Expomark

Apuvälineet, esteettömyys ja kuntoutus puhutti ja liikutti väkeä

9.11.2013 16:54:14 EET | Expomark | Tiedote

Jaa
Apuväline-messut ja Liikuntamaa keräsivät yhteen eri vammaisryhmät, kuntoutus-, hoiva- ja apuvälinealojen ammattilaiset. Tampereen Messu- ja Urheilukeskuksessa vieraili kolmen päivän aikana 12 500 messuvierasta, 7.-9.11.2013.

Kokeiltavaa ja koettavaa hallin täydeltä

Apuvälineet ovat henkilökohtaisia, niiden pitää soveltua käyttäjälleen ja sopia tarkoitukseensa. Käyttäjien lisäksi hoiva-, sosiaali- ja kuntoutusalan ammattilaisten ja päättäjien on tärkeä tietää mitä apuvälineitä on olemassa ja minkälaiseen käyttöön ne parhaiten soveltuvat.

Apuvälineitä tarvitaan tulevaisuudessa yhä enemmän. Vammaisten lisäksi apuvälineet kuuluvat myös ikääntyneiden arkeen. Apuvälineet käsittävät kaikki ne välineet, jotka on kehitetty ihmisen avuksi, arkisiin askareisiin. Myös hoiva-alan ammattilaiset tarvitsevat työssään apuvälineitä.

Messuilla pääsee kokeilemaan alan uusia tuotteita

Algol-Trehabilla oli esillä uusi, dynaaminen kävelyteline MeyWalk 4, jonka käyttäjät ovat lapsista aikuisiin. ”Siinä on helpot säädöt ja se antaa todellisuuden tuntua kävelyyn jousto-ominaisuuksiensa vuoksi. Tätä on kokeiltu ahkerasti messuilla,” kertoo Algol-Trehabin tuotepäällikkö Minna Knuuttila.

TamErgo esitteli uudenlaisella mekaniikalla toimivan Armi-Aktiivituolin. ”Armin ainoa moottori on istuja itse. Tuolin kallistuva istuin ja käsinojien mekaniikka helpottavat seisomaan nousemista,” kuvailee TamErgon toimitusjohtaja Petri Palo-oja.
TamErgon tiedote Armi-tuolista >>

Esteettömyys kuuluu kaikille

Europarlamentaarikko Sirpa Pietikäinen nosti avajaispuheessaan esille jokaisen oikeutta esteettömään liikkumiseen sekä esteellisen rakentamisen kallista loppuhintaa. Väestöstämme osa liikkuu pyörätuolilla, rollaattorilla, kävelykepein tai lastenrattailla. Jotta liikkuminen olisi sujuvaa, tarvitaan tietoa, miten esteettömyys toteutetaan. Myös esteettömyyden ammattilaiset kokoontuivat messuilla, esteettömyyskartoittajien tapaamisessa.

Ihminen on luotu liikkumaan

Liikunta tuo hyvinvointia ja iloa kaikille. Harrastusmahdollisuuksia on maailmassa uskomaton määrä. Uskomaton on myös Suomen Vammaisurheilu ja –liikunta VAU ry:n järjestämä Liikuntamaa. Esillä oli laaja valikoima vammaisliikunnan lajeja, lähes viidelläkymmenellä toimintapisteellä. Yleisö pääsi kokeilemaan mm. pyörätuolikoripalloa, - sulkapalloa ja jopa –rugbya. Suomen EM-kisoissa ansioitunut pyörätuolirugbyjoukkue valmistautuu nyt ensi kesän MM-kisoihin. Liikuntamaan lajivalikoimassa oli myös sokkopingistä, jousiammuntaa, pyörätuolimiekkailua, sisäcurlingia, kelkkajääkiekkoa ja pystyipä simulaattorin  kautta haastamaan itsensä Leo-Pekka Tähden.

Ihmisen hyvinvoinnin puolesta

Liikunnan ilon lisäksi tapahtumassa aisti välittämisen ilon ja aidon kiinnostuksen. Monta vuotta Apuväline-messuilla mukana ollut KL-Supportin toimitusjohtaja Ulf Itäinen kehuu kuulotekniikka-alan saumatonta yhteistyötä. Ala on pieni ja kilpailijat suosittelevat toisiaan vilpittömästi, jos naapurin laite on asiakkaalle sopivampi. Asiakastyytyväisyydellä on todella merkitystä.

Apuväline-messut järjestettiin nyt 15. kertaa. Seuraavan kerran alan verkostot kokoontuvat Tampereelle 5.-7.11.2015. Suomen Vammaisurheilu ja –liikunta VAU ry:n Liikuntamaa järjestetään jälleen samanaikaisesti.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Apuväline-messut:
Marjut Suoniemi, myyntipäällikkö, Expomark Oy
puh. 0400 922 045, marjut.suoniemi@expomark.fi

Tomi Niemi, toimitusjohtaja, Expomark Oy,
puh. 040 765 6248, tomi.niemi@expomark.fi


www.apuvaline.info


Liikuntamaa:


Tiina Siivonen, tapahtumakoordinaattori, Suomen Vammaisurheilu ja -liikunta VAU ry
puh. 040 833 4869, tiina.siivonen@vammaisurheilu.fi


www.vammaisurheilu.fi

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Expomark
Puistokatu 2-4 C
40100 JYVÄSKYLÄ

010 830 0800, asiakaspalvelu@expomark.fihttps://expomark.fi
Expomark Oy järjestää hyvinvoinnin ja teollisuuden ammattitapahtumia ympäri Suomea. Expomark Oy on Suomen Messujen tytäryhtiö.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Expomark

Oulun kaupunki ja Hy2gen Nordic AS aiesopimukseen Vihreäsaaren vihreän siirtymän teollisuuden kehittämiseksi12.2.2026 17:13:31 EET | Tiedote

Oulun kaupunki ja norjalainen Hy2gen Nordic AS ovat allekirjoittaneet aiesopimuksen, jolla osapuolet vahvistavat yhteisen tahtotilansa kehittää Vihreäsaaren vihreän siirtymän teollisuusaluetta. Hy2gen Nordic AS suunnittelee rakentavansa Vihreäsaareen vedyn ja synteettisten polttoaineiden tuotantolaitoksen. Oulun kaupungin yhdyskuntalautakunta myönsi yritykselle suunnitteluvarauksen alueelle marraskuussa 2025.

Nordic Hydrogen Week käynnistyy – kaupallisen mittaluokan vetypaneeli ensi kertaa esillä10.2.2026 08:25:58 EET | Tiedote

Nordic Hydrogen Week käynnistyy tänään Oulussa, tuoden kaupunkiin vetytalouden keskeiset toimijat, teknologioiden kehittäjät ja käyttäjät 25 maasta. Kolmipäiväisen tapahtuman aikana esitellään ratkaisuja erityisesti terästeollisuuden sekä lento- ja meriliikenteen päästövähennyksiin. Tapahtumassa julkistetaan myös suomalaisen Zun-H -yhtiön kehittämä kaupallisen mittakaavan vetypaneeli, joka vie aurinkovedyn tuotantoa kohti skaalautuvaa teollista käyttöä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye