ABC Auranlaakson rakennukseen päiväkoti
27.5.2019 15:14:46 EEST | Turun Osuuskauppa | Tiedote

- Olemme erittäin tyytyväisiä, kun saimme vuokrattua Auranlaakson ABC:n vuoden vaihteessa tyhjentyneen rakennuksen pitkällä vuokrasopimuksella Verkanappuloiden käyttöön. Tiloista tuli paljon kyselyjä jo heti vuodenvaihteessa, mutta otti oman aikansa, että tiloihin löytyi riittävän iso toimija, jolla on tarvetta koko rakennukselle, kertoo kiinteistöpäällikkö Antti Heikkilä Turun Osuuskaupasta.
Turun Osuuskauppa on hakenut Kaarinan kaupungilta poikkeamislupaa tontille asemakaavassa osoitetusta käyttötarkoituksesta. Muutostöihin on tarkoitus ryhtyä heti, kun poikkeamispäätös ja rakennuslupa on saatu. ABC CarWash ja polttonesteiden myynti jatkuvat edelleen tutuilla paikoillaan Auranlaaksossa.
- Verkanappulat Oy remontoi Kaarinan Auranlaakson ABC:n tilat päiväkodille. Kokonaan remontoituihin tiloihin tulee 120 lasta. Tilat ovat avarat ja sinne saadaan mahtava ruokasali sekä iso liikuntatila lapsille. Päiväkotiin tulee myös iso piha, joka on osittain katon alla ja mahdollistaa ulkoilun niin paisteessa kuin sateessa! Päiväkotiin tulee myös oma keittiö, joka valmistaa päivittäin maittavat luomu- ja lähiateriat, kertoo toimitusjohtaja Minna Takkula Verkanappulat Oy:stä.
Lisätietoja:
Turun Osuuskauppa, kiinteistöpäällikkö Antti Heikkilä, puh. 010 764 4008
Verkanappulat Oy, toimitusjohtaja Minna Takkula, puh. 040 736 8350
Avainsanat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Turun Osuuskauppa
Ruokarobotit muistuttavat autoilijoita tarkkaavaisuudesta koulujen alkaessa11.8.2026 13:07:05 EEST | Tiedote
Liikenneturvan tuoreessa kyselyssä* lähes kolmasosa autoilijoista kertoi, että liikenteen seuranta auton ratissa on heikentynyt ainakin kerran puhelimen käytön takia. Nyt on aika ottaa tarkkaavaisuus ratissa tavaksi ja jättää puhelin laukkuun tai taskuun, sillä pienet koululaiset ovat aloittaneet koulutiensä.
Turun Osuuskauppa avaa uuden S-marketin Skanssiin10.8.2026 12:00:16 EEST | Tiedote
Turun Osuuskauppa avaa uuden S-marketin Kauppakeskus Skanssin yhteyteen alkuvuodesta 2027. S-marketin uudistukset XXL:ltä vapautuvassa tilassa käynnistyvät syksyllä 2026. Uuden S-marketin myötä asiakasomistajien palvelut paranevat Skanssin alueella. - Uusi S-market itäisessä Turussa vahvistaa päivittäistavarakaupan palveluverkostoamme ja tukee Turun Osuuskaupan kasvustrategiaa. Skanssi on meille luonteva sijainti hyvien kulkuyhteyksien ja asiointivirtojen äärellä, ja uusi myymälä täydentää palvelujamme alueella, jossa meillä ei tällä hetkellä ole päivittäistavarakaupan palveluja. Myyntipinta-alaltaan noin 3 000 neliömetrin myymälästä rakennetaan moderni, sujuvaan arjen asiointiin suunniteltu S-market, kertoo toimitusjohtaja Niklas Österlund Turun Osuuskaupasta. Ennen myymälän avausta tilat remontoidaan ja uudistetaan. - Nykyisen lastauslaiturin paikalle rakennetaan remontissa uusi sisäänkäynti S-marketiin. Sisäänkäynnin yhteyteen tulee myös parkkipaikkoja, joten myymälään pääsee myös s
Turun Osuuskaupan liikevaihto kasvoi tammi-kesäkuussa5.8.2026 11:59:46 EEST | Tiedote
Turun Osuuskaupan tammi–kesäkuun liikevaihto oli 418,0 miljoonaa euroa, jossa oli kasvua 4,6 prosenttia edelliseen vuoteen verrattuna.
Wiklundin uudistukset etenevät - Prisman hinnat putoavat Turun keskustaan22.6.2026 09:01:33 EEST | Tiedote
Wiklundin mittava uudistus etenee suunnitellusti Turun ydinkeskustassa. S-market Wiklund Herkun hinnat vaihtuvat Prisman hintoihin 24.6. alkaen.
Robokuljetukset laajenevat kesällä useaan Turun Osuuskaupan myymälään8.6.2026 08:50:22 EEST | Tiedote
Turun Osuuskauppa jatkaa ruoan verkkokaupan kehittämistä ja laajentaa robokuljetuksia entisestään. Touko-kesäkuussa robokuljetukset otetaan käyttöön yhteensä 12 myymälässä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

