Luonnolliset kylmäaineet muuttavat lämpöpumppujen suunnittelua, mutta eivät niiden perustehtävää

5.11.2026 13:40:44 EET | Calefa Oy | Tiedote

Jaa

Lämpöpumppuala siirtyy vaiheittain kohti luonnollisia kylmäaineita. Teollisissa lämpöpumpuissa muutos näkyy erityisesti kylmäaineiden valinnassa ja turvallisuussuunnittelussa. Asiakkaalle laitoksen perustehtävä säilyy ennallaan: lämpöpumppu tuottaa lämpöä energiatehokkaasti ja luotettavasti.

Teollisia lämpöpumppuyksiköitä teknisessä laitetilassa.
Luonnollisiin kylmäaineisiin siirtyminen näkyy teollisten lämpöpumppujen suunnittelussa erityisesti kylmäainevalinnoissa ja turvallisuusratkaisuissa.

Luonnollisilla kylmäaineilla tarkoitetaan luonnossa esiintyviä aineita, joita voidaan käyttää lämpöpumpun kylmäainekierrossa. Näitä ovat muun muassa hiilivedyt, kuten propaani ja isobutaani, sekä ammoniakki ja hiilidioksidi.

Lämpöpumppuala siirtyy asteittain kohti luonnollisia kylmäaineita. Muutosta vauhdittaa EU:n uudistettu F-kaasuasetus, joka vähentää asteittain fluorattujen kasvihuonekaasujen käyttöä. Samalla se rajoittaa tiettyjä kylmäaineita käyttävien uusien laitteiden myyntiä ja käyttöönottoa. Rajoitukset tulevat voimaan vaiheittain laitteen rakenteen, tehon ja kylmäaineen GWP-arvon mukaan.

Asetus rajoittaa myös erittäin korkean, vähintään 2 500:n GWP-arvon kylmäaineiden käyttöä olemassa olevien lämpöpumppujen huollossa ja kunnossapidossa. GWP-arvo eli lämmitysvaikutus ilmaisee, kuinka voimakkaasti aine lämmittää ilmastoa verrattuna hiilidioksidiin.

Luonnollisten kylmäaineiden GWP-arvot ovat hyvin pieniä. EU-asetuksessa esimerkiksi propaanin GWP-arvoksi ilmoitetaan 0,02 ja isobutaanin sekä ammoniakin arvoksi 0. Tämä pienentää mahdollisen kylmäainevuodon suoraa ilmastovaikutusta. Normaalissa käytössä kylmäaine kiertää suljetussa järjestelmässä, mutta sitä voi vapautua esimerkiksi komponenttirikon tai huoltotoimenpiteen yhteydessä.

Myös REACH-asetuksen yhteydessä valmisteltava PFAS-yhdisteiden rajoitus lisää kiinnostusta vaihtoehtoihin, jotka eivät sisällä näitä erittäin pysyviä yhdisteitä. PFAS-rajoitus ei kuitenkaan vielä ole valmis säädös, vaan ehdotus on edelleen EU:n päätöksentekoprosessissa. Rajoituksen lopullinen sisältö ja voimaantulon ajankohta ovat yhä avoinna.

Sopiva kylmäaine valitaan käyttökohteen perusteella

Luonnolliset kylmäaineet eivät muodosta yhtä yhtenäistä ratkaisua. Jokaisella aineella on omat ominaisuutensa, joiden vuoksi ne soveltuvat erilaisiin käyttökohteisiin.

Isobutaani ja butaani soveltuvat hyvin kohteisiin, joissa lämpöpumpulta vaaditaan korkeita tuottolämpötiloja. Tällaisia ovat esimerkiksi monet teollisuusprosessit ja kaukolämmöntuotanto, joissa tarvittava lämpötilataso on huomattavasti korkeampi kuin tavallisessa kiinteistölämmityksessä.

Ulkoilmaa lämmönlähteenä hyödyntävissä järjestelmissä yksi vaihtoehto on propaani. Sen ominaisuudet soveltuvat hyvin myös korkeisiin kaukolämmön paluulämpötiloihin. Propaania voidaan käyttää suorahöyrysteisessä järjestelmässä, jossa kylmäaine kiertää suoraan ulkona sijaitsevassa energiankeräimessä. Tällöin lämmön keräämiseen ei tarvita erillistä liuospiiriä.

– Kun yksi välipiiri jää pois, järjestelmä voidaan rakentaa yksinkertaisemmaksi. Samalla voidaan saavuttaa parempi hyötysuhde, kertoo Calefan suunnittelupäällikkö Henri Vaaherma.

Kylmäaineen soveltuvuus ratkaistaan aina käyttökohteen kokonaisuuden perusteella. Valintaan vaikuttavat muun muassa käytettävä lämmönlähde ja tarvittava tuottolämpötila.

Luonnolliset kylmäaineet tuovat uusia näkökulmia suunnitteluun

Siirtyminen luonnollisiin kylmäaineisiin ei edellytä lämpöpumpun koko toimintaperiaatteen rakentamista uudelleen. Calefa pystyy hyödyntämään aiempaa kylmäteknistä suunnitteluaan, sillä kylmäainepiirin perusrakenne säilyy pitkälti samanlaisena. Joitakin komponentteja ja teknisiä ratkaisuja on kuitenkin valittava käytettävän kylmäaineen mukaan.

Merkittävimmät muutokset liittyvät turvallisuussuunnitteluun, jossa huomioidaan kunkin kylmäaineen ominaisuudet. Hiilivetyjen syttyvyys, hiilidioksidin korkeat käyttöpaineet sekä ammoniakin myrkyllisyys ja syttyvyys vaikuttavat esimerkiksi ilmanvaihdon ja vuodonhallinnan suunnitteluun, laitteiden turvatoimintoihin sekä sijoitteluun ja poistumisreitteihin. Turvallisuussuunnittelussa hyödynnetään myös alan asiantuntemusta ja tehdään yhteistyötä viranomaisten kanssa hankkeen vaatimusten mukaisesti.

– Monilla teollisuusasiakkailla on jo ennestään osaamista syttyvien kaasujen turvallisesta käsittelystä, mikä tukee myös luonnollisiin kylmäaineisiin siirtymistä, Henri Vaaherma sanoo.

”Luonnollisten kylmäaineiden erityispiirteet näkyvät ennen kaikkea turvallisuussuunnittelussa, ja ne huomioidaan jo laitoksen suunnitteluvaiheessa. ”

Henri Vaaherma
Suunnittelupäällikkö, Calefa

Calefan avaimet käteen -toteutusmallissa kylmäaineen ominaisuudet otetaan huomioon osana koko laitoksen suunnittelua. Asiakkaan kanssa tarkastellaan myös laitoksen ympäristöön liittyviä tekijöitä, kuten läheisiä rakennuksia, kulkureittejä ja poistumisteitä. Näin kylmäaineen tekniset ja turvallisuuteen liittyvät vaatimukset tulevat huomioiduiksi osana laitoksen kokonaisuutta.

Luonnollisiin kylmäaineisiin siirrytään laitteiden elinkaaren mukana

F-kaasuasetuksen tiukentuminen ei tarkoita, että nykyiset lämpöpumput pitäisi uusia ennen niiden käyttöiän päättymistä. Suurinta osaa olemassa olevista HFC- tai HFO-kylmäainetta käyttävistä laitoksista voidaan käyttää niiden elinkaaren loppuun asti. F-kaasuasetuksen uusien laitteiden markkinoille saattamista koskevat rajoitukset eivät sellaisinaan tarkoita jo käytössä olevien laitteiden käyttökieltoa.

Siirtyminen luonnolliseen kylmäaineeseen edellyttää yleensä myös lämpöpumppulaitteiston uudistamista, sillä eri kylmäaineet asettavat omat vaatimuksensa komponenteille ja turvallisuusratkaisuille. Kun vanha laitos aikanaan uusitaan, luonnollista kylmäainetta käyttävä lämpöpumppu voidaan valita uuden järjestelmän lähtökohdaksi.

Luonnollisille kylmäaineille soveltuvia komponentteja ja varaosia on nykyisin saatavilla aiempaa laajemmin. Kasvanut valikoima helpottaa sekä lämpöpumppuratkaisujen suunnittelua että niiden ylläpitoa.

Kylmäaine on yksi osa onnistunutta lämpöpumppuratkaisua

Asiakkaalle olennaista on, että ratkaisu sopii käyttökohteeseen ja toimii tehokkaasti ja luotettavasti koko elinkaarensa ajan.

– Asiakkaan ei tarvitse olla kylmäaineasiantuntija. Meidän tehtävämme on valita kohteeseen sopiva ratkaisu ja huolehtia siitä, että turvallisuus, käytettävyys ja kunnossapito on otettu huomioon kokonaisuutena, Vaaherma tiivistää.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Petri Vuori
040 553 4427
petri.vuori@calefa.fi

Kuvat

Calefan työntekijä seuraa suuren lämpöpumppuyksikön nostoa paikalleen nostokaluston avulla.
Calefan modulaarisen lämpöpumppulaitoksen asennusta. Luonnollisten kylmäaineiden yleistyminen vaikuttaa lämpöpumppujen suunnitteluun ja turvallisuusratkaisuihin.
Lataa

Linkit

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Calefa Oy

Hukkalämmöstä höyryä ja kuumaa vettä: näin Calefan yhdistelmäratkaisu on kehittynyt27.10.2026 10:45:31 EET | Tiedote

Teollisuuden hukkalämpöä ei kannata jalostaa mahdollisimman korkeaan lämpötilaan, vaan siihen muotoon, jossa siitä saadaan paras hyöty. Calefan myyntipäällikkö Lari Heinonen ja kehitysinsinööri Eeli Leskinen kertovat, miten samasta hukkalämpöresurssista voidaan tuottaa sekä kuumaa vettä että prosessihöyryä ja mitä toimivan kokonaisuuden suunnittelu vaatii.

Mäntsälän paikallinen energiayhtiö Nivos oli ensimmäisten joukossa maailmassa hyödyntämässä datakeskuksen hukkalämpöä kaukolämpöverkossa jo yli vuosikymmen sitten26.10.2026 13:05:03 EET | Tiedote

Mäntsälässä sijaitsevan datakeskustoimijan, Nebiuksen, hukkalämpöä hyödyntävä lämpöpumppulaitos on ollut jo vuosien ajan esimerkki siitä, miten energia, joka muuten jäisi hyödyntämättä, voidaan valjastaa kaukolämmön tuotantoon. Datakeskuksen laajentuessa myös sen tuottaman hukkalämmön talteenottoa on kehitetty vaiheittain.

Euroopan parhaana palkittu AmbiHeat-lämpöpumppulaitos lunasti odotukset ensimmäisen käyttövuoden aikana20.10.2026 12:11:54 EEST | Tiedote

Savon Voiman innovatiivinen Joensuun AmbiHeat-laitos on ollut käynnissä lähes ensimmäisen kokonaisen käyttövuotensa ajan. Käyttökokemukset osoittavat, että kahden lämmönlähteen varaan rakennettu ratkaisu toimii odotetusti ja tukee Savon Voiman tavoitetta sähköistää lämmöntuotantoaan. Lämpöä tuotettiin kesällä yli kuukauden ajan ilman polttamista.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye