Norelco tuo markkinoille uuden sukupolven modulaarisen puistomuuntamon
3.11.2026 09:02:00 EET | Norelco | Tiedote
Norelcon uusi NorGrid-puistomuuntamoperhe tuo modulaarisuuden osaksi sähkönjakelun koko elinkaarta. Vaihdettavien ja laajennettavien moduulien ansiosta muuntamo voi muuttua sähköverkon mukana ilman, että koko investointi täytyy tehdä uudelleen.

Sähköistyminen, kulutuksen muutokset ja sähköverkon kehittyminen asettavat muuntamoille uusia vaatimuksia. Investointihetkellä kaikkia tulevia tarpeita ei kuitenkaan voida ennakoida, kuten ei ole tarpeenkaan.
NorGrid voidaan valmistaa tämän päivän tarpeiden mukaan ja sitä voidaan laajentaa, päivittää ja muuttaa myöhemmin. Vaihdettavat erotin-, muuntaja-, pienjännitemoduulit mahdollistavat kokonaisuuden kehittämisen muuntamon elinkaaren aikana. Näin asiakkaan ei tarvitse ylimitoittaa tämän päivän investointia epävarmojen tulevaisuuden tarpeiden vuoksi.
Suunnittelun lähtökohtina turvallisuus, toimintavarmuus ja käytettävyys
NorGrid-muuntamoissa turvallisuus ja helppokäyttöisyys on olleet suunnittelun lähtökohtia. Muuntamo on suunniteltu, rakennettu ja testattu IEC 62271-1- ja IEC 62271-202 -standardien mukaisesti. Turvallisuus ja toimintavarmuus on varmistettu oikosulku- ja valokaarikokein ja kojeille on suoritettu olosuhdetestit. Käyttötoimenpiteet on tehty yksinkertaisiksi selkeiden kenttäkohtaisten ohjaimien avulla.
Muuntamo voidaan varustaa myös etävalvontaa, kauko-ohjausta, suojausta ja verkonhallintaa tukevilla ratkaisuilla.
Pitkä käyttöikä ja elinkaaripalvelut
NorGrid-puistomuuntamon suunnittelua ohjaa myös ajatus kokonaisuudesta, jonka käyttöä voidaan jatkaa huoltamalla, päivittämällä ja vaihtamalla tarvittavia osia.
Tuoteperhe koostuu erotin-, muuntaja- ja pienjännitemoduuleista, joista voidaan muodostaa eri käyttökohteisiin sopivia kokonaisuuksia ja päivittää näitä tarpeiden mukaan
Norelco Service tarjoaa muuntamoille myös paikalleen asennus- ja elinkaaripalvelut. Käyttöönotto, etävalvonta ja määräaikaishuollot tukevat laitteiston toimintavarmuutta ja suunnitelmallista ylläpitoa koko käyttöiän ajan.
Nopea ja ympäristöystävällinen valmistus
NorGrid-puistomuuntamo valmistetaan ja kokoonpannaan Savonlinnassa Norelcon omissa tuotantotiloissa. Materiaalina käytetään kotimaista kuumasinkittyä teräslevyä, joka työstetään moderneilla automaattisilla metallintyöstökoneilla. Osien valmistus ja kokoonpano tehdään Savonlinnassa Lean periaatteella, näin voidaan varmistaa laadukas ja sujuva toimituskokonaisuus sekä vähentää logistiikkakuluja.
Muuntajatilassa käytetään aina ruostumattomasta teräksestä valmistettua öljykaukaloa. Se on konkreettinen osa ympäristön huomioimista: kaukalolla varaudutaan mahdollisiin öljyvuotoihin ja ehkäistään öljyn pääsyä ympäristöön.
Ympäristön kannalta on keskeistä mahdollisuus säilyttää toimivat rakenteet käytössä. Kun muutokset kohdistuvat vain tarvittaviin moduuleihin, voidaan vähentää uusien materiaalien tarvetta ja purettavien rakenteiden määrää verrattuna koko muuntamon uusimiseen.
NorGrid ei ole vain puistomuuntamo tämän päivän tarpeisiin. Se on alusta sähkönjakelulle, joka voi kehittyä vuosien ja vuosikymmenten aikana.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ari HämäläinenToimitusjohtaja
Puh:0505291919ari.hamalainen@norelco.fiKuvat
Linkit
Tietoa Norelcosta
Norelco on energia-alan näkemyksellinen uudistaja ja kasvava teknologiakonserni, joka yhdistää vahvan sähkönjakelun osaamisen, korkean laadun ja modernin teknologian innovatiivisiksi tuotteiksi ja palveluiksi. Norelco suunnittelee, valmistaa ja ylläpitää sähkönjakelu- ja automaatioratkaisuja teollisuuden, datakeskusten, uusiutuvan energian, rakentamisen ja infrastruktuurin sekä meri- ja puolustusteollisuuden tarpeisiin. Kokonaisvaltainen asiantuntemuksemme varmistaa luotettavat ja toimivat ratkaisut yhdeltä kumppanilta.
Norelco Groupin liikevaihto on 45 miljoonaa euroa, ja konserni työllistää yli 350 ammattilaista kuudessa toimipisteessä Savonlinnassa, Kuopiossa, Jyväskylässä ja Kirkkonummella. Norelco Oy ja TAS-Power Oy ovat osa Norelco Groupia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Norelco
Norelco Launches a New Generation of Modular Secondary Substations3.11.2026 09:41:45 EET | Tiedote
Norelco’s new NorGrid family of modular secondary substations introduces modularity throughout the entire lifecycle of electricity distribution. Thanks to swappable and expandable modules, the substation can evolve alongside the electrical grid, eliminating the need for a completely new investment.
CEO Ari Hämäläinen: Major Changes and Strengthened Expertise at Norelco in 202621.10.2026 13:25:04 EEST | Tiedote
"The year 2026 has been a year of significant change for Norelco. We have transformed our business into a group structure and completed our first acquisition. We have made substantial progress in executing our growth strategy, strengthened our expertise, and expanded our operations into new markets. At the same time, we have continued our determined work as a trusted partner in power distribution, automation, and energy solutions for our customers.
Toimitusjohtaja Ari Hämäläinen: Norelcolla isoja muutoksia ja osaamisen vahvistamista vuonna 202621.10.2026 09:29:36 EEST | Tiedote
"Vuosi 2026 on ollut Norelcolle isojen muutosten vuosi. Olemme rakentaneet yrityksestämme konsernin ja tehneet ensimmäisen yritysostomme. Olemme edenneet merkittävästi kasvustrategiamme toteuttamisessa, vahvistaneet osaamistamme ja laajentaneet toimintaamme uusille markkinoille. Samalla olemme jatkaneet määrätietoista työtä asiakkaidemme luotettavana sähkönjakelun, automaation ja energiaratkaisujen kumppanina.
Norway’s energy transition hits grid limits – Norelco sees growing demand for Nordic power distribution expertise7.10.2026 09:05:00 EEST | Tiedote
Norway’s electricity generation is diversifying, and electricity consumption is rising rapidly. In September, installed solar power capacity surpassed the one-gigawatt mark for the first time. The electrification of industry, along with the expansion of data centers, transport, and the defense sector, is simultaneously driving up the demand for electricity and grid capacity.
Norjan energiamurros törmää sähköverkon rajoihin – Norelco näkee kasvavaa kysyntää pohjoismaiselle sähkönjakeluosaamiselle7.10.2026 09:04:00 EEST | Tiedote
Norjan sähköntuotanto monipuolistuu ja sähkönkulutus kasvaa nopeasti. Aurinkovoiman asennettu kapasiteetti ylitti syyskuussa ensimmäistä kertaa yhden gigawatin rajan. Teollisuuden sähköistyminen, datakeskukset, liikenne ja puolustus kasvattavat samanaikaisesti sähkön ja verkkokapasiteetin tarvetta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


