Intel ja Helsingin yliopisto perustavat uuden mobiilitietoturvaan keskittyvän tutkimuslaitoksen
22.10.2013 18:00:00 EEST | Helsingin yliopisto | Tiedote
Helsingin yliopiston tietojenkäsittelytieteen laitoksen Secure Systems -ryhmän (http://www.cs.helsinki.fi/group/secures) tutkijat käynnistävät instituutin tutkimustoiminnan professori N. Asokanin johdolla. Mukana on myös asiantuntijoita Inteliltä sekä Darmstadtin teknillisen yliopiston ICRI-SC-instituutista.
Helsingin instituutti keskittyy kehittämään ja vahvistamaan mobiilialustojen tietoturvateknologioita, erityisesti niiden käytettävyyttä.
Toimintansa alussa instituutissa on kolme tutkimusteemaa: Secure Open Access to Trusted Execution Environments (turvallinen ja avoin pääsy luotettuihin ajoympäristöihin), Novel Applications of Platform Security (uudet turvaratkaisut ohjelmistoalustoille) ja Malware Insights (haittaohjelmaratkaisut).
Instituutti aloitti toimintansa Helsingissä 1.8.2013.
Kommentteja:
”Haittaohjelmat alkavat olla merkittävä riski puhelinten, tablettien ja muiden mobiililaitteiden käyttäjille. Yhdistämällä Intelin käytännön kokemuksen Helsingin yliopiston tietotekniseen huippututkimukseen voimme luoda uusia helppokäyttöisiä menetelmiä, jotka voivat yhdessä pienentää mobiilien haittaongelmien aiheuttamia riskejä”, sanoo Dr. Matthias Schunter Darmstadtin teknillisen yliopiston ICRI-SC-instituutista.
”Missiomme on kehittää tietoturva- ja -suojaratkaisuja, jotka hyödyttävät tavallisia käyttäjiä. Sen vuoksi meidän täytyy suunnitella teknisiä ratkaisuja, jotka ovat sekä riittävän turvallisia että helppoja ja huokeita käyttää,” kertoo vastuullinen tutkija N. Asokan Helsingin yliopistosta.
”Esimerkiksi todellisessa maailmassa ihmiset etsivät asiantuntija-apua tuttavapiiristään. Me yritämme saada selville, voimmeko kehittää tekniikoita, jotka mahdollistaisivat saman digitaalisessa maailmassa. Esimerkiksi ystävien mielipiteistä laadittu tiivistelmä voisi ohjata käyttäjiä välttämään vaarallista sisältöä tai sovelluksia,” toteaa vastuullinen tutkija N. Asokan Helsingin yliopistosta.
”Tämä on merkittävä uusi avaus tietojenkäsittelytieteen laitokselle mobiilitietoturvan alalla. Järjestelmätasoinen turvallisuus ja käytettävyys ovat ratkaisevia vaatimuksia tulevalle mobiililaitteiden sukupolvelle. Tutkimusyhteistyömme raivaa tietä uusille helppokäyttöisille mobiiliratkaisuille, jotka vähentävät niin yksittäisten käyttäjien kuin yritysten turvallisuusriskejä,” sanoo professori Sasu Tarkoma, Helsingin yliopiston tietojenkäsittelytieteen laitoksen hajautettujen järjestelmien ja tietoliikenteen erikoistumisvaihtoehdon linjavastaava.
”Tämä on hyvä esimerkki siitä, kuinka yliopistomme tutkijoiden vankkaan osaamiseen nojaavat kansainväliset yhteistyöprojektit voivat edistää yhteiskunnan kehitystä. Strategiamme mukaisesti pyrimme luomaan aktiivista vuoropuhelua korkealaatuisen tutkimuksen ja johtavien teknologiavalmistajien välillä,” kertoo yhteistyöstä innostunut matemaattis-luonnontieteellisen tiedekunnan dekaani Keijo Hämäläinen Helsingin yliopistosta.
Intel Labs Europe
Intel Collaborative Research Institute for Secure Computing (ICRI-SC) on yksi Intelin eurooppalaisista tutkimuskeskuksista (Intel Labs Europe). Intelin eurooppalainen tuotekehitys ja innovointi perustuvat verkostoon, joka yhdistää tutkimus-, tuotekehitys- ja innovaatiokeskuksia sekä Intelin liiketoimintayksikköjä eri puolilla mannerta. Intel Labs Europe perustettiin vuoden 2009 alussa koordinoimaan tämän monipuolisen ja laajan verkoston toimintaa sekä vahvistamaan ja kehittämään Intelin eurooppalaista tuotekehitystä. Tänä päivänä Intelin eurooppalainen tutkimus- ja tuotekehittelyverkosto Intel Labs Europe kattaa yli 50 keskusta, joissa työskentelee yli 4 500 tutkimuksen ja tuotekehityksen ammattilaista.
Helsingin yliopisto
Helsingin yliopisto on yksi maailman parhaista monitieteisistä tutkimusyliopistoista. Sen korkeatasoinen tutkimus luo uutta tietoa, jolla koulutetaan eri alojen asiantuntijoita ja jota hyödynnetään yhteiskunnallisessa päätöksenteossa ja elinkeinoelämässä. Yliopiston kansainväliseen akateemiseen yhteisöön kuuluu 40 000 opiskelijaa ja työntekijää. http://www.helsinki.fi/inbrief/research/index.html
Tietojenkäsittelytieteen tutkimuslaitos HIIT on Aalto-yliopiston ja Helsingin yliopiston yhteislaitos, joka tekee perustutkimusta ja soveltavaa tutkimusta tietotekniikan alalla. http://www.hiit.fi/
Lisätietoja:
Vastuullinen tutkija N. Asokan, Helsingin yliopisto, sähköposti: n.asokan@cs.helsinki.fi
Dr. Matthias Schunter, Intel Institute for Collaborative Research for Secure Computing, Darmstadtin teknillinen yliopisto, sähköposti: matthias.schunter@intel.com
Ystävällisin terveisin
Minna Meriläinen-Tenhu, tiedottaja, puhelin 050 415 0316
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Helsingin yliopistoPL 3
00014 Helsingin yliopisto
02941 22622 (mediapalvelu) 02941 911 (vaihde) (vaihde)https://www.helsinki.fi/fi/yliopisto
Helsingin yliopisto on yli 40 000 opiskelijan ja työntekijän kansainvälinen yhteisö, joka tuottaa tieteen voimalla kestävää tulevaisuutta koko maailman parhaaksi. Kansainvälisissä yliopistovertailuissa Helsingin yliopisto sijoittuu maailman parhaan yhden prosentin joukkoon. Monitieteinen yliopisto toimii neljällä kampuksella Helsingissä sekä Lahden, Mikkelin ja Seinäjoen yliopistokeskuksissa. Lisäksi sillä on kuusi tutkimusasemaa eri puolilla Suomea ja yksi Keniassa. Yliopisto on perustettu vuonna 1640.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin yliopisto
Tutkimus: Kanariansaarten turistit viihtyvät luonnossa6.5.2026 12:55:18 EEST | Tiedote
Kolmannes Kanariansaarilta tehdyistä sosiaalisen median päivityksistä tehtiin luontoalueilta, paljasti yli 720 000 päivityksen analyysi.
Yksilön oikeus tulla unohdetuksi ei ole rajaton – EU:n nykyinen tietosuojasääntely määrittää, mitä tietoja menneisyydestä säilytetään6.5.2026 10:17:00 EEST | Tiedote
Yksilön tietosuoja on vahvistunut viime vuosina EU:n lainsäädännössä. Itseä koskevia tietoja voi saada poistetuksi esimerkiksi vetoamalla oikeuteen tulla unohdetuksi. Mutta mitä se tarkoittaa historian, arkistojen ja yhteisen muistin kannalta?
Tutkijat löysivät uusia keinoja tehostaa hermoston korjautumista MS-taudissa4.5.2026 09:33:26 EEST | Tiedote
MS-tauti on Suomessa poikkeuksellisen yleinen, eikä siihen ole toistaiseksi olemassa yhtäkään hermovaurioita korjaavaa lääkettä. Tapani Koppisen väitöskirjatutkimus avaa uuden suunnan: kaksi erilaista lääkemolekyyliä osoittautui tehokkaaksi hermosolujen suojakerroksen uudelleenkasvun käynnistämisessä.
Yksi maailman yleisimmistä polvileikkauksista ei auta – ja saattaa aiheuttaa haittaa30.4.2026 07:30:00 EEST | Tiedote
Polven nivelkierukan osapoisto ei paranna potilaiden oireita tai toimintakykyä kymmenen vuoden seurannassa.
“Ilman pölyttäjiä maailma olisi ankea ja väritön” – Luonnontieteellisen museon uusi näyttely nostaa pölyttäjät valokeilaan29.4.2026 10:25:57 EEST | Tiedote
Tiedettä ja taidetta yhdistävässä Pölyttäjien kirjo -näyttelyssä on tarjolla runsaasti pölyttäjätietoa, upeita kuvia ja hauskoja puuhia kaikenikäisille. Näyttely aukeaa yleisölle maailman pölyttäjäpäivänä 20. toukokuuta. Luonnontieteellisen keskusmuseon kesässä on luvassa myös opastuksia, joissa tutustutaan kokoelmien syntyhistoriaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme