Helsingin kaupungin asunnot Oy (Heka)

Heka nostaa asumisen vaalikeskusteluun ja haastaa päättäjät ratkaisuihin

28.10.2026 08:18:46 EET | Helsingin kaupungin asunnot Oy (Heka) | Kutsu

Jaa

Muistutamme ensi maanantaina 2.11. järjestettävästä Hekalla kylässä -paneelikeskustelusta, jossa päättäjät ja asiantuntijat keskustelevat kohtuuhintaisen asumisen tulevaisuudesta ja siitä, millaisia asuntopoliittisia ratkaisuja seuraavalla hallituskaudella tarvitaan.

Paneelikeskusteluun osallistuvat Hekan toimitusjohtaja Maria Aspala, kansanedustaja Eveliina Heinäluoma (sd.), Helsingin kaupunginvaltuutettu ja kaupunkiympäristölautakunnan varapuheenjohtaja Veli-Pekka Dufva (kok.) sekä kaupunkimaantieteen professori Mari Vaattovaara.
Paneelikeskusteluun osallistuvat Hekan toimitusjohtaja Maria Aspala, kansanedustaja Eveliina Heinäluoma (sd.), Helsingin kaupunginvaltuutettu ja kaupunkiympäristölautakunnan varapuheenjohtaja Veli-Pekka Dufva (kok.) sekä kaupunkimaantieteen professori Mari Vaattovaara.

Julkisen talouden liikkumavara on tiukka, valtion roolia kohtuuhintaisessa asuntotuotannossa on viime vuosina pienennetty ja asuntorakentaminen on ollut poikkeuksellisen matalalla tasolla. Samaan aikaan kasvavat kaupungit tarvitsevat pitkäjänteisiä ratkaisuja uusien kotien rakentamiseen ja olemassa olevan asuntokannan ylläpitoon niin, että asuminen säilyy kohtuuhintaisena.

Kevään 2027 eduskuntavaalien lähestyessä Heka haluaa nostaa asumisen vahvemmin poliittiseen keskusteluun ja tuoda siihen lähes 100 000 helsinkiläisen vuokranantajana kokemuksensa asumisen arjesta, kohtuuhintaisuudesta ja suuren asuntokannan ylläpidosta.

– Asuntopolitiikan ratkaisut näkyvät ihmisten arjessa vuosikymmenten ajan. Siksi tarvitsemme vaalikeskusteluun konkreettisia näkemyksiä siitä, miten kohtuuhintaista asumista rakennetaan, rahoitetaan ja ylläpidetään tulevaisuudessa. Haluamme haastaa päättäjät kertomaan, mitä he ovat valmiita tekemään seuraavalla hallituskaudella, sanoo Hekan toimitusjohtaja Maria Aspala.

Mitä seuraavaan hallitusohjelmaan pitäisi kirjata asumisesta?

Paneelikeskusteluun osallistuvat kansanedustaja Eveliina Heinäluoma (sd.), Helsingin kaupunginvaltuutettu ja kaupunkiympäristölautakunnan varapuheenjohtaja Veli-Pekka Dufva (kok.), kaupunkimaantieteen professori Mari Vaattovaara sekä Hekan toimitusjohtaja Maria Aspala.

Paneelissa pureudutaan valtion ja kaupunkien vastuisiin, kohtuuhintaisen asuntotuotannon tulevaisuuteen sekä olemassa olevan asuntokannan korjaamisen rahoitukseen. Keskustelijat haastetaan ottamaan kantaa siihen, miten rajallisia julkisia resursseja pitäisi käyttää ja millä ratkaisuilla kohtuuhintaisen asumisen edellytyksiä voidaan vahvistaa pitkällä aikavälillä.

Hekalla kylässä: Asumisen vaalit 2027

Kuka vastaa, kuka maksaa ja millä keinoilla?

Aika: maanantai 2.11.2026, aamupala klo 8, paneelikeskustelu klo 8.30
Paikka: Heka, Viipurinkatu 2, Helsinki
Paneelin kesto: noin 60 minuuttia

Tilaisuus järjestetään kutsuvierastilaisuutena, ja median edustajat ovat lämpimästi tervetulleita seuraamaan paneelia paikan päälle. 

Vielä ehdit ilmoittautua mukaan! Pyydämme median edustajia ilmoittautumaan torstaihin 29.10. mennessä: Hekalla kylässä: Asumisen vaalit 2027

Keskustelua voi seurata myös suorana verkossa. Ilmoittaudu seuraamaan striimiä tästä.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tietoja julkaisijasta

Helsingin kaupungin asunnot (Heka) on Suomen suurin asuntojen vuokranantaja. Noin 55 000 asunnossamme asuu lähes 100 000 helsinkiläistä eli noin joka seitsemäs helsinkiläinen. Tarjoamme asukkaillemme kohtuuhintaista, laadukasta ja turvallista arkea. 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupungin asunnot Oy (Heka)

Sanna Auressalmi: Kohtuuhintaisen kodin ei pitäisi koskaan päätyä majoitusalustalle24.9.2026 12:47:38 EEST | Blogi

Hekalla on monipuoliset keinot ja vahva tahtotila puuttua väärinkäytöksiin, mutta niiden ehkäisemiseen tarvitaan myös majoitusalustoja ja niitä koskevaa sääntelyä. Jos valtion tukeman vuokra-asunnon käyttö lyhytaikaiseen majoitukseen on kielletty, miksi emme puutu lainsäädännöllä tehokkaammin alustojen toimintaan ja estä tällaisten asuntojen ottamista välitykseen?

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye