Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Kaunisto: Kokoomukselle ei käy palkansaajien taskujen tyhjentäminen

26.10.2026 12:20:00 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote

Jaa

Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja Ville Kaunisto torjuu valtiovarainministeriön verokartoituksessa esiin nostetut ajatukset työn verotuksen kiristämisestä. Hänen mukaansa kokoomukselle työn verotuksen kiristäminen ei missään olosuhteissa käy.

– Palkansaaja ei voi olla yhteiskunnan vararahasto, josta nostetaan lisää rahaa aina, kun vaikeita säästöpäätöksiä pitäisi tehdä. Suomi tarvitsee kevyempää verotusta ja kasvutoimia. Työntekijän veroruuvin kiristäminen veisi meitä väärään suuntaan, Kaunisto sanoo.

Kaunisto kiittää valtiovarainministeriötä kartoituksen julkaisemisesta. Poliittiset päättäjät tarvitsevat faktoihin ja huolellisiin vaikutusarvioihin perustuvaa tietoa julkisen talouden sopeuttamisesta.

– Ministeriö tekee tärkeää työtä tuodessaan vaihtoehdot ja niiden vaikutukset avoimesti arvioitaviksi. Mitä parempi tietopohja meillä on, sitä perustellumpia päätöksiä voimme tehdä. Vastuu valinnoista kuuluu poliitikoille. 

Kartoituksessa tarkastellaan muun muassa ansiotuloverotuksen indeksitarkistuksen jättämistä tekemättä. Se kiristäisi verotusta palkkojen noustessa. Kauniston mukaan työn verotuksen kiristäminen olisi erityisen väärä vastaus tilanteessa, jossa Suomi tarvitsee lisää työtä, osaamista ja investointeja.

– Suomalaisilla pitää olla kannusteet ottaa lisävuoroja, kouluttautua ja kantaa lisää vastuuta. Silloin päättäjien pitää huolehtia siitä, että vaivannäkö myös palkitaan. Ahkeruutta ei pidä kohdella ongelmana, Kaunisto sanoo.

Kaunisto korostaa, että julkinen talous on saatava kuntoon. Se vaatii menojen asettamista tärkeysjärjestykseen, julkisen sektorin uudistamista ja määrätietoisia kasvupäätöksiä.

– Kokoomus haluaa katkaista velkaantumisen. Siksi meidän on uskallettava säästää ja uudistaa sekä antaa kasvulle tilaa. Suomi ei nouse sillä, että valtio ottaa yhä suuremman siivun suomalaisten työn tuloksista, Kaunisto päättää.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Kopra: Lindtman, kortit pöytään – VM:n listojen jälkeen tekosyitä ei enää ole26.10.2026 12:04:40 EET | Tiedote

Valtiovarainministeriö on julkaissut listan keinoista, joilla Suomen velkaantumista voitaisiin hillitä tulevalla vaalikaudella. Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra odottaa, että SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman paljastaa viimein keinonsa Suomen talouden tasapainottamiseksi. SDP lupasi alun perin julkaista säästölistansa syksyllä 2026, siirsi aikataulua ensin loppusyksyyn ja sittemmin vuodenvaihteeseen. Kopran mukaan suomalaisten on jo korkea aika saada tietää, mistä Lindtman olisi valmis säästämään.

Kokoomuksen Kauma: Keskusta yrittää lahjoa suomalaisia heidän omilla rahoillaan24.10.2026 14:29:41 EEST | Tiedote

Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen kertoi tänään Ilta-Sanomissa, että keskusta hoitaisi ensi kauden sopeutuksesta kolmanneksen veroja kiristämällä. Samalla puolue lupaa kotitalouksille sähköveron poistoa ja verovähennyksenä toteutettavaa korkojarrua. Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Pia Kauman mukaan keskusta yrittää ostaa kannatusta suomalaisten omilla rahoilla.

Kokoomuksen poliisikansanedustaja puuttuisi rappiostriimaukseen rikoslailla – mallia Puolasta24.10.2026 08:30:00 EEST | Tiedote

Kokoomuksen kansanedustaja ja pitkän linjan poliisi Marko Kilpi haluaa puuttua rikoslailla rappiostriimaukseen, jossa päihteidenkäytöstä, väkivallasta, nöyryyttämisestä ja ihmisten hyväksikäytöstä tehdään rahaa sosiaalisessa mediassa. Kilpi jätti eilen eduskunnassa toimenpidealoitteen, jossa hän esittää rappiostriimauksen kriminalisoinnin selvittämistä Puolan mallin pohjalta.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye