Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Limnell: Luottamuksesta Suomen uusi kilpailuetu – turvallisuusteknologialle avautuvat suuret vientimarkkinat

26.10.2026 13:00:00 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote

Jaa

Kokoomuksen kansanedustaja ja kyberturvallisuuden dosentti Jarno Limnell näkee Ukrainan tuoreessa Starlink-tapauksessa merkittävän turvallisuuspoliittisen opetuksen ja samalla suuren mahdollisuuden Suomelle. Maailmassa kasvaa tarve turvalliselle teknologialle, jonka toimintaan voi luottaa myös kriisitilanteissa.

Jarno Limnell. Kuvaaja: Kimmo Falck.
Jarno Limnell. Kuvaaja: Kimmo Falck.

– Voiko yhden ihmisen päätös vaikuttaa kokonaisen valtion puolustuskykyyn keskellä sotaa? Ukrainan Starlink-tapaus osoittaa, kuinka suureksi teknologiariippuvuudet ovat kasvaneet. Samalla se kertoo, miksi luottamuksesta on tulossa yksi turvallisuusteknologian tärkeimmistä kilpailutekijöistä, Limnell sanoo.

Elon Musk vahvisti SpaceX:n rajoittaneen Starlink-satelliittiyhteyksien käyttöä Ukrainassa. Rajoitukset vaikeuttivat Ukrainan droonioperaatioita. Tapaus nostaa esiin kysymyksen siitä, kuka viime kädessä hallitsee valtioiden puolustuskyvylle kriittisiä teknologioita.

Limnellin mukaan Suomella on nyt erityinen mahdollisuus hyödyntää kansainvälisesti vahvaa luottamuspääomaansa.

– Suomi tunnetaan luotettavana, ennakoitavana ja sovituista asioista kiinni pitävänä kumppanina. Kun tähän yhdistetään maailmanluokan teknologiaosaaminen, meillä on mahdollisuus nousta turvallisuusteknologian kansainväliseen kärkeen. Luottamus on meille merkittävä kilpailuetu, jota meidän kannattaa hyödyntää nykyistä vahvemmin.

Limnell nostaa esimerkiksi Nokian ja ICEYEn yhteistyön turvallisten satelliittiyhteyksien kehittämisessä. Hänen mukaansa suomalaiselle satelliitti-, tietoliikenne- ja kyberturvallisuusosaamiselle avautuu kasvavia kansainvälisiä markkinoita. Samalla Suomen on vahvistettava omaa teknologista toimintavapauttaan.

– Teknologinen suvereniteetti ei tarkoita kaiken valmistamista itse. Se tarkoittaa, että kriittisten järjestelmien päätösvalta säilyy omissa käsissämme ja vaihtoehtoisia ratkaisuja on olemassa. Turvallisuuttamme ei pidä rakentaa yhden toimittajan varaan, Limnell sanoo. 

Limnell korostaa, että turvallisuusteknologian kehittäminen on Suomelle sekä turvallisuus- että kasvupoliittinen kysymys.

– Maailma tarvitsee teknologiaa, johon voi luottaa erityisesti silloin, kun sitä eniten tarvitaan. Suomella on osaamista, uskottavuutta ja kansainvälistä luottamusta. Näistä voimme rakentaa merkittävän uuden kasvun ja viennin vahvuuden. Turvallisuudesta kannattaa tehdä Suomelle entistä vahvempi taloudellinen menestystekijä, Limnell sanoo. 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Kopra: Lindtman, kortit pöytään – VM:n listojen jälkeen tekosyitä ei enää ole26.10.2026 12:04:40 EET | Tiedote

Valtiovarainministeriö on julkaissut listan keinoista, joilla Suomen velkaantumista voitaisiin hillitä tulevalla vaalikaudella. Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra odottaa, että SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman paljastaa viimein keinonsa Suomen talouden tasapainottamiseksi. SDP lupasi alun perin julkaista säästölistansa syksyllä 2026, siirsi aikataulua ensin loppusyksyyn ja sittemmin vuodenvaihteeseen. Kopran mukaan suomalaisten on jo korkea aika saada tietää, mistä Lindtman olisi valmis säästämään.

Kokoomuksen Kauma: Keskusta yrittää lahjoa suomalaisia heidän omilla rahoillaan24.10.2026 14:29:41 EEST | Tiedote

Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen kertoi tänään Ilta-Sanomissa, että keskusta hoitaisi ensi kauden sopeutuksesta kolmanneksen veroja kiristämällä. Samalla puolue lupaa kotitalouksille sähköveron poistoa ja verovähennyksenä toteutettavaa korkojarrua. Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Pia Kauman mukaan keskusta yrittää ostaa kannatusta suomalaisten omilla rahoilla.

Kokoomuksen poliisikansanedustaja puuttuisi rappiostriimaukseen rikoslailla – mallia Puolasta24.10.2026 08:30:00 EEST | Tiedote

Kokoomuksen kansanedustaja ja pitkän linjan poliisi Marko Kilpi haluaa puuttua rikoslailla rappiostriimaukseen, jossa päihteidenkäytöstä, väkivallasta, nöyryyttämisestä ja ihmisten hyväksikäytöstä tehdään rahaa sosiaalisessa mediassa. Kilpi jätti eilen eduskunnassa toimenpidealoitteen, jossa hän esittää rappiostriimauksen kriminalisoinnin selvittämistä Puolan mallin pohjalta.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye