Suomen pelialalle uudenlainen yhteistyöavaus – Film Tampere ja intialainen GDAI aloittavat yhteistyön
29.10.2026 09:00:00 EET | Business Tampere | Uutinen
Film Tampere ja Intian valtakunnallinen pelikehittäjien yhdistys GDAI ovat solmineet yhteistyömuistion, joka avaa uusia mahdollisuuksia suomalaisille ja intialaisille peli- ja audiovisuaalisen alan yrityksille. Kyseessä on ensimmäinen suomalaisen alueellisen peli- ja AV-alan ekosysteemin yhteistyöavaus Intiaan. Kumppanuuden tavoitteena on vahvistaa yritysten kansainvälistymistä, osaamisen vaihtoa ja uusien liiketoimintamahdollisuuksien syntymistä.

Yhteistyö käynnistyy Tampereen kaupunkiseudun ja Intian Bangaloren (Bengaluru) välisenä kumppanuutena. Karnatakan osavaltion pääkaupunki Bangalore on yksi Intian merkittävimmistä teknologia- ja pelialan keskuksista, jossa toimii laaja joukko kansainvälisiä teknologiayrityksiä, pelistudioita ja startup-yrityksiä.
Kumppanuus avaa Tampereen seudun yrityksille uusia yhteyksiä Intian nopeasti kasvavaan peli- ja audiovisuaaliseen teollisuuteen. Film Tampere taas tarjoaa monipuolisen ja vahvan pohjoismaisen verkoston Euroopasta kasvua ja osaamista hakeville alan yrityksille.
"Tämä on innovatiivinen avaus, joka profiloi Tampereen alueen Pohjoismaiden ja Intian väliseksi peli- ja AV-teollisuuden keskittymäksi. Toimialat ovat murroksessa, ja nyt on aika tarttua globaaleihin verkostoihin ja rakentaa uuden sukupolven narratiivia, jossa Suomi ja Pohjoismaat tunnistetaan globaaleina edelläkävijöinä", sanoo Filma Tampereen ohjelmajohtaja Fanny Heinonen.
Yhteistyö tuo yhteen yrityksiä, osaamista ja verkostoja
Yhteistyön tavoitteena on rakentaa yhteyksiä peli- ja AV-alan yritysten, yrityskiihdyttämöiden, sijoittajien ja muiden alan toimijoiden välille. Lisäksi osapuolet pyrkivät edistämään osaamisen vaihtoa muun muassa pelien ja audiovisuaalisten sisältöjen lokalisoinnissa, vastuullisessa pelikehityksessä sekä eri markkinoiden ja pelikulttuurien tuntemuksessa.
"Yhteistyö avaa intialaisille pelinkehittäjille uusia mahdollisuuksia osaamisen ja kokemusten vaihtoon, pelinkehityksen uusien toimintatapojen löytämiseen, sekä kansainvälisten verkostojen vahvistamiseen. Suomen kokemus kansainvälisesti kilpailukykyisen pelialan ekosysteemin rakentamisesta tarjoaa arvokkaita oppeja, jotka yhdessä intialaisen osaamisen ja luovuuden kanssa voivat auttaa pelistudioitamme kasvamaan ja menestymään kansainvälisillä markkinoilla", kommentoi Intian pelinkehittäjien yhdistyksen GDAI:n toimitusjohtaja Shruti Verma.
Yksi yhteistyön keskeisistä tapahtumista on Tampereella helmikuussa 2027 järjestettävä pelialan Leaderboard-konferenssi. Film Tampereen alueellisena asiantuntijakumppanina toimii Tampere Game Hub ry.
Tampereen ja Intian pelialojen vahvuudet täydentävät toisiaan
Suomen peliala tunnetaan kansainvälisesti menestyneistä peliyrityksistään ja korkeatasoisesta osaamisestaan. Tampereella sijaitsee Suomen toiseksi suurin pelialan keskittymä, jossa toimii peliyritysten lisäksi alan startup-yrityksiä sekä koulutus- ja tutkimusorganisaatioita.
Neogames Finland ry:n johtaja KooPee Hitunen näkee Suomen ja Intian pelialoissa paljon yhteistä, mutta myös toisiaan täydentäviä vahvuuksia:
"Suomen ja Intian pelialoilla on paljon yhteistä. Molemmissa maissa alaa vievät eteenpäin luovat, intohimoiset ja teknologisesti osaavat ihmiset ja yritykset. Suomi tunnetaan kansainvälisesti menestyneistä pelibrändeistään, korkeatasoisesta koulutuksestaan ja vahvasta yhteistyökulttuuristaan. Intian vahvuuksia puolestaan ovat nopeasti kasvavat markkinat, valtava kasvupotentiaali ja innovatiivisuus."
Pelialan kansainvälinen toimintaympäristö on parhaillaan muutoksessa. Tekoälyn kehitys, uudet liiketoimintamallit ja erityisesti pieniin pelistudioihin kohdistuvat rahoitushaasteet lisäävät tarvetta kansainväliselle yhteistyölle.
"Pelialan globaalissa murroksessa luotettavien kumppaneiden merkitys korostuu. Pitkäjänteisellä yhteistyöllä voimme rakentaa uusia menestystarinoita, joista hyötyvät molempien maiden pelialat", Hitunen jatkaa.
Yhteistyö käynnistyi kansainvälisessä pelialan konferenssissa
Yhteistyömuistio allekirjoitettiin Chennaissa Intiassa järjestetyssä India Game Developer Conference (IGDC) -tapahtumassa. IGDC on yksi Etelä-Aasian merkittävimmistä pelialan konferensseista, joka kokoaa pelialan keskeisimmät globaalit toimijat yhteen.
Allekirjoituksen yhteydessä järjestettiin myös Suomen ja Intian luovien alojen yhteistyötä käsittelevä paneelikeskustelu Winning Together in the Global Gaming Markets! Finnish–Indian Creative Industry Cooperation.
"Intialla ja Suomella on takanaan lähes 70 vuoden yhteistyöhistoria. Maiden osaaminen ja luovuus täydentävät toisiaan, ja uusi kumppanuus avaa kiinnostavia mahdollisuuksia pelialalle. Toivotan yhteistyölle menestystä", kommentoi Suomen kunniakonsuli Chennaissa, M.Ct.P. Chidambaram.
Film Tampereen delegaatiossa on mukana myös tamperelaisia pelialan yrityksiä, kuten Greener Grass, Red Stage Entertainment ja Simucube. Yritykset kartoittavat tapahtumassa Intian markkinoita ja uusia kansainvälisiä yhteistyömahdollisuuksia.
Yhteistyömuistio on jatkoa Film Tampereen pitkäjänteiselle työlle alueen pelialan ekosysteemin kehittämiseksi. Film Tampere on tehnyt yhteistyötä Tampere Game Hub ry:n kanssa vuodesta 2025 lähtien. Intian markkinoiden kartoitus käynnistyi samana vuonna osana Interreg Central Baltic -ohjelman rahoittamaa AV Growth -hanketta. Nyt solmittu yhteistyömuistio on yksi tämän työn konkreettisista tuloksista.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Fanny HeinonenOhjelmajohtaja, Film TampereBusiness Tampere, Film Tampere
Puh:+358 40 6655 051fanny.heinonen@businesstampere.comKuvat
Linkit
Business Tampere on Tampereen kaupunkiseudun elinkeino- ja kehitysyhtiö, jonka tehtävä on edistää investointeja sekä luoda paras ympäristö yritystoiminnalle. Yhtiön toimintaa ohjaa Tampereen kaupunkiseudun elinkeinostrategia. Rakennetaan uutta Tampereen seutua. Yhdessä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Business Tampere
Finnair palaa Tampereelle – lennot käynnistyvät 25. lokakuuta 202622.10.2026 13:53:50 EEST | Tiedote
Finnair aloittaa uudelleen reittilennot Tampere-Pirkkalan ja Helsinki-Vantaan lentoasemien välillä sunnuntaina 25. lokakuuta 2026. Päivittäiset lentoyhteydet palauttavat Tampereen Finnairin kansainväliseen reittiverkostoon.
Ministeri Puisto avasi kansainvälisen innovaatioverkoston Tech Hub Finlandin muistuttamalla Tampereen perinteistä uusissa teknologioissa29.9.2026 18:47:49 EEST | Uutinen
Ministeri Sakari Puisto avasi kansainvälisen innovaatioverkoston Tech Hub Finlandin Tampereella. Verkostoa operoi Yhdysvalloissa syntynyt Plug and Play -yhtiö, jolla on nyt 65 toimistoa ympäri maailmaa.
Business Tampere avasi toimiston Lviviin vahvistamaan yritysten liiketoimintaa Ukrainassa17.9.2026 19:00:00 EEST | Uutinen
Toimisto vahvistaa Tampereen kaupunkiseudun yritysten toimintamahdollisuuksia Ukrainan kehittyvässä taloudessa. Lvivin toimisto on väylä kumppaneiden, asiakkaiden ja uuden liiketoiminnan löytämiseen.
Maailman johtavat kuvankäsittelyn tutkijat ja yritykset kokoontuvat Tampereelle IEEE ICIP 2026 -konferenssiin14.9.2026 16:59:02 EEST | Tiedote
IEEE International Conference on Image Processing (ICIP) 2026 -konferenssi kokoaa Tampereelle Tampere-taloon 13.–17. syyskuuta yli tuhat tutkijaa, teknologia-asiantuntijaa ja alan johtajaa eri puolilta maailmaa.
Voiko Tampere-Pirkkalasta kehittyä nykyistä merkittävämpi kansainvälisen matkustaja- ja rahtiliikenteen solmukohta?7.9.2026 16:52:56 EEST | Kutsu
Kutsu medialle: Tampere Aviation Forum -hybridiseminaari kokoaa yhteen ilmailun, logistiikan ja elinkeinoelämän asiantuntijoita keskustelemaan ilmailun ja logistiikan tulevaisuudesta sekä Tampere-Pirkkalan lentoaseman kehittämismahdollisuuksista. Lentoliikenteen ja -rahdin tulevaisuus on syyskuun 10. päivänä Tampere Aviation Forumiin teema.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

