Lindström Oy

Ikkunamatto tuo yrityksille uuden mainospinnan ja lisämyyntiä

Jaa
Tekstiilipalveluyritys Lindström on uudistanut mattopalvelunsa. Uudet ikkuna- ja design-matot tuovat ratkaisuja niin yritysten markkinointiviestinnän kuin sisustuksenkin tarpeisiin. POPAI:n (Point of Purchase Advertising International) tutkimuksen mukaan lattiamainonnalla on hyvä huomioarvo, ne muistetaan ja ne lisäävät myyntiä välittömästi. Uutuusmatoilla voidaan myös opastaa, ohjata ja varoittaa.
Lindströmin ikkunamattoon on helppo vaihtaa mainosprinttejä
Lindströmin ikkunamattoon on helppo vaihtaa mainosprinttejä

Lindström on luonut vakiomattojen rinnalle ikkunamatot, jotka tarjoavat yrityksille uuden ja kustannustehokkaan alustan lattiamainontaan. Ikkunamatto toimii tehokkaana kuranpysäyttäjänä kuten vakiomattokin, mutta maton päässä on ns. ikkuna, johon on helppoa vaihtaa mainosprinttejä. Mainos pysyy siististi paikallaan ja suojassa maton ”ikkuna-aukossa” eikä vaadi tarra- tai liimakiinnitystä.

Tutkimusten mukaan lattiamainonta lisää myyntiä välittömästi ja maksaa itsensä nopeasti takaisin lisääntyneenä tuote- ja palvelumyyntinä sekä päämiesten mainostuloina.

"Mainonnan lisäksi ikkunamatto on erinomainen väline muuhunkin viestintään. Sopiviin paikkoihin sijoitettuna ikkunamatolla voidaan opastaa, ohjata ja varoittaa niin yrityksen asiakkaita kuin omaakin henkilökuntaa", kertoo markkinointipäällikkö Vesa Lyhty Lindströmiltä.

Matot tukevat yritysilmettä

Ikkunamattojen lisäksi Lindström on tuonut markkinoille myös uuden Design-mattomalliston, joka vahvistaa yrityksen asiakaskokemusta ja tukee brändiä ja strategista markkinointia. Valittavana on kymmenen tyylikästä kuosia, jonka lisäksi Jukka Rintalan suunnittelemassa mallistossa on viisi erilaista vaihtoehtoa. Matot voidaan suunnitella myös täysin asiakaskohtaisesti ja yritysilmeen mukaiseksi. Kokonaispalveluun kuuluu kuitenkin aina mattojen toimitus ja käytettyjen mattojen nouto sekä tuotteiden hankintaan, varastointiin, huoltoon ja pesuun liittyvät toimenpiteet.

"Luova mattojen käyttö tuo ratkaisuja yrityksen taktiseen ja strategiseen mainontaan, ne ovat tärkeä osa yritysidentiteettiä. Yrityksen mukaisen värimaailman ja designin voi ulottaa aina hygienialaitteisiin ja pöytäliinoihin asti", kuvailee Lyhty.

Siivouskustannuksista kolmannes pois

Kiinteistön siivouskustannuksista noin 70 % kohdistuu lattioiden hoitoon, joten ammattimaisesti ajateltu ja loppuun asti suunniteltu mattoratkaisu tuo huomattavia säästöjä kiinteistön siivouskustannuksissa.

"Oikein rakennettu Lindströmin neljän askeleen mattojärjestelmä pysäyttää lian lähes kokonaan, jonka lisäksi siivouskustannusten kokonaissäästö on noin 30 %", summaa Lyhty.

Lisätietoja:

Vesa Lyhty, markkinontipäällikkö, Lindström Oy, puh. 040 527 1588, vesa.lyhty@lindstrom.fi

Lindströmin alueellinen myynti, puh. 020 111 600

Kuvat

Lindströmin ikkunamattoon on helppo vaihtaa mainosprinttejä
Lindströmin ikkunamattoon on helppo vaihtaa mainosprinttejä
Lataa
Lattiamainonta lisää myyntiä välittömästi
Lattiamainonta lisää myyntiä välittömästi
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Lindström Oy
Lindström Oy
Hermannin rantatie 8
00581 Helsinki

https://lindstromgroup.com/fi/
Tekstiilipalveluyritys Lindström vahvistaa asiakkaidensa yrityskuvaa. Palvelumme helpottaa asiakkaan arkea ja on kokonaiskustannuksiltaan markkinoiden edullisin. Toimimme vastuullisesti ja olemme arvostettu työnantaja. Lindströmiläisiä on noin 2 750 henkeä Euroopassa ja Aasiassa. Konsernin vuoden 2012 liikevaihto oli 288 miljoonaa euroa. www.lindstrom.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Lindström Oy

Lindströmin kasvutarina jatkuu – puolalainen HTS Rental yrityskaupalla osaksi Lindströmiä3.2.2025 11:00:00 EET | Tiedote

Tekstiilipalveluyritys Lindström on hankkinut puolalaisen HTS Rental Sp. z o.o. -yhtiön osakkeet. HTS Rental tarjoaa työvaatteiden vuokraus- ja pesupalveluja Sierpcissä, Puolassa. Yhtiö työllistää noin 80 ihmistä modernissa palvelukeskuksessaan Sierpcsissä, jonka kapasiteetti on 14 miljoonaa kappaletta vuodessa. HTS Rentalin nykyiset työntekijät, yhteensä 80 henkilöä, siirtyvät kaikki Lindströmin palvelukseen.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye