Sara Hildénin taidemuseon näyttelyt 2027: Marianna Uutinen ja 2000-luvun taide
29.10.2026 10:00:00 EET | Sara Hildénin taidemuseo | Tiedote
Sara Hildénin taidemuseon kevään näyttely kokoaa yhteen Marianna Uutisen uraauurtavaa maalaustaidetta ja kesän Simple Yet Complex esittelee 2000-luvun taiteen moninaisuutta Sara Hildénin Säätiön kokoelmasta.

Marianna Uutinen
Sara Hildénin taidemuseo on kutsunut Marianna Uutisen pitämään laajan, takautuvan yksityisnäyttelyn, joka kokoaa yhteen teoksia 1980-luvun lopulta tähän päivään.
Näyttely on kuratoitu yhteistyössä taiteilijan kanssa. Se rakentuu paitsi kronologisesti myös keskeisiä sisällöllisiä teemoja ja materiaalin käyttöön liittyviä vaiheita esitellen.
Marianna Uutinen (s. 1961) on nykytaiteilija, jota arvostetaan hänen uraauurtavasta työstään maalaustaiteen parissa. Hänen innovatiivinen lähestymistapansa on määritellyt maalaustaidetta uudelleen, laajentanut sen mahdollisuuksia ja syventänyt katsojan vuorovaikutusta teosten kanssa.
Taiteilijalle tärkeä vapauden eetos näkyy haluna pitää teostensa merkitykset avoimina. Orgaaninen ja keinotekoinen, loisto ja hauraus, ylevä ja banaali tai runsaus ja minimalismi ovat hänen teoksissaan yhtä aikaa mahdollisia. Ambivalenssi saa aikaan jännitteen, joka ylläpitää teosten avoimuutta.
13.2.–30.5.2027 Marianna Uutinen
Simple Yet Complex
Näyttely Simple Yet Complex tuo esiin 2000-luvun taidetta Sara Hildénin Säätiön kokoelmaan kuuluvien kansainvälisten ja kotimaisten taiteilijoiden teosten kautta.
Miten aikamme kuvataide näyttäytyy Sara Hildénin Säätiön kokoelmassa, ja millaisia teemoja ja aiheita se sisältää? Näyttelyssä Simple Yet Complex etsitään vastauksia muun muassa näihin kysymyksiin.
Näyttely johdattaa katsojan kokoelman uusimman osan äärelle. Se esittelee nykytaiteen moninaisuutta niin ajassa olevien suuntausten ja teemojen kuin toteutustapojen ja tekniikoiden osalta. Lista näyttelyssä mukana olevista taiteilijoista julkistetaan alkuvuodesta 2027.
Sara Hildénin Säätiö tunnetaan korkeatasoisesta ulkomaisen ja kotimaisen modernismin ja nykytaiteen kokoelmastaan. Näyttely Simple Yet Complex on jatkumoa kokoelmaa läpileikkaaville näyttelyille Vihreän puun punaiset linnut (2024) ja Alusta alkaen (2025). Niissä tutustuttiin 1900-luvun taideilmiöihin Sara Hildénin Säätiön kokoelmassa. Tuleva näyttely pureutuu Sara Hildénin (1905–1993) jälkeiseen aikaan kokoelmassa ja keskittyy erityisesti 2000-luvun taiteeseen. Näyttelysarja valottaa kokoelman monipuolisuutta ja tuo esiin sen keskeisiä painopisteitä, taiteilijoita ja teoksia.
22./23.6.–26.9.2027 Simple Yet Complex – 2000-luvun taidetta Sara Hildénin Säätiön kokoelmasta
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anna Hjorth-RöntynenMuseonjohtajaSara Hildénin taidemuseo
Puh:040 185 4132anna.hjorth-rontynen@tampere.fiSarianne SoikkonenNäyttelypäällikköSara Hildénin taidemuseo
Puh:040 801 6088sarianne.soikkonen@tampere.fiMaria LaineKokoelmapäällikköSara Hildénin taidemuseo
Puh:040 806 4034maria.k.laine@tampere.fiAnne KauramäkiViestintäasiantuntijaSara Hildénin taidemuseo
Puh:040 837 0357anne.kauramaki@tampere.fiKuvat

Linkit
Sara Hildénin taidemuseo
1979 avattu Tampereen kaupungin ylläpitämä museo, jonka vaihtuvat näyttelyt keskittyvät kansainväliseen modernismiin ja nykytaiteeseen. Museo hallinnoi Sara Hildénin Säätiön kokoelmaa.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Sara Hildénin taidemuseo
Kutsu: Museot julkistavat vuoden 2027 näyttelynsä Tampereella7.10.2026 08:00:00 EEST | Kutsu
Museot kutsuvat median edustajia museonjohtajien tarjoamalle aamiaiselle Sara Hildénin taidemuseoon torstaina 29.10. klo 8.30–10.00.
Martha Diamondin suurin yksityisnäyttely Sara Hildénin taidemuseossa15.9.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Sara Hildénin taidemuseossa järjestettävä Martha Diamond -näyttely on taiteilijan ensimmäinen yksityisnäyttely Euroopassa ja samalla taiteilijan suurin yksityisnäyttely.
Kutsu medialle Martha Diamond -näyttelyn ennakkokatselmukseen7.9.2026 08:00:00 EEST | Kutsu
Tervetuloa Sara Hildénin taidemuseoon tutustumaan ennakkoon Martha Diamondin (1944–2023) ensimmäiseen eurooppalaiseen yksityisnäyttelyyn perjantaina 18.9.2026.
Kutsu medialle: Tervetuloa tutustumaan Vastamaalattua-näyttelyyn 13.5.20264.5.2026 08:00:00 EEST | Kutsu
Sara Hildénin taidemuseon ryhmänäyttely Vastamaalattua – Freshly Painted esittelee 22 nuoren taiteilijan teoksia. Tervetuloa tutustumaan näyttelyyn ennakkoon keskiviikkona 13.5.2026. Ilmoittauduthan: anne.kauramaki@tampere.fi
Näyttely Vastamaalattua luo katsauksen nykymaalaukseen7.4.2026 13:15:00 EEST | Tiedote
Sara Hildénin taidemuseossa avautuu 14. toukokuuta ryhmänäyttely Vastamaalattua – Freshly Painted, joka esittelee 22 nuoren taiteilijan teoksia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme