MTK:n Tiirola hallitukselle: Siirtolinjojen hyödyt eivät voi ohittaa maanomistajia
28.10.2026 09:22:27 EET | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote
MTK:n metsävaltuuskunnan puheenjohtaja Mikko Tiirola vaatii hallitukselta toimia metsänomistajien omaisuudensuojan vahvistamiseksi vielä ennen vaaleja. Erityisesti siirtolinjojen korvaukset ja kansallinen ennallistamissuunnitelma vaativat ratkaisuja, jotta vihreän siirtymän ja luonnonsuojelun kustannukset eivät jää maanomistajien maksettaviksi.

MTK:n metsävaltuuskunnan varsinainen kokous järjestetään 28. lokakuuta Espoon Hanasaaressa. Kokouksen avasi perinteiseen tapaan metsävaltuuskunnan puheenjohtaja Mikko Tiirola, joka keskittyi erityisesti kuluvan hallituskauden työhön.
Loppusuoralle edennyt hallitus on vienyt monta maanomistajille tärkeää asiaa oikeaan suuntaan. Hallituskauden viimeisiin hetkiin on jäänyt kuitenkin useita asioita, joita ei ole ratkaistu, Tiirola korostaa.
– Hallituksen loppusuora on jäljellä ja isoja asiakokonaisuuksia on pahasti kesken. Ennallistaminen, siirtolinjojen korvausasiat ja harmaan suojelun yleistyminen ovat asioita, joita ei voi siirtää tulevalle hallitukselle. Vaalien läheisyys ei saa johtaa päättäjien vastuun pakoiluun, Tiirola sanoo.
MTK on esittänyt siirtolinjoille viiden prosentin hyödynjakomallia
Tiirola nostaa kiireelliseksi kysymykseksi energiansiirtolinjojen korvaukset. Lunastuslain uudistus oli pitkään toivottu askel kohti parempaa omaisuudensuojaa kohti. Se ei ole kuitenkaan ratkaissut ongelmaa, jossa sähköverkkojen johtoalueet ovat maanomistajan maalla, mutta maanomistaja ei saa osuutta alueella harjoitettavan liiketoiminnan jatkuvasta tuotosta.
Ongelman merkitys kasvaa suurten investointien edetessä ja uusien sähköverkkojen rakentamisen kiihtyessä.
– Nyt kohistaan datakeskusten ympäristövaikutuksista, vaikka 80 prosenttia vihreän siirtymän hankkeiden maankäytöstä kohdistuu energian siirtoon, jolla tehdään liiketoimintaa käyttörajoitetulla maalla ja maanomistajille jää vain haitat. Tämä vääryys hallituksen pitää korjata.
Tiirola nostaa esille MTK:n esittämän hyödynjakomallin, jossa verkkoyhtiö maksaisi vuosittain johtoalueiden maanomistajille viisi prosenttia sähkönsiirrosta ja -jakelusta keräämistään maksuista. Korvaus jaettaisiin maanomistajille johtoalueiden pinta-alojen suhteessa. Malli ei korvaisi nykyisiä lunastuskorvauksia, vaan vuosittainen korvaus tulisi niiden lisäksi.
Tiirolan mukaan viiden prosentin mallissa korvaus olisi keskimääräisellä johtoaluekilometrillä noin 400 euroa vuodessa.
– Vaikutus sähkön hintaan olisi noin 0,75 senttiä kilowattitunnilta. Poliitikot voisivat halutessaan hyvittää vaikutusta kuluttajille esimerkiksi sähköverotusta alentamalla, Tiirola sanoo.
Ennallistamisesta ei saa tulla harmaata suojelua
Toiseksi suureksi avoimeksi kysymykseksi Tiirola nostaa EU:n ennallistamisasetuksen edellyttämän kansallisen ennallistamissuunnitelma, eli sen, kuinka ennallistamisasetusta Suomessa tulevaisuudessa toteutetaan.
– Ennallistamisesta ei saa tulla prosessia, jossa lasku lähetetään maanomistajalle harmaana suojeluna tai lainsäädännön kiristyksenä piittaamatta kansantalousvaikutuksista. Ei voi syntyä tilannetta, jossa metsä on paperilla maanomistajan, mutta päätösvalta sen käytöstä siirtyy vähitellen muualle, Tiirola sanoo.
Tiirola peräänkuuluttaa hallitukselta kansallista päätöksentekokykyä ennallistamissuunnitelman valmistelussa.
– Pahalta näyttää, jos hallitus ei saa tehtyä kansallisen edun mukaisia päätöksiä, vaan lähtee kysymään komissiolta, millainen ennallistamissuunnitelma Suomessa pitäisi tehdä. Jos näin kävisi, Orpon hallitus vaarantaisi käytännössä omat hyvät saavutuksensa ja hallitusohjelman lupaukset. Suunnitelman perusteet luodaan nyt. Tulevalle hallitukselle ei pidä jättää tilannetta, jossa vaihtoehdot on jo käytännössä rajattu, Tiirola sanoo.
Lue lisää aiheesta: Uusiutuvan energian siirron tuotot valuvat alueiden ulkopuolelle – yksinkertainen malli auttaisi aluetalouksia - MTK
Yhteyshenkilöt
Mikko TiirolaMetsävaltuuskunnan puheenjohtajaMTK ry
Puh:+358 44 5384280mikko.tiirola@mtk.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
MTK:lta merkittävä tunnustus Pohjois-Pohjanmaalle - Metsänhoitoyhdistys Pyhä-Kala on Vuoden Kymppi28.10.2026 11:14:36 EET | Tiedote
Metsänhoitoyhdistys Pyhä-Kala on valittu Vuoden Kympiksi. MTK:n metsäjohtokunnan myöntämä tunnustus annetaan ansiokkaasta metsänomistajien etujen ajamisesta sekä metsänhoitoyhdistyksen jäsenten ja muiden metsänomistajien palvelemisesta. Tänä vuonna Vuoden Kympiksi tehtiin kaikkiaan 43 ehdotusta.
MTK ja Sahateollisuus: Puurakentamisen edistämiselle ei ole ylitsepääsemättömiä esteitä – julkisessa rakentamisessa valtava potentiaali27.10.2026 13:24:43 EET | Tiedote
Suomella on kaikki edellytykset lisätä puurakentamista etenkin julkisissa rakennuksissa ja kerrostaloissa. MTK:n ja Sahateollisuuden mukaan kasvu vahvistaisi kotimaista arvonlisää ja rakennuskannan hiilivarastoa. Ensi vaalikaudella puurakentamista tulee vauhdittaa tekemällä rakentamisesta ilmastoystävällisempää asetusten kautta sekä asettamalla julkiseen rakentamiseen 35 % tavoite puun käytölle.
Luomubarometri: Luomutuottajat uskovat tulevaisuuteen, mutta kolmannes myy luomua tavanomaisena27.10.2026 10:38:31 EET | Tiedote
Suomalaiset luomutuottajat ovat vahvasti sitoutuneita: lähes yhdeksällä kymmenestä koko tila on luomussa, ja vain harva harkitsee luomutuotannosta luopumista. Luomubarometri 2026 osoittaa kuitenkin, että lähes kolmannes tuottajista myy ainakin osan luomutuotteistaan tavanomaisina, koska kysyntää ei ole tarpeeksi tai luomun lisäarvo ei välity hintaan. Kasvun jarruina ovat heikko kannattavuus, kasvava byrokratia ja vaikeudet saada tuotteet luomumarkkinoille.
MTK vaatii ruokaketjulta neuvotteluja: poikkeuksellinen kustannusnousu on huomioitava sopimuksissa23.10.2026 11:21:11 EEST | Tiedote
Maatalouden tuotantokustannukset ovat nousseet voimakkaasti ja nopeasti. MTK vaatii elintarvikeketjun yrityksiä avaamaan sopimusneuvottelut, kun viljelijät tai muut heikommassa neuvotteluasemassa olevat tavarantoimittajat sitä pyytävät. Kesäkuussa voimaan tulleen elintarvikemarkkinalain 3 a pykälän neuvottelumekanismin on MTK:n mukaan toimittava käytännössä ja johdettava aitoihin neuvotteluihin.
Suuri poliittinen metsäkeskustelu tänään kello 9:00 alkaen – suora lähetys Metsäpäiviltä23.10.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Mihin suuntaan Suomen metsäpolitiikkaa viedään seuraavalla vaalikaudella? MTK ja Suomen Metsäyhdistys kokoavat kahdeksan puolueen edustajat Suureen poliittiseen metsäkeskusteluun Metsäpäivillä perjantaina 23. lokakuuta kello 9:00 alkaen. Keskustelu on seurattavissa suorana MTK:n YouTube-kanavalla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme