Tasavallan presidentti Sauli Niinistön puhe valtakunnallisilla yrittäjäpäivillä Oulussa 20.10.2012

20.10.2012 18:00:00 EEST | Tasavallan presidentin kanslia | Tiedote

Jaa

(Muutosvarauksin, julkaisuvapaa la 20.10.2012 klo 18.00)

Kun kerroin eräälle yrittäjätutulle, että tulen taas puhumaan yrittäjäpäiville, hän kysäisi: Ai, monesko kerta se jo sitten onkaan? – Oli tainnut kuulla samat puheet jo tarpeeksi usein.

Kun vielä puheenjohtaja Simonlinna avauksessaan teki minusta vähän niin kuin sisäpiiriläisen, niin rohkenen ottaa tällä kertaa käyttöön uudet nuotit.

Yrittäjyys on nimittäin kiehtova asia pohtia vähän syvemmältä. Luulen, että sain taipumusta siihen, kun oma yrittäjätoimintani, lakiasiat, usein oli juuri yrittäjien asioiden ajamista. Monesti jäi miettimään itsekseen, että mistäköhän puusta tuokin yrittäjä on veistetty, että onpa niissä syissä sitä sisua ja uskoa ainakin riittänyt.

Kiitän tilaisuudesta saada puhua Teille tänään. Ajattelin, että tällä kertaa minäkin otan riskin – sehän kuuluu yrittäjyyteen – ja pohdin, mitä kaikkea yrittäminen pitää sisällään.  Kuulette julkisissa puheissa usein siitä, mitä teiltä toivotaan yhteiseksi hyväksi. Minä yritän nyt kertoa, mitä teistä ajattelen.

Pohditaan nyt sitten enemmänkin ääneen, jos se sallitte.

Olen usein ihmetellyt, että mistä termit yrittäjä ja yritys oikein ovat juurtuneet tähän Teidän toimintaanne. Urheilukentillä hyppääjällä korkeudessa on kyllä kolme yritystä, ja hän joko pudottelee tai ylittää. Politiikassa nytkin tuhannet yrittävät tulla vaaleissa valituiksi, jonka jälkeen heistä tulee valtuutettuja tai entisiä ehdokkaita.

Mutta, että yrittäjä yrittää yrityksessään, aina vain? Eikö se ole pikemminkin jo suorittamista ja toteuttamista. En nyt ihan ehdota, että näiden päivien oikeampi nimi olisi toteuttajien suorittajapäivät, mutta sellaistakin tulee mieleen.

***

Millaisia yrittäjät sitten ovat? Tiedätte varmaan itse peilistä katsoessanne parhaiten, mutta otan kuitenkin pari lehdistä lukemaani esimerkkiä.

Taimi on 88-vuotias kauppias Pohjois-Pohjanmaalta. Hän avaa edelleen liikkeensä joka aamu, niin kuin hän on 62 vuotta tottunut tekemään. Ihmisen soveltuvuus yrittäjäksi on hänestä luonnekysymys; kaikilla kun ei ole taipumusta palvelualttiuteen. Vastoinkäymisten voittamisesta saa pontta, mutta Taimi muistuttaa myös, ettei työtuntien määrää kannata ollenkaan ruveta laskeskelemaan. Taimin tarina on, miten Suomea on rakennettu ja yhä rakennetaan.

Teemu on jo 17-vuotias; hän omistaa ja johtaa puutarhayritystä. Hänkin aloittaa päivänsä työllä, aamuneljältä tukussa, ja sulkee sitten iltayhdeksän kieppeillä. Teemun toimia rajoittavat lait – 17-vuotias ei saa ajokorttia eikä voi tehdä laillisia sitoumuksia, esimerkiksi hoitaa päivittäisiä pankkiasioita kuten palkkojen maksamisen 8 vakinaiselle ja sesonkiajan 22 työntekijälle.  Nämä viralliset esteet ovat poistuneet mönkijän ja äidin avulla.  Teemu on tokaissut: ”Kaverit pyytävät äidiltä rahaa, minä maksan äidille palkkaa”.  Teemun tarina on, miten Suomea rakennetaan ja tullaan rakentamaan.

Millaisia yrittäjät sitten ovat, sitähän kyselin. Ovat uskomattomia kaikenlaisia, niin vastaan.

***

Ja sitten käydään yrittäjyyden ytimeen. 

Se on riski – riskin ottaminen.  Kiehtovaa, miten tuo ilmaisu ja ilmiö voi herättää täysin vastakkaisia tuntemuksia. Yrittäjille se on arkipäivää – monille muille välittömästi epävarmuutta, pelkoa ja torjuntaa herättävää.

Miksi kiehtovaa? 

Kuinka vieraalta maallikoille tuntuisikaan viettää iltaa laskemalla, riittävätkö nähtävissä olevat tulot kattamaan yrityksen palkat, vuokrat ja muut juoksevat menot.  Ja jos vielä panoksena olisivat siihen asti kertynyt varallisuus panttina olevaa asuntoa myöden ja vielä  koko tulevaisuuskin, siinä kyllä moni kalpenisi. 

Siksi kiehtovaa, että Teitä muita on. 

Riski menettää jotain, epävarmuus, hallitsee ja rajoittaa meitä varman päälle pelaajia. Riskinottajalla taas pitää olla kykyä sietää epävarmuutta, pitää sitä voitettavana haasteena. 

Onko se sitten niin tarpeellista voittaa niitä epävarmuuksia, entäpä jos kaikki oleiltaisiin näin vaan varman päälle ja vältettäisiin niitä riskejä.

Jos niin olisi ollut,

en usko, että suolla olisi nähty Jussia ja kuokkaa,

en usko, että Oulusta olisi laivattu tervatynnyreitä,

en usko, että tervatynnyrit olisivat vaihtuneet huipputeknologiaan,

en liioin usko, että nyt pärjäisimme ilman Taimin ja Teemun kaltaisia tulisieluja.

Menestys ja epäonnistuminen yrityksessä, kuinka kaukana toisistaan nuo ovatkaan ja niin liki  kuitenkin kulkevatkin.

”Jos menestyn, kadehtivat, jos epäonnistun, hyljeksivät.” Tämä oli kuvaus yrittäjältä, jonka liike oli veitsenterällä.

Epäonnistuminen ei voi olla kaksikertainen taakka. Niin, että riski todentuu ja että jää hylätyksi.

Riskisijoittajat tapaavat kylmästi laskea, että tulos on hyvä, jos kymmenestä riskikohteesta kaksi yritystä jää elämään. Vaikka tuosta jätetään kylmä laskelmointi pois, silti jää jäljelle, että epäonnistumisia väistämättä tapahtuu. 

Suomessa kaivataan yrittäjyyteen kannustavaa ilmapiiriä. Hyvä kannustuksen alku on, että yrittämisen keskeinen sisältö, riski, ymmärretään ja siis yleisesti hyväksytään sekä menestyminen että epäonnistuminen.  

***

PK-sektori on profiloitunut viime vuosina uusien työpaikkojen luojana. Viime vuosikymmenellä yksityisen sektorin työpaikkojen nettolisäykset syntyivät pk-yrityksiin suurten yritysten jopa vähentäessä työvoimaansa. Tämä on erityisen oleellista asiaa juuri nyt, kun puute työstä koettelee läntistä maailmaa ja myös meitä.

Tuo viime vuosikymmenen kehitys kertoo myös tulevaisuuden suuntaa. Suomalaisen työn määrä tulee olemaan aivan keskeisesti riippuvainen pk-yritysten menestyksestä, ja siis yrittäjäkunnan onnistumisesta.

Suomi on vientivetoinen maa. Se tarkoittaa, että haemme ja saamme maailmalta hyvää enemmän, kuin mitä pelkkä kotoinen talous voisi tuottaa. Globalisaatio on kuitenkin muuttanut viennin kuvaa – suuret yrityksemme ovat siirtäneet toimintojaan lähemmäs suuria markkinoita. Ne kyllä vievät suomalaista osaamista, mutta eivät enää entisessä mitassa tavallista suomalaista työtä.

Pk-sektorin osuus kokonaisviennistämme on edelleen kovin alhainen, vain noin 20 prosenttia. Kasvun ja työllisyyden kannalta on keskeistä työskennellä lisääntyvän kansainvälistymisen eteen. Suuri etu on, etteivät toimintojen globaalit ulkoistamispaineet hevillä kohdistu pk-yritysten vientituotantoon. Tulos ja työ jää täysimääräisenä tänne. Tämä on hyvä ottaa huomioon myös julkisen sektorin vientiä tukevissa toimissa.

***

Annan suuren arvon sille, että yrittäjäjärjestö on itse lähtenyt aktiivisesti hakemaan keinoja nuorten syrjäytymisen ehkäisemiseksi. Kadonnut lapsi tai nuori ei ole vain yksilökohtainen tragedia, vaan tappio meille kaikille. Meidän kaikkien kannattaa siksi tehdä voitavamme ja nuorelle juuri työpaikka on yksi avainasia.

Uuden työntekijän palkkaaminen pieneen yritykseen on aina iso asia. Tätä kynnystä on syytä monin tavoin madaltaa. Itse pidän oppisopimuskoulutusta ja sen edelleen kehittämistä suurena mahdollisuutena.  Meillä taitaa olla taipumusta kunnioittaa kovasti teoreettista koulutusta, mutta kannattaisi ehkä muistaa myös vanha viisaus, miten työ tekijäänsä opettaa.   

***

Aloitin yrittämisestä ja siihen myös lopetan.

Yrittäminen ei ole vain elinkeinoa ja työtä, vaan yksi tapa toteuttaa itseään, yksi tapa kulkea elämänsä. Kaikki eivät ole, eivätkä voikaan olla yrittäjiä, mutta jokaisen on tärkeä yrittää elämässään, mikä tahansa tiensä onkin.

Hyvä Suomi =  kaikki yrittäviä ja paljon yrittäjiä!

Tietoja julkaisijasta

Tasavallan presidentin kanslia
Tasavallan presidentin kanslia
Mariankatu 2
00170 Helsinki

http://www.presidentti.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Tasavallan presidentin kanslia

President Stubb deltar i nationella veterandagens huvudfest i S:t Michel23.4.2026 15:13:30 EEST | Pressmeddelande

Republikens presidents kansli Pressmeddelande 26/2026 23.4.2026 Republikens president Alexander Stubb och hans maka Suzanne Innes-Stubb deltar i högtidligheterna kring nationella veterandagen i S:t Michel måndagen den 27 april 2026. Presidentparet träffar veteraner och lottor vid veterandagens riksomfattande huvudfest i konsert- och kongresshuset Mikaeli. Den nationella veterandagen är en minnesdag tillägnad veteranerna från våra krig och arvet efter krigsgenerationerna. Den har firats i Finland sedan 1987. Yle TV1 direktsänder veterandagens riksomfattande huvudfest och sändningen kan ses i efterhand på Yle Arenan. Mer information Presidentens program: Henriikka Ahtiainen, kommunikationssamordnare, republikens presidents kansli, tfn 0295 226 384, press@tpk.fi Mediearrangemangen i konsert- och kongresshuset Mikaeli: Heidi Hänninen, kommunikations- och marknadsföringschef, S:t Michels stad, tfn 040 129 5048, heidi.hanninen@mikkeli.fi

Presidentti Stubb osallistuu veteraanipäivän valtakunnalliseen pääjuhlaan Mikkelissä23.4.2026 15:13:30 EEST | Tiedote

Tasavallan presidentin kanslia Tiedote 26/2026 23.4.2026 Tasavallan presidentti Alexander Stubb ja hänen puolisonsa Suzanne Innes-Stubb osallistuvat kansallisen veteraanipäivän juhlallisuuksiin Mikkelissä maanantaina 27. huhtikuuta 2026. Presidenttipari tapaa Konsertti- ja kongressitalo Mikaelissa järjestettävässä valtakunnallisessa pääjuhlassa sotiemme veteraaneja ja lottia. Kansallinen veteraanipäivä on sotiemme veteraanien ja sotasukupolvien perinnön muistopäivä. Sitä on vietetty Suomessa vuodesta 1987. Yle TV1 lähettää veteraanipäivän valtakunnallisen pääjuhlan suorana lähetyksenä, ja se on katsottavissa Yle Areenassa tilaisuuden jälkeen. Lisätietoja Presidentin ohjelma: viestintäkoordinaattori Henriikka Ahtiainen, tasavallan presidentin kanslia, puh. 0295 226 384, press@tpk.fi Mediajärjestelyt Konsertti- ja kongressitalo Mikaelissa: viestintä- ja markkinointipäällikkö Heidi Hänninen, Mikkelin kaupunki, puh. 040 129 5048, heidi.hanninen@mikkeli.fi

President Stubb to attend National Veterans’ Day main event in Mikkeli23.4.2026 15:13:30 EEST | Press release

Office of the President of the Republic of Finland Press release 26/2026 23 April 2026 President of the Republic of Finland Alexander Stubb and his spouse Suzanne Innes-Stubb will attend the National War Veterans’ Day commemorations in Mikkeli on Monday 27 April 2026. The presidential couple will meet veterans and lottas at the main event of the annual National Veterans’ Day in the Mikaeli Concert and Congress Hall. National Veterans’ Day is a day of remembrance dedicated to Finland’s war veterans and the legacy of the wartime generations. It has been observed in Finland since 1987. Yle TV1 will broadcast the main event of the National Veterans’ Day live, and it will be available to watch on Yle Areena after the event. Inquiries President Stubb’s programme: Henriikka Ahtiainen, Communications Coordinator, Office of the President of the Republic of Finland, +358 295 226 384, press@tpk.fi Media arrangements at the Mikaeli Concert and Congress Hall: Heidi Hänninen, Communications and Mark

President Stubb to attend the 80th birthday celebration of the King of Sweden23.4.2026 14:03:59 EEST | Pressmeddelande

Office of the President of the Republic of Finland Press release 25/2026 23 April 2026 President of the Republic of Finland Alexander Stubb and his spouse Suzanne Innes-Stubb will attend the 80th birthday celebrations of King Carl XVI Gustaf of Sweden on Thursday 30 April 2026 in Stockholm. King Carl XVI Gustaf ascended the throne in 1973 and is the longest-reigning monarch in the country’s history. In the morning, the presidential couple will take part in a Te Deum service in the Royal Palace Church, after which the festivities will continue at the Royal Palace. The King’s birthday celebrations will culminate in a gala dinner in the evening. During the day, President Stubb will also meet Swedish Prime Minister Ulf Kristersson for talks on bilateral relations between Finland and Sweden, as well as current foreign and security policy issues.

Presidentti Stubb Ruotsin kuninkaan 80-vuotissyntymäpäiville23.4.2026 14:03:59 EEST | Tiedote

Tasavallan presidentin kanslia Tiedote 25/2026 23.4.2026 Tasavallan presidentti Alexander Stubb ja hänen puolisonsa Suzanne Innes-Stubb osallistuvat Ruotsin kuningas Kaarle XVI Kustaan 80-vuotissyntymäpäiville Tukholmassa torstaina 30. huhtikuuta 2026. Kuningas Kaarle XVI Kustaa nousi valtaistuimelle 1973, ja hän on maansa historian pisimpään hallinnut kuningas. Presidenttipari osallistuu aamulla kiitosjumalanpalvelukseen Tukholman kuninkaanlinnan kirkossa, minkä jälkeen juhlallisuudet jatkuvat Kuninkaanlinnassa. Kuninkaan syntymäpäiväjuhla huipentuu juhlaillalliseen. Presidentti Stubb tapaa samana päivänä myös Ruotsin pääministeri Ulf Kristerssonin. Tapaamisen aiheena ovat Suomen ja Ruotsin kahdenväliset suhteet sekä ajankohtaiset ulko- ja turvallisuuspoliittiset kysymykset.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye