DNA Oyj

Jyväskylässä kaupunkialueet kattava DNA:n 4G LTE -verkko

Jaa
Jyväskylään on valmistunut noin 50 tukiaseman vahvuinen DNA 4G LTE -verkko. Tietyillä Jyväskylän alueilla DNA:n 4G LTE -nopeudet ovat olleet käytettävissä jo kuukausia, sillä verkko on rakennettu laajentamalla sitä ydinkeskustasta alkaen.
DNA:n LTE-palvelualue Jyväskylässä
DNA:n LTE-palvelualue Jyväskylässä

LTE-tukiasemia löytyy esimerkiksi Rauhalahdesta, Kaakonsiivestä, Kolmikulmasta, Viitaniemestä, Kypäräniemestä, jäähallilta, Pupuhuhdasta, Savelasta, Ylistönrinteestä, Tourulasta, Tarhamäestä, Halssilasta, Rautpohjasta, Lutakosta, Kanavuoresta, Mattilanniemestä, Nenäinniemestä, Ristonmaalta, Kuokkalasta, Jyskästä, Jyväskeskuksesta, Salmirannasta, Pohjanahosta, Ohjelmakaaresta ja Savonmäestä.
 
Runsaan yhtäjaksoisen 4G LTE -tukiasemakannan ansiosta hyviin 4G-nopeuksiin päästään sopivilla laitteilla sekä ulko- että sisätiloissa, mikä tekee arjen sujuvammaksi esimerkiksi etätöiden tekijöille, opiskelijoille ja verkkoviihteen ystäville. 4G LTE -verkossa etäneuvottelut ja -luennot, sisällöllisesti laajimpienkin aineistojen vastaanotto ja lähetys sekä nopealiikkeisten toimintapelien pelaaminen sujuu hyvin.
 
– 4G LTE -alueella verkkoneuvotteluihin ja videoseminaareihin voi osallistua langattomasti. Äänet ja videokuva latautuvat tasaisesti, koska LTE-yhteysnopeus pienentää yhteyden pätkimisenä näkyvän vaste- eli reagointiajan olemattomaksi, kertoo DNA:n tuotantojohtaja Antti Jokinen
 
Tableteissa ja mokkuloissa on ollut tarjolla LTE-malleja jo pitkään. Myös 4G LTE -puhelimet ovat vakiinnuttaneet asemansa DNA:n kuukausittain myydyimpien älypuhelinten kärkisijoilla. Uusimmista älypuhelimista 4G LTE -nopeuksia hyödyntävät esimerkiksi Nokia Lumia 920, Samsung Galaxy S4 ja iPhone 5.
 
4G LTE -verkon lisäksi DNA on rakentanut Jyväskylään uusia 3G-tukiasemia ja 3G-nopeudet 4G-tasoisiksi kaksinkertaistavia Dual Carrier -tukiasemia.
 
DNA on laajentanut vuoden 2013 aikana matkaviestinverkkojaan jo yli 1500 tukiasemalla ympäri Suomea. Laajennuksista noin 1000 on tehty LTE -verkkoon ja noin 500 3G-verkkoon. DNA:n 4G-tasoista nopeutta on käytettävissä nyt yli 220 paikkakunnalla Suomessa. DNA:n 4G LTE ‐verkko ulottuu jo yli 40 kaupunkiin ja tavoittaa yli 2 miljoonaa suomalaista.
 
Lisätietoja:
tuotantojohtaja Antti Jokinen, DNA Oy, puh. 044 721 2544, antti.jokinen@dna.fi
DNA:n viestintä: viestintäpäällikkö Helena Vartiainen, DNA Oy, puh. 044 044 4201, helena.vartiainen@dna.fi
 
 
DNA:n matkaviestinverkon teknologioita:
 
GSM: GSM-alueella puhelinta voi käyttää puhumiseen, tekstiviestien lähettämiseen ja vähäiseen tiedonsiirtoon.
 
3G: 3G-verkko sopii puheluiden ja tekstiviestien lisäksi aktiiviseen ja monipuoliseen nettisurffailuun. 3G-nopeus vaihtelee esimerkiksi sijainnin mukaan, ja tyypillisesti nopeus vaihtelee 0,4 ja10 Mbit/s välillä. 3G-verkko mahdollistaa jopa 21 Mbit/s enimmäisnopeuden. 
 
Dual Carrier: Dual Carrier tuplaa 3G-tiedonsiirtonopeudet: enimmäisnopeus on 42 Mbit/s, tyypilliset nopeudet esimerkiksi laitteista ja sijainnista riippuen noin 0,4-20 Mbit/s. Kansainvälinen televiestintäliitto ITU määrittelee Dual Carrier -teknologian 4G:ksi. Dual Carrier -teknologiaa tukevia laitteita on ollut jo pitkään yleisesti saatavilla.
 
4G LTE: 4G LTE -verkossa enimmäisnopeudet voivat erittäin hyvissä olosuhteissa nousta 150 Mbit/s-tasolle. LTE:llä onnistuu internetsurffailun ohella esimerkiksi videoiden katselu ja vuorovaikutteisten pelien pelaaminen. Huiman enimmäisnopeuden ohella myös tyypilliset nopeudet ovat kovia: noin 5-80 Mbit/s.

Kuvat

DNA:n LTE-palvelualue Jyväskylässä
DNA:n LTE-palvelualue Jyväskylässä
Lataa

Tietoja julkaisijasta

DNA Oyj
DNA Oyj
PL 10
01044 DNA

http://www.dna.fi
DNA Oy on suomalainen tietoliikennekonserni, joka tarjoaa yksityishenkilöille ja yrityksille laadukkaita, viimeisintä teknologiaa hyödyntäviä puhe-, data- ja tv-palveluita. DNA:n viisi miljoonaa suomalaista tavoittava 3G-verkko laajenee edelleen, ja 4G-verkot ulottuvat koko ajan uusiin kaupunkeihin ja taajama-alueille. DNA:n liikevaihto vuonna 2012 oli 769 miljoonaa euroa ja liikevoitto 56 miljoonaa euroa. DNA:lla on yli kolme miljoonaa matkaviestin- ja kiinteän verkon asiakkuutta. DNA ja WELHO ovat DNA Oy:lle rekisteröityjä tavaramerkkejä. Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta DNA Oyj

Tutkimus: Moni pitää älylaitteiden omaa tietoturvaa riittävänä, vaikka se ei tarjoakaan riittävää suojaa2.7.2025 08:30:00 EEST | Tiedote

Suomalaiset kokevat tietoturvan entistä tärkeämmäksi ja kaikkia koskettavaksi asiaksi. Samalla yhä useampi jättää älylaitteensa suojaamatta tietoturvauhilta ja kokee tietoturvaratkaisut kalliiksi, selviää DNA:n teettämästä Digitaalinen elämä -kyselytutkimuksesta. Noin kolmasosa (35 %) suomalaisista luottaa siihen, että laitteiden oma tietoturva on riittävä. Asiantuntija pitää tätä huolestuttavana, sillä älylaitteiden tietoturva ei itsessään ole tarpeeksi kattava.

Survey: Many consider their smart devices' security sufficient, even though it does not provide adequate protection2.7.2025 08:30:00 EEST | Press release

Finns view cybersecurity as a topic that is increasingly important and universal. However, more individuals leave their smart devices unprotected against security threats, feeling that security solutions are too expensive, according to DNA’s Digital Life 2025 survey. Approximately one-third (35%) of Finns trust that their devices' built-in security is sufficient. This is concerning, as the security of smart devices alone is not comprehensive enough.

DNA:n kesäkuun 2025 myydyimmät puhelimet, älykellot ja tietokoneet1.7.2025 08:00:00 EEST | Tiedote

Apple vei kärkipaikan sekä DNA:n kuluttaja- että yritysasiakkaiden myydyimpien puhelinten listalla iPhone 16 Pro 5G -mallillaan. Applen iPhone 13 5G säilytti puolestaan ensimmäisen sijan käytettyjen puhelinten listalla. Kesäkuun myydyimpien älykellojen kärkisijat menivät lasten kellopuhelimille. Myydyimpien tuotteiden kärkeen kiilasi Xplora XGO2 -kellopuhelin, ja listan toiselle sijalle nousi ZTE K1 Pro -kellopuhelin. Toisen kvartaalin myydyimmän tietokoneen paikan otti Applen MacBook Air 13" M2.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye