä, ja Länsi 1 tuo 4–5 uutta työpaikkaa.
– Kasvu kertoo, että Suomessa on kysyntää laadukkaalle pizzalle, joka ei maksa paljon. Turku on meille kotikaupunki, ja täällä toinen ravintola oli luonteva askel, sanoo Soton operatiivinen johtaja Mikko Aitto-oja.
Ketjun konsepti on rakennettu monistettavaksi. Ruokalista on tiivis, keittiö on avoin ja kaikki työntekijät osaavat kassan, taikinan ja uunin. Pizzat paistetaan noin 450-asteisessa uunissa noin minuutissa. Jauhot ja tomaatit Sotto tuo itse Italiasta, ja pizzat maksavat 5–10 euroa.
Osa ravintoloista toimii franchise-mallilla. Ketju hoitaa tilojen rakentamisen, luvat ja markkinoinnin, ja yrittäjä vastaa ravintolan päivittäisestä toiminnasta.
– Etsimme jatkuvasti uusia sijainteja suurten kaupunkien keskustoista ja yrittäjiä, jotka haluavat lähteä mukaan, Aitto-oja kertoo.
Avajaiset 22.10.2026 klo 17.00
Avajaisten kunniaksi Länsi 1:ssä saa kaksi pizzaa yhden hinnalla. Tarjous voimassa paikan päällä avajaispäivänä niin kauan kuin tavaraa riittää.
Sotto Länsi 1
Viilarinkatu 5, 20320 Turku
Avoinna: Ma-to 10-20, pe-la 10-22, su 10-20
sotto.fi | @sottopizzeria
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mikko Aitto-ojaOperatiivinen JohtajaSotto Pizzeria
mikko@sotto.fiKuvat

Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Sotto Pizzeria
Sotto Pizzeria avaa Lahdessa!6.8.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Pizzaketju Sotto avaa ravintolan Lahden keskustaan — avajaispäivänä kaksi pizzaa yhden hinnalla
Sotto Pizzeria aukeaa Porvoossa!2.3.2026 06:00:00 EET | Tiedote
Sotto Pizzeria Porvoo avaa ovensa 5.3.2026 klo 17 – avajaisissa kaksi pizzaa yhden hinnalla. Sotto Pizzeria avaa uuden ravintolan Porvooseen torstaina 5.3.2026 klo 17.00. Sotto Pizzeria Porvoo sijaitsee osoitteessa Lundinkatu 9a, 06100 Porvoo ja avajaispäivänä ravintola on avoinna klo 17–22. Porvoo on ketjun seitsemäs ravintola.
Sotto Pizzeria avaa Tampereelle!9.12.2025 08:23:24 EET | Tiedote
Sotto Pizzeria laajentaa Tampereelle. Avajaisia vietetään torstaina 11.12.2025 klo 17.00 osoitteessa Keskustori 7, 33100 Tampere. Avajaispäivän erikoistarjouksena on kaksi pizzaa yhden hinnalla. Sotto tuo Tampereelle nopeasti tarjoiltua, laadukkaista raaka-aineista valmistettua napolilaista pizzaa reiluun hintaan.
Sotto Pizzeria avaa Munkkiniemeen!28.10.2025 10:13:37 EET | Uutinen
Sotto Pizzeria laajentaa Helsingin Munkkiniemeen. Avajaisia vietetään torstaina 30.10.2025 klo 17.00 osoitteessa Laajalahdentie 17, 00330 Helsinki. Avajaispäivän erikoisetuna on kaksi pizzaa yhden hinnalla. Sotto tuo Munkkiniemeen nopeasti tarjoiltua, laadukkaista raaka-aineista valmistettua napolilaista pizzaa reiluun hintaan. Munkkiniemen Sotto on ketjun viides toimipiste.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme