STTK: Hyvinvointivaltiota ei turvata sitä purkamalla
26.10.2026 13:36:23 EET | STTK ry. | Tiedote
Valtiovarainministeriön toive näyttää olevan julkisten palvelujen heikentäminen ja entistä eriytyneempi Suomi. Välttämättömiksi kehystetyt muutokset ovat kuitenkin ennen kaikkea ministeriön poliittisia arvovalintoja.

Valtiovarainministeriö on julkaissut virkapuheenvuoron, meno- ja rakennekartoituksen sekä verokartoituksen vaaleja edeltävän talouspoliittisen keskustelun tueksi. Velkajarrun aikakaudella ministeriö ei ehdota sopeutuksen määrää kuten aiemmin. Sen sijaan katse on käännetty hyvinvointivaltion purkamiseen.
– Ministeriön mielestä julkisia palveluita on heikennettävä rahan takia. Pelkästään tällä vaalikaudella kokonaisveroaste laskee talouden kokoon suhteutettuna vajaat kolme miljardia euroa. Ministeriö siis tekee poliittisen arvovalinnan, että julkisen sektorin heikentäminen on parempi kuin sen rahoituksen turvaaminen, STTK:n ekonomisti Tom-Henrik Sirviö summaa.
Laskennallisilla työllisillä Suomi ei pelastu
Ehdotukset sisältävät työllisyystoimia. Rakenteellisilla toimilla on tarkoitus pidentää työuria ja lisätä työn tarjontaa.
– Työn tarjonnan lisäämistä on jo tällä hallituskaudella kokeiltu. Tulokset eivät mairittele. Jatkossa on keskityttävä työmarkkinoiden suurempaan ongelmaan eli työn kysynnän vahvistamiseen. Tämä jää ministeriön avauksissa valitettavan vähäiseksi, Sirviö huomauttaa.
Ehdotettujen työllisyystoimien vaikutus olisi jopa yli 100 000 työllistä. Toisaalta ministeriö arvioi myös tämän hallituskauden työllisyystoimien vaikutukset suunnilleen samalle tasolle. Kausi- ja satunnaisvaihtelusta puhdistettu työllisten määrä oli syyskuussa kuitenkin lähes 50 000 matalampi ja työttömyys yli 100 000 korkeampi kuin hallituksen aloittaessa.
– Työtöntä suomalaista ministeriön laskelmat eivät lohduta. Vaikka syy-seuraussuhteita ei pysty arvioimaan pelkkien tilastojen perusteella, ministeriökin on osaltaan vastuussa työllisyystilanteesta. Jälkikäteen keksitty selitys heikon suhdanteen vaikutuksesta ei uppoa, jos leikkauspolitiikan yhteisvaikutusten arvioinnissa on epäonnistuttu. Voiko ministeriön uusinkaan laskelmiin luottaa, Sirviö kysyy.
Oikeudenmukainen sopeutus onnistuu vahvalla veropolitiikalla
Virkapuheenvuorossa ministeriö jätti veropolitiikan valitettavan pieneen rooliin. Meno- ja rakennekartoituksen kanssa julkaistiin verokartoitus, joka esittää myös verosopeutuksen vaihtoehtoja.
– Esimerkiksi listaamattomien yritysten osinkoverotuksen uudistaminen on välttämätöntä. Se lisäisi verokertymää ja edistäisi tuottavuus- ja talouskasvua poistamalla verojärjestelmän luomia kasvun esteitä, Sirviö toteaa.
Veropoliittisessa keskustelussa on paljon trendikkäitä hokemia, kuten että pitäisi siirtyä verottamaan enemmän kulutusta ja haittoja. Sillekin on paikkansa, mutta ei pidä unohtaa todellisuutta.
– Kulutuksen verotus on regressiivistä eli se osuu voimakkaimmin pieni- ja keskituloisiin. Toisaalta yritysten verotusta on kevennetty tällä vuosituhannella miljardien eurojen arvosta. Nyt olisi aika tehdä kunnianpalautus progressiiviselle veropolitiikalle ja yritysten vastuulle osallistua hyvinvointivaltion rahoittamiseen, Sirviö vaatii.
Lisätietoja STTK:ssa: Tom-Henrik Sirviö, puhelin 040 684 2251.
Yhteyshenkilöt
Tom-Henrik Sirviöekonomisti
Puh:040 684 2251tom-henrik.sirvio@sttk.fiTietoja julkaisijasta
80 vuotta oikeudenmukaisen työelämän puolesta
STTK on poliittisesti sitoutumaton ja moniarvoinen koulutettujen ammattilaisten keskusjärjestö, johon kuuluu 12 jäsenliittoa ja noin 400 000 jäsentä.
Työskentelemme tasa-arvoisen, yhdenvertaisen ja turvallisen työelämän puolesta yhdessä jäsenliittojemme kanssa. Visiomme on oikeudenmukainen työelämä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta STTK ry.
SAK, Akava ja STTK: Eläkevarojen kuppaaminen lopetettava26.10.2026 13:15:19 EET | Tiedote
Eläkevaroja ei pidä käyttää muuhun tarkoitukseen kuin mikä niillä on: eläkkeiden maksamiseen.
Suomi ei kasva leikkaamalla osaamisesta21.10.2026 06:00:00 EEST | Tiedote
Puolet suomalaisista kokee, ettei heillä ole taloudellisia mahdollisuuksia uudelleenkouluttautumiseen aikuiskoulutustuen lakkauttamisen jälkeen. STTK:n mielestä seuraavan hallituksen on käännettävä suunta: osaamisesta leikkaamisen sijaan on varmistettava, että ihmisillä on mahdollisuus kehittää osaamistaan läpi työuran.
STTK: Työurat eivät pitene eläkeikään liittyvillä numeroleikeillä7.10.2026 10:36:58 EEST | Tiedote
Eläkeikä on jo noussut tavoitteita nopeammin ja on nyt 63,2 vuotta. Pelkillä numeroleikeillä eläkeikä ei nouse nyt eikä tulevaisuudessa.
STTK:n Vuoden työsuojeluvaltuutettu on Sari Papinniemi Lappeenrannasta29.9.2026 15:08:18 EEST | Tiedote
Sari Papinniemi valittiin STTK:n Vuoden työsuojeluvaltuutetuksi. Aktiivinen, ennakoiva ja avoimesti keskusteleva Papinniemi työskentelee Etelä-Karjalan hyvinvointialueella ja edustaa Ammattiliitto Jytyä.
Hallitus jatkaa rimanalitusta palkka-avoimuusdirektiivin toimeenpanossa15.9.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Palkka-avoimuusdirektiivin toimeenpano etenee eduskunnan käsittelyyn. Direktiivin toimeenpanoa on viivästytetty kuukausilla, ja sen sisältöä on heikennetty niin, ettei se täytä enää edes EU:n asettamia vähimmäisvaatimuksia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme