Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Heinonen: Työn verotus kevenee ja verotulot kasvavat – tätä Suomi tarvitsee

3.11.2026 14:34:57 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote

Jaa

Valtiovarainvaliokunnan jäsen, kokoomuksen kansanedustaja Timo Heinonen iloitsee verotulojen kasvusta samaan aikaan, kun hallitus keventää työn verotusta. Tammi–syyskuussa Verohallinto keräsi veroja lähes 66 miljardia euroa eli yli 2,3 miljardia euroa enemmän kuin vuotta aiemmin. Kasvua oli 3,7 prosenttia.

Timo Heinonen. Kuvaaja: Kristian Tervo.
Timo Heinonen. Kuvaaja: Kristian Tervo.

– Tällaista kehitystä Suomi tarvitsee. Ihmisille jää työnteosta enemmän käteen ja samalla yhteisten palvelujen rahoittamiseen kertyy enemmän verotuloja. Verotulojen kasvattaminen ei edellytä sitä, että suomalaisen palkkapussista otetaan aina vain suurempi siivu, Heinonen sanoo.

Henkilöasiakkaiden tuloverokertymä kasvoi lähes miljardilla eurolla. Heinosen mukaan luvut ovat rohkaiseva viesti ja kannustavat jatkamaan talouskasvua vahvistavia päätöksiä. 

– Hallituksen kasvupäätösten tarkoitus on saada Suomeen lisää työtä, yrittämistä ja investointeja. Veronkevennykset kuuluvat tähän kokonaisuuteen. Työnteon pitää kannattaa ja yrityksillä pitää olla mahdollisuus tehdä investointeja ja kasvaa, Heinonen toteaa.

Heinonen korostaa, että kasvun vauhdittaminen ja julkisten menojen pitäminen hallinnassa ovat molemmat välttämättömiä velkaantumisen hillitsemiseksi.

– Emme voi kerta kaikkiaan jatkaa niin, että maksamme omat menomme velaksi ja jätämme laskut lasten ja lastenlasten maksettaviksi. Jokainen korkoihin kuluva euro on pois mahdollisuudesta panostaa esimerkiksi koulutukseen, turvallisuuteen ja hyvinvointiin.

Heinosen mukaan vastuu tulevista sukupolvista on pidettävä mukana jokaisessa talouspäätöksessä.

– Meidän tehtävämme on jättää lapsillemme yhteiskunta, jossa heidän on hyvä rakentaa omaa elämäänsä. Se tarkoittaa mahdollisuuksia kouluttautua, tehdä työtä ja tavoitella unelmiaan ilman jatkuvasti raskaampaa velkataakkaa. Siksi kasvun eteen on tehtävä päätöksiä nyt. Vastuu tulevaisuudesta kuuluu meille, ei vasta seuraavalle sukupolvelle, Heinonen päättää.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Limnell: Suomen pelote tarvitsee neljännen C:n – Suomea ei saa pystyä lamauttamaan3.11.2026 10:37:05 EET | Tiedote

Euroopassa ilmenneet kyberhyökkäykset ruokakauppojen kylmälaitteisiin ovat vakava turvallisuuspoliittinen varoitus kokoomuksen kansanedustaja ja kyberturvallisuuden dosentti Jarno Limnellin mukaan. Jos elintarvikkeita voidaan pilata etäyhteyden kautta, meidän on kysyttävä, mitä muuta yhteiskunnassamme voidaan pysäyttää samalla tavalla. Limnell esittää, että tasavallan presidentti Alexander Stubbin esille nostamaa uskottavan pelotteen kolmea C:tä täydennetään neljännellä: continuity, yhteiskunnan toiminnan jatkuvuudella.

Kokoomuksen lääkärikansanedustajat tukevat ministeri Ikosen vaatimusta: Hoitajien kohtaamaan väkivaltaan puututtava jokaisella hyvinvointialueella3.11.2026 08:28:43 EET | Tiedote

Kokoomuksen kansanedustajat ja sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsenet Mia Laiho, Maaret Castrén, Oskari Valtola ja Ville Väyrynen antavat vahvan tukensa kunta- ja alueministeri Anna-Kaisa Ikosen vaatimukselle puuttua hoitajiin kohdistuvaan väkivaltaan. Kansanedustajien mukaan ministerin viesti on otettava vakavasti jokaisella hyvinvointialueella. Hoitajien turvallisuudesta huolehtiminen ei ole vapaaehtoista, vaan työnantajan lakisääteinen velvollisuus.

Kokoomuksen Kilpi: Pohjoismaiden neuvosto haluaa vahvistaa Pohjolan asemaa kansainvälisessä elokuva- ja televisiotuotannossa2.11.2026 13:08:16 EET | Tiedote

Pohjoismaiden neuvosto hyväksyi Helsingin istunnossaan esityksen pohjoismaisen audiovisuaalisen yhteistyön vahvistamisesta. Tavoitteena on houkutella Pohjoismaihin lisää kansainvälisiä elokuva- ja televisiotuotantoja, parantaa alan kilpailukykyä sekä helpottaa ammattilaisten liikkuvuutta maiden välillä, kertoo Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunnan jäsen, kokoomuksen kansanedustaja Marko Kilpi.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye