Metsäammattilaiset: Jokaisella on oikeus tulla kuulluksi metsäkeskustelussa
28.10.2026 10:20:16 EET | Metsäammattilaiset | Tiedote
Miltä sinusta tuntuisi, jos joutuisit jatkuvasti puolustamaan ammattisi lisäksi omaa moraaliasi ja arvojasi? Jos näkemyksesi sivuutettaisiin jo ennen kuin olet ehtinyt perustella niitä? Monelle metsäammattilaiselle tämä on tuttu kokemus. Metsäammattilaisten verkosto haluaa rakentaa keskustelukulttuuria, jossa jokainen voi osallistua turvallisesti, tulla kuulluksi ja kohdata eri tavalla ajattelevan ihmisen kunnioittavasti.
Metsämiesten Säätiön vuonna 2025 teettämässä tutkimuksessa 93 prosenttia metsäammattilaisista piti metsäkeskustelua ja -uutisointia vahvasti polarisoituneena. Jopa puolet piti keskusteluun osallistumista turvattomana.
Epäasiallinen kohtelu voi olla suoraa syyllistämistä tai rikolliseksi leimaamista. Usein se on kuitenkin vaikeammin tunnistettavaa:
”Ymmärrän, että sinun on metsäammattilaisena pakko puolustaa hakkuita.”
”Olisi hienoa, jos metsäammattilaisetkin joskus ajattelisivat luonnon etua.”
Näennäisen kohteliaat kommentit sisältävät oletuksen, ettei metsäammattilainen ajattele itsenäisesti tai välitä luonnosta.
Yksittäiset sanat voivat unohtua, mutta niiden synnyttämä kokemus jää. Kun vähättely ja syyllistäminen toistuvat, ihminen voi alkaa vältellä keskustelua. Samalla menetämme arvokkaita näkökulmia ja käytännön asiantuntemusta yhteisestä metsäkeskustelustamme.
Sosiaalipsykologinen tutkimus osoittaa, että tunteet, identiteetti ja ryhmien väliset suhteet vaikuttavat siihen, miten kuuntelemme ja ymmärrämme toisiamme. Siksi keskustelukulttuurin muuttaminen edellyttää myös luottamuksen rakentamista.
Metsäammattilaisten verkosto haluaa tehdä kuuntelemisesta vahvuuden ja kunnioittamisesta yhteisen toimintatavan.
Tavoitteemme on rakentaa metsäkeskustelua, jossa:
- Jokainen uskaltaa osallistua ja kokee tulevansa kuulluksi.
- Erilaiset näkemykset lisäävät yhteistä ymmärrystä.
- Kritiikki kohdistuu asioihin ja tekoihin, ihmiset kohdataan kunnioittavasti.
- Tutkimustieto, käytännön asiantuntemus ja henkilökohtaiset kokemukset täydentävät toisiaan.
- Keskusteluyhteisö vahvistaa rakentavaa käyttäytymistä ja puuttuu epäasiallisuuteen.
Muutos alkaa myös sivustakatsojista. Jokainen meistä vaikuttaa siihen, millainen käyttäytyminen saa hyväksyntää. Voimme osoittaa kunnioitusta myös ihmiselle, jonka näkemyksiä emme jaa.
Metsäkeskustelun tulevaisuus rakennetaan kuuntelemalla. Onnistumme, kun eri mieltä olevat ihmiset ymmärtävät toisiaan paremmin – ja jokainen uskaltaa tuoda oman äänensä yhteiseen keskusteluun.
Aiheesta enemmän täältä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
INFOINFOMetsäammattilaiset.fi
Info -tili on Metsäammattilaisten verkoston yleinen tili, joka palvelee yleisissä metsäasioihin liittyvissä asioissa. Tilille laitetut viestit ohjautuvat kulloinkin tarkoituksenmukaisimmalle metsäammattilaiselle tai tarvittaessa koko verkostolle tai osalle sitä.
Juri LaurilaVerkostokoordinaattoriMetsäammattilaiset.fi
Laurila toimii yhteyshenkilönä Metsäammattilaisten verkostossa. Häneen kannattaa olla yhteydessä, mikäli tarvitaan nopeasti metsäammattilaisten näkemystä. Juri auttaa myös löytämään sopivan metsäammattilaisen tarvittaessa.
Kuvat

Metsäammattilaiset tuntevat Suomen metsät
Suomalaisessa metsäuutisoinnissa metsäammattilaiset ovat naaliin verrattavissa oleva harvinaisuus. Harva suomalainen on heitä uutisissa nähnyt. He ovat metsäasioiden parhaita osaajia ja asiantuntijoita, joiden kattavaa näkemystä kannattaa kuunnella. Metsäammattilaisten verkoston tarkoitus on lisätä ihmisten tietämystä metsiin liittyvissä kysymyksissä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Metsäammattilaiset
Metsäammattilaiset: Luontolaki on mahdollisuus – tehottomien rajoitusten on poistuttava automaattisesti19.10.2026 09:36:32 EEST | Tiedote
Metsäammattilaisten verkosto pitää Luontoaarteet turvaan -vaalikampanjan tavoitteita luonnon monimuotoisuuden vahvistamisesta tärkeinä, mutta suosittelee tutkimaan luontolain tarpeellisuutta kriittisesti. Verkosto esittää luontolakiin uutta periaatetta: luonnonhoidon vaikutukset on osoitettava tutkimustiedolla, ja tehottomiksi osoittautuneiden rajoitusten on rauettava automaattisesti.
Metsäammattilaiset: tulevaisuus lupaa Suomen metsäluonnolle hyvää9.10.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Suomalaisesta metsäkeskustelusta välittyy helposti kuva, jossa metsätalous ja luonnon monimuotoisuus kulkevat väistämättä eri suuntiin. Pitkän aikavälin tarkastelu antaa kuitenkin huomattavasti valoisamman kuvan. Nykyinen metsätalous eroaa olennaisesti siitä puuntuotantopainotteisesta tehometsätaloudesta, jota harjoitettiin ennen systemaattisen luonnonhoidon ja metsäsertifioinnin käyttöönottoa 1990 -luvulla.
RESTAURERING KOMMER INTE ATT RÄDDA NATUREN6.10.2026 11:45:39 EEST | Pressmeddelande
Idén om att restaurera naturen är en dröm som vilar på en svag vetenskaplig grund. Problemet finns redan inbyggt i EU:s naturrestaureringslag, som bygger på direktiv som ursprungligen utformades för helt andra ändamål och som på vissa punkter är svåra att förena med varandra. Än mer grundläggande är att lagen saknar en sammanhängande förståelse av hur ekosystem faktiskt fungerar. Under arbetet med lagen verkar naturvårdsförespråkarnas synpunkter ha vägt tyngst.
Työryhmä: Ennallistaminen ei pelasta Suomen luontoa6.10.2026 11:45:39 EEST | Tiedote
Ainoa järkevä tapa käyttää ennallistamiseen varatut miljardit on ilmaston muutoksen torjunta, kirjoittaa Seppo Vuokko. ”Elävään luontoon kajoamalla ilmastonmuutosta ei voida pysäyttää. Se edellyttää talouselämään ja kulutukseen puuttumista.”
EXPERTS: RESTORATION WILL NOT SAVE NATURE6.10.2026 11:45:39 EEST | Press release
The idea of restoring nature is a dream with little scientific foundation. The problem is already embedded in the EU Nature Restoration Law, which is built on directives originally designed for entirely different purposes and which are, in some respects, incompatible with one another. More fundamentally, the Law lacks any coherent understanding of how ecosystems actually function. During its preparation, the views of conservation advocates appear to have carried most of the weight.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme