"A Love Supreme – John Coltranen testamentti" on hatunnosto saksofonitaiturin parhaimmalle jazzteokselle

Ashley Kahnin musiikkitietokirja A Love Supreme – John Coltranen testamentti on julkaistu Aviadorin kustantamana. Teoksen on suomentanut Petri Silas.
Musiikkijournalisti ja -kirjailija Ashley Kahn yhdistää A Love Supreme -kirjassaan tasapainoisella tavalla John Coltranen (1926-1967) elämäkerralliset tapahtumat teoksen musiikilliseen analyysiin ja sen syntyhetkien kulttuurihistorialliseen kuvaukseen.
Nyt suomeksi julkaistavan kirjan lisäksi julkaisemme saman kirjan ja suomalaisen jazzin huippuvoimin tuotetun Coltrane-tribuuttilevyn yhdistelmän. Levyllä esiintyvät Mikko Innanen (altto-, baritoni- ja sopraniinosaksofonit), Raoul Björkenheim (kitarat), Juhani Aaltonen (tenorisaksofoni) ja Teemu Mustonen (rummut).
Tribuuttilevyn ideana on tehdä kunniaa Coltranelle ja tässä tapauksessa erityisesti A Love
Supreme -teokselle. Tribuuttilevyn muoto ja kesto noudattelee A Love Supreme -albumin muotoa ja kestoa, kuitenkin täysin omaleimaisesti ja omin teemoin
toteutettuna.
KAHN, ASHLEY : A Love Supreme – John Coltranen testamentti
330 sivua
Sidottu, kovakantinen
ISBN 9789523810884
Ilmestymisaika: Joulukuu 2021
Arvostelukappaleet, pressikuvat ja haastattelupyynnöt
Haastattelupyynnöt ja tiedustelut pressikuvista voi esittää Aviadorin tiedottaja Miksu Väkiparralle. Lähetämme pyynnöstä myös arvostelukappaleen teoksesta joko painettuna tai sähköpostitse.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Vesa TompuriKustantaja
Puh:+358505916059vesa@aviador.fiMiksu VäkipartaTiedottaja
Puh:+358 405599575miksu@aviador.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Aviador Kustannus on kotimainen kustantamo, joka julkaisee kauno- ja tietokirjallisuutta. Valikoimiimme kuuluvat niin klassikot kuin nykykirjallisuuskin, musiikkikirjat sekä käännökset vähän huomioiduilta kielialueilta – kotimaista laatuproosaa ja runoutta unohtamatta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aviador Kustannus
Kajaanilaisen Reija Korkatin romaani on kertomus rakkaudesta ja pahuudesta, lapsista ja aikuisista sekä siitä, mitä ihminen voi toiselle tehdä21.11.2025 11:53:11 EET | Tiedote
Reija Korkatin romaani Uni hiekasta on julkaistu Aviadorin kustantamana. Unessa haukansiivet leikkasivat kosteaa, lämmintä ilmaa öisen viljapellon yllä. Siivet juuri ja juuri hipaisivat viljaa. Horisontti oli ukkosenharmaa. Mitään muuta ei näkynyt, ei myyrää tai hiirtä pellolla, ei mitään. Tähkät heilahtivat. Turkistarhaajan tytär rakastuu ensimmäistä kertaa elämässään, kääntyy muslimiksi ja muuttaa sotilaan vaimona kalifaattiin. Sen romahdettua hän joutuu lapsineen pakolaisleirille. Toisaalta ovat lapsuuden kesät, minkkihäkkien rivistöt ja tienvarsien horsmapumpuli, toisaalta hiekka, oleanterit, romahtaneet rakennukset, väkivalta. Mihin kaikkeen ihminen on valmis, kun hän pitkän yksinäisyyden jälkeen saa viimein tuntea olevansa oikein? Reija Korkatti (s. 1987) on kotoisin Kärsämäeltä ja asuu Kajaanissa. Häneltä on aiemmin julkaistu pienoisromaani Rikki nimellä Reija Glad (Robustos 2017). KORKATTI, REIJA : Uni hiekasta 232 sivua ISBN 9789523813748 Ilmestymisaika: Marraskuu 2025 Arvoste
Antti Kolin Siivekkäät ystävämme ehdolla Vuoden luontokirjaksi17.11.2025 07:45:00 EET | Tiedote
WWF:n vuosittaisen Vuoden luontokirja -kilpailun finalistit on valittu. Kahdenkymmenenkuuden ehdokkaan joukosta raati on valinnut neljä finalistia. Valinnan tekivät WF Suomen pääsihteeri Jari Luukkonen ja viestintäjohtaja Joonas Fritze.
Hanna ei ole täällä ja Bilbao! ehdolla Savonia-kirjallisuuspalkinnon saajaksi14.11.2025 18:36:33 EET | Tiedote
Sari Hedmanin romaani Hanna ei ole enää täällä ja Ville Hytösen proosarunokokoelma Bilbao! on valittu Savonia-palkinnon kuuden finalistin joukkoon.
Ashley Kahnin suositun John Coltrane -elämäkerran uusintapainos ilmestyi12.11.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Vuonna 2021 ensi kerran ilmestynyt Petri Silaksen suomennos A Love Supreme – John Coltranen testamentti on taas saatavilla.
A. H. Tammsaaren viimeinen romaani sivaltaa myös nykyhetkeä menneestä käsin11.11.2025 14:04:17 EET | Tiedote
Viron kansalliskirjailija A. H. Tammsaaren (1878–1940) vuonna 1939 ilmestynyt viimeinen romaani on yhteiskuntakriittinen puheenvuoro omasta ajastaan ja samalla nykyajasta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

