Ensi- ja turvakotien liitto

MEDIAINFO: Espoossa hyviä tuloksia päihteitä käyttävien äitien kuntoutuksesta

Jaa
Ensikoti Helmiinassa ja avopalveluyksikkö Esmiinassa olevista äideistä suurin osa kuntoutuu niin hyvin, että lapsen huostaanottoa ei tarvita ja äidit pystyvät toimimaan vauvansa vanhempina. Tulos kertoo siitä, että päihdeongelmaisia odottavia äitejä voi ja kannattaa hoitaa.

Aika: To 31.10. klo 10-11.
Paikka: Hotelli Kuninkaantie, Auditorio, Lakelankatu 1, 02770 Espoo
Järjestäjät: Helsingin ensikotiyhdistys (Espoon yksiköt), Ensi- ja turvakotien liitto
Ilmoittautuminen: tiedottaja Mikko Savelainen, puh. 040 5877 278 tai mikko.savelainen@ensijaturvakotienliitto.fi

Ensikoti Helmiina ja avopalveluyksikkö Esmiina ovat osa Helsingin ensikoti ry:n toimintaa ja kuuluvat Ensi- ja turvakotien liiton valtakunnalliseen Pidä kiinni® –hoitojärjestelmään.
Helmiinassa ja Esmiinassa on tänä vuonna ollut kuntoutuksessa 33 perhettä, joissa on ollut yhteensä 27 vauvaa. Äitien keski-ikä on 20–30 –vuotta.  Valtaosa heistä on päihteiden sekakäyttäjiä, joiden päihteiden käyttö on jatkunut vuosia.
Espoossa päihteitä käyttävien äitien kuntoutustilanne on hyvä. Ensikoti Helmiinassa on viisi perhepaikkaa, jotka ovat olleet koko vuoden käytössä. Äitejä tulee kuntoutukseen Espoon ja Helsingin lisäksi myös naapurikunnista. Myös isät ovat enenevässä määrin mukana kuntoutuksessa. Päihteitä käyttäviä odottavia äitejä ja vauvaperheitä on kuntoutettu Espoossa 10 vuotta.

Mediainfon ohjelma:

  • Ensi- ja turvakotien liiton kehittämispäällikkö Maarit Andersson kertoo kuntoutuksen vaikutuksista päihteitä käyttävien äitien elämään ja yhteiskuntaan.
  • Helmiinan ja Esmiinan henkilökunnasta johtaja Annika Piskunen-Virkki, ohjaaja Arja Lehtovaara, vastaava ohjaaja Nina Laitila ja ohjaaja Maarit Siniharju kertovat päihteitä käyttävien äitien kuntoutuksesta.
  • Professori Hasse Karlsson esittelee aivotutkimuksen uusia tuloksia raskausajan elämäntapojen vaikutuksista sikiöön. ”Lapsen terveelle kehitykselle varhaislapsuuden suuri merkitys on tiedetty pitkään. Nykyään tiedetään myös että sikiöaika on tärkeä. Paitsi kemiallinen altistuminen äidin päihteiden käytölle myös äidin kokema voimakas stressi vaikuttaa haitallisesti sikiön kehitykseen. Naisen raskauden aikainen hyvinvointi on lapsen terveen kehityksen kannalta tärkeää.”

Tiedotustilaisuuden jälkeen (klo 12) alkaa seminaari, jonka aiheena on Odotusaika ja lapsen terve kehitys päihteitä käyttävässä perheessä. Tilaisuuteen osallistuu lähes 200 sosiaali- ja terveysalan ammattilaista Uudeltamaalta.

Taustatietoa

Ensi- ja turvakotien liiton Pidä kiinni® -hoitojärjestelmä on kehitetty päihteitä käyttäville raskaana oleville naisille ja alle kolmevuotiaiden lasten perheille.

Kuntoutuksessa yhdistyvät varhaisen vuorovaikutuksen tukeminen ja vauvaperheiden tarpeisiin kehitetty päihdekuntoutus. Tavoitteena on ehkäistä ja minimoida sikiövaurioita tukemalla äidin päihteettömyyttä raskausaikana. Vauvan syntymän jälkeen tavoitteena on tukea päihteettömyyttä, vanhemmuutta, varhaisen vuorovaikutuksen syntymistä sekä arjen taitoja. Kuntoutus perustuu luottamukselliseen, hyväksyvään ja välittävään asiakassuhteeseen. Pidä kiinni – hoitojärjestelmään kuuluu kuusi ensikotia ja seitsemän avopalveluyksikköä. Ensikodeissa on yhteensä 30 perhepaikkaa. Kuntoutuksessa on vuosittain noin 250 perhettä.

Äidin raskaudenaikaisen päihteidenkäytön aiheuttama sikiövaurio on pahimmillaan korjaamaton kehitysvamma, joka vaatii pysyvää laitoshoitoa. Kaikkein huonoimmassa asemassa ja riskissä ovat vaikeasti päihdeongelmaisten äitien vauvat. Heidän elämänsä kehitysedellytysten turvaaminen varhaisella hoidolla on tärkeää.

Tutkimusten mukaan noin 6 prosenttia odottavista äideistä on päihderiippuvaisia. Tämä tarkoittaa, että vuosittain 3600 – 6000 sikiön kehitys on vaarassa päihteiden takia. Alkoholin eriasteisesti vaurioittamia lapsia syntyy vuodessa noin 650. Päihteiden käyttö on lisääntynyt erityisesti nuorten naisten keskuudessa, ja tänä päivänä noin kolmasosa kaikista huumeiden käyttäjistä on naisia. Lisäksi tiedetään, että äidin päihteiden käyttö on yleisin syy pienten lasten huostaanottoihin Suomessa. Tutkimusten ja käytännön kokemusten mukaan odotus- ja vauva-aika on erityinen mahdollisuus kuntoutumiseen päihdeongelmista, kun siihen tarjotaan riittävän tiivistä hoitoa ja tukea.

Pysyvä rahoitus puuttuu vielä

Ensi- ja turvakotien liiton Pidä kiinni –hoitojärjestelmän rahoitus päihdeongelmaisille äideille jäi taas pois valtion ensi vuoden budjetista. Eduskunta on lisännyt sen budjettiin neljänä edellisenä vuonna.
– Rahoituksen järjestyminen vuosi kerrallaan ja päätöksen tuleminen loppuvuodesta on toiminnan jatkuvuuden kannalta vaikea tilanne. Olemme luottavaisia, että valtion budjetista rahoitukseen tarvittava 1,5 miljoonaa järjestyy tänäkin vuonna. Asialla pallottelu pitäisi kuitenkin loppua, sillä päihdeongelmaisten äitien kuntoutus tarvitsee pysyvän rahoituksen, sanoo Ensi- ja turvakotien liiton kehittämispäällikkö Maarit Andersson.
Valtion lisäksi toimintaa rahoittaa Raha-automaattiyhdistys.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Ensi- ja turvakotien liitto, tiedottaja Mikko Savelainen, puh. 040 5877 278 tai mikko.savelainen@ensijaturvakotienliitto.fi

Tietoja julkaisijasta

Ensi- ja turvakotien liitto
Ensi- ja turvakotien liitto
Asemamiehenkatu 4 A, 7. krs
00520 HELSINKI

09 4542 440http://www.ensijaturvakotienliitto.fi
Ensi- ja turvakotien liitto on valtakunnallinen lastensuojelujärjestö, joka auttaa vaikeissa ja turvattomissa oloissa eläviä lapsia ja perheitä sekä ehkäisee perheväkivaltaa. Liitto toimii 29 jäsenyhdistyksensä keskusjärjestönä. Jäsenyhdistykset ylläpitävät 10 ensikotia, 6 päihdeongelmien hoitoon erikoistunutta ensikotia ja 12 turvakotia. Osa yhdistyksistä keskittyy avopalveluihin. Liiton ylläpitämä Neuvokeskus tuottaa palveluita erotilanteissa oleville lapsiperheille.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Ensi- ja turvakotien liitto

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye